Türk Rock Dünyasının Acı Kaybı: Nezih Onur

Türk Rock müziğinin köklü geçmişe sahip Kramp grubunun kurucusu ve aynı zamanda bas gitaristi Nezih Onur, dün gece aramızdan ayrıldı.

Rahatsızlığından dolayı bir süredir hastanede tedavi gören müzisyen, Gümüşlük‘ten İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları‘na getirilmek istendiği esnada hayata gözlerini yumdu.

Rockistasyonu olarak Nezih Onur‘a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve Türk Rock camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Nezih Onur kimdir?

1957 yılında İstanbul’da doğan Nezih Onur Ankara Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra ODTÜ Elektrik Mühendisliği okurken bir taraftan da Dilbilim dersleri aldı.

Babasının ölümü ve o yıllardaki öğrenci olayları nedeniyle okulu son sınıfta bırakıp İstanbul’a annesinin yanına döndü ve İ.Ü.Edebiyat Fak.Yabancı Diller Eğitim Bölümü’nde İngilizce okumaya başladı.

Bu sıralarda Bakırköy rocker’ları işle tanışan müzisyen sonra Ahmet Karaferya ve İdris Tübcil ile birlikte KRAMP’ı kurdu.KRAMP dışında Erkin Koray, Kerim Çaplı, Zafer Doğulu ve çeşitli sanatçılar ile çalıştı, turnelere çıktı.

İstanbul-Tünel’de bir prova-kayıt stüdyosu ve dershane işleten Nezih Onur, 10 sene kadar tezgahtarlık yaptı.Leonard Cohen’in Beautiful Losers romanını Türkçe’ye çevirdi.(Görkemli Kaybedenler).Stüdyo İmge dergisinde ve sonra stüdyoimge.com’da Gitar ve Bas Gitar dersleri ve başka müzik yazıları yazdı.

Nezih Onur ANISINA.

Kramp ve İstanbul Sokakları…

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Gormot Sessizliğini “Korku” İle Bozdu!

Karadeniz’in büyülü enstrümanı tulumu progressive rock formuyla birleştirdiği iki yıl önce yayınladıkları ilk single “Hicazuri” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: