Zakkum Yirmi Yaşında!

18 Kasım 1999’da Ankara’da Raindog ismiyle ilk defa sahne alan, sevilen gruplardan Zakkum, bugün tam 20 yaşında ve Yusuf Demirkol, Cem Senyücel ve Eren Parlakgümüş aynı sahnede.

Grup tarafından yazılan 20 yıllık hikayeyi biz de Rockistasyonu.com takipçileriyle paylaşalım; tabi ki Zakkum‘a nice müzikli yıllar dileyerek 🙂

ZAKKUM YİRMİ YAŞINDA!

* İlk ismimiz Raindog. Dönemin Ankaralılar’ı iyi bilir. İlk kez Kızılay Sinema Bar’da 18 Kasım 1999’da sahne aldık. Yani tam 20 sene önce bugün!

* Bir Perşembe akşamı. Yusuf Demirkol, Cem Senyücel, Eren Parlakgümüş, Onur Koyuncu, Engin Hızarcı’dan oluşan ilk Raindog kadrosu ile sahnedeyiz. İçerisi tenha ama geçen haftalarla birlikte adım atılmaz hale gelecek kadar kalabalıklaşacak. O dönem Ankara’da her şey hızlıca ve kulaktan kulağa…

* 1999-2006 seneleri arasında Sinema Bar, Gölge Bar, Limon, Manhattan, Biberon, Dummy, Garage, Saklıkent, Overall gibi başkent gece hayatının tüm Rock mekanlarında sahne aldık. Haftada beş, bazen altı gece…

* 2003’de Emre Yılmaztürk aramıza katıldı ve bugünkü kadro tamamlanmış oldu.

* 2005-2006 döneminde İstanbul Kadıköy’de de sahne almaya; 2006’da ise ilk albümle birlikte Zakkum ismini kullanmaya başladık.
(Ankaralı bir grup olarak her hafta trenle İstanbul’a gidişimiz; konaklamalarımız, ilk albümün sancıları, ağrıları vs ilerleyen zamanlarda hazırlanacak bir Zakkum belgeselinde uzun uzadıya anlatılmalı)

* Raindog’dan Zakkum ismine geçiş yaparken, birçok alternatif isim arasında kaldık. Bunlardan bir tanesini daha önce paylaşmıştık. Burda da yazalım. Dogma idi… Şu an düşününce iyi ki Zakkum olmuş diyor musunuz? Biz diyoruz…

* 2007’deki İlk albümümüz Zehr-i zakkum’u yayınlayana kadar 1500 gecelik sahne geçmişi, 20’yi aşkın grup elemanı değişikliğini geride bırakmıştık.

Bugün…
20. Yılımızda 3128 konser sayısıyla; milyonlarca km katederek, 81 ilin 76’sında sahne aldık. İlk fırsatta, 81’e tamamlayacağız şüphesiz.

Çok sayılı, seneli bir yazı oldu. Hiç sıkmak istemeyiz sizleri rakamlarla… Ama geçmiş de ister istemez rakamlarla ölçülüyor. Bugün yirminci yılımız, oluversin o kadar.

Sözün özü; Yusuf Demirkol, Cem Senyücel ve Eren Parlakgümüş; bugün itibariyle tam yirmi senedir aynı sahnede…

(Fotoğraf 1999 senesinde, stüdyo çıkışı bir yemekten)

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur”a Klip!

Geçtiğimiz günlerde dinleyiciden tam not alan “Git” adlı EP çalışmasını yayınlayan Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: