YOĞUNBAKIM » Röportaj

Asla pes etmeyen savaşçıların evrensel hikayelerini anlatan sarsıcı grup YOĞUNBAKIM, Rockistasyonu.com‘un sorularını yanıtladı.

Öncelikle Röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür eder, albümünüzün hayırlı olmasını dileriz 🙂

Rockistasyonu.com:
Asla pes etmeyen savaşçıların evrensel hikayelerini anlatan grup üyelerini Rockistasyonu.com takipçilerine kısaca tanıtır mısınız?

YOĞUNBAKIM:
Yoğun Bakım zincirleme tesadüfler sonucunda bir araya gelmiş; vokalde Zeynel Tolga, lead gitarda Gür Akad, davulda Bilge Candan, bas gitarda Önder Ayan, ritim gitarda Emir Saygan’dan oluşan yepyeni bir grup.

Rockistasyonu.com:
Yoğun Bakım’ gündelik hayatta insanda ilk olarak kötü şeyler çağrıştıran bir tabir, buna rağmen grubun ‘Yoğun Bakım’ ismini almış olmasının bir hikayesi var mı?

YOĞUNBAKIM:
Her olayın iyi ve kötü tarafları olduğu gibi, yoğun bakım figürünün de farklı algılanış sebepleri var. Kötü şeyler çağrıştırması yüksek ihtimal ancak olaya vaka gözüyle bakacak olursak Yoğun Bakım bir iyileşme ve iyileştirme sürecidir. Hikaye işte tam da bu noktadan başlıyor diyebiliriz.

1 - YOĞUNBAKIM » Röportaj

Rockistasyonu.com:
İki yıl önce kurulan bir grupsunuz ve ilk albümünüz henüz çok yeni. Bahsettiğimiz iki senelik süre içerisinde grubun tamamen bu albüm üzerine yoğunlaştığını söyleyebilir miyiz?

YOĞUNBAKIM:
Evet, tabi ki. Grup üyeleri solo projelerine ve aktif müzik yaşantısına devam etmesine rağmen, bir araya gelmekte ve fikir üretmekte hiç zorlanmadı. İlk basit kayıtların üzerine adım adım eklenen ve gelişen bir albüm oldu. Enstrümantal bir albümden Türkçe sözlü bir rock albümüne dönüşmesi de ayrı bir kategoridedir.

Rockistasyonu.com:
Gitarlarda Önder Ayan’ın yanı sıra Gür Akad gibi gitar virtüözünü de görüyoruz, Gür Akad ile grubun yolları nasıl kesişti?

YOĞUNBAKIM:
Grubun tabi ki en ağır ve yıkıcı silahı olarak Gür Akad gibi bir değerin bizimle beraber olması hem gurur hem de motive kaynağı. Bizi Bilge tanıştırdı. O dönemde Bilge ve Gür’ün üstüne çalıştığı bir proje vardı. Aynı esnada demo kayıtları Bilge Gür’e dinletmiş. Sağ olsun Gür de entresan ve ilgi çekici bulmuş. İyi ki bulmuş 🙂

1 1 - YOĞUNBAKIM » Röportaj

Rockistasyonu.com:
Albümde hemen hemen tüm şarkılarda sert tınılar dikkat çekiyor, üç tane de bomba gibi enstrümantal şarkı var. Enstrümantal şarkılara, sert tınıların veya soundların dinleyiciye daha keyif vereceğini düşündüğünüz için mi yer verdiniz?

YOĞUNBAKIM:
Ayrı bir hesaplamaya gitmedik açıkçası. İçimizden geldiği gibi albüme yansımasına özen gösterdik. Her ne kadar enstrumantal şarkıların adları konmuş olsa da, bu şarkılar dinleyicilerin kendi hikayeleri ve sözlerini yazmalarına olanak sağlıyor. Albüm sound ve söylemler açısından sert tınlıyor olabilir ancak; gerçek hikayelerde ve hayatın içinde de her zaman pembe bir tabloyla karşılaşamayabiliriz.

Rockistasyonu.com:
Bahsettiğimiz enstrümantal şarkılardan biri ‘Jimi’ye Ağıt’ Gür Akad imzası taşıyor.Her ne kadar enstrümantal bir beste olsa da bu şarkının bir hikayesi olup olmadığını merak ettik doğrusu 🙂

Gür AKAD / YOĞUNBAKIM:
Jimi’yi sevmeyen bir gitarist yoktur heralde. Güncel rifflerin mucidi ve çok acayip bir gitaristti. ‘Jimi’ye Ağıt’ Bilge ile stüdyoda spontan gelişen bir kayıtta ortaya çıktı. Parça içinde Jimi’nin yürüyüşü bir gönderme niteliğinde. Umarım dinleyicilerin beğenisini kazanır.

Rockistasyonu.com:
Hepsi birbirinden güzel olsa da bizim açımızdan albümde en beğendiğimiz şarkıların Yaşam/Ölüm, Son Nefes, Çünkü Ben, Migren ve Neşter olduğunu da belirtmeden geçmeyelim, gerçi geriye de fazla bir şarkı kalmadı 🙂

YOĞUNBAKIM:
😉 Eksik olmayın.

Rockistasyonu.com:
İlk klibinizi Son Nefes şarkısına çektiniz, albümünüzü yayınladınız, şimdi ise yavaş yavaş konser tarihleriniz ve yerleriniz oluşuyor olsa gerek?

YOĞUNBAKIM:
Tabi ki. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tarihler ve programı düzenleyip takipçilerimizle en kısa zamanda paylaşacağız. Şubat ayı sonunda ilk konserimizi vereceğiz. Ardından açıklanacak konser programıyla da takipçilerimize ve tüm rock müzik sevenlere ulaşmayı hedefliyoruz. İlerleyen zamanlardaki yurt dışı konserlerinde de umarız bizi takip edebilirsiniz.

1111 - YOĞUNBAKIM » Röportaj

Rockistasyonu.com:
Umarız Yoğunbakım’ı yaşadığımız yer olan Çanakkale’de de canlı dinleme şansımız olur? 🙂

YOĞUNBAKIM:
Elbette. Canlı performanslar için gün sayıyoruz.

Rockistasyonu.com:
Rockistasyonu.com’dan haberdar mıydınız yoksa bu Röportajımız vesilesiyle mi haberdar oldunuz?

YOĞUNBAKIM:
Sosyal medya hesabından haberdardık. Bu röportajla da tanışmış olduk.

Rockistasyonu.com:
Bizim gibi her fırsatta öncelikli olarak Türk müzisyenlerine ve gruplarına destek olmaya çalışan oluşumlar hakkında düşünceleriniz ya da önerileriniz nelerdir?

YOĞUNBAKIM:
Tıpkı kendimiz gibi Türkiye’de güncel müzikten daha fazlasını isteyen kitlelerin olduğunu biliyoruz. Sonuna kadar destekçisi ve takipçisi olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Rockistasyonu.com:
Yoğunbakım’ın yeni yıldan yani 2016’dan beklentileri nelerdir?

YOĞUNBAKIM:
Yoğun Bakım ın 2016 ve gelecek yıllardan beklentisi müziğini, barışın ve farklılıklara saygının hakim olduğu bir dünyada üretmek olacaktır.

Ekran Alıntısıdsdsd - YOĞUNBAKIM » Röportaj

Rockistasyonu.com:
Son olarak YoğunBakım ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

YOĞUNBAKIM:
Her zaman daha fazlasını istesinler. Çünkü buna değerler. Önlerine sunulanın, dayatılan olduğunu iyi bilen ve daha fazlasını isteyen bir çoğunluk, müziği de toplumu da yukarı taşır. Tepkili ve kararlı olsunlar, tepkisiz ve rock müziksiz kalmasınlar 😉

Rockistasyonu.com:
Röportaj için tekrar çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz, ayrıca yeni yılın Yoğunbakım grubuna tüm güzellikleri getirmesi dileğimiz ile 🙂

YOĞUNBAKIM:
Hepimize. Bizler de Yoğun Bakım’a gösterdiğiniz ilgi ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederiz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: