“tatu fly?” ile Tanışın…

Mehmet Fırıl‘ın kurucusu olduğu “tatu fly?” rock altyapısı üzerine gelen etnik tınılar ve yer yer makamlı sesler ile harmanlanmış enstrümantal, psyhedelic ve sinematik müzik projesidir.

tatu fly? 2001-2014 yılları arasında çıkardığı bir çok single ile ülkemizde ve yurt dışında toplama albümlerde yer aldı. Bu süreçte yazılan parçalar 2014’te ilk stüdyo albümü “Somewhere Around Nowhere“de toplandı ve Anadolu Müzik etiketi ile yayınlandı.

Sıralı ve birbirini tamamlayan 13 parçalık albümün kapağında, her parça için Ömer Yiğit Aral‘ın yaptığı boya çalışmaları kullanıldı.

2015 yılında Laurent Gaude‘nin yazdığı ve Zeynep Utku‘nun İstanbul Devlet Tiyatroları için uyarladığı Medea Kali oyununa müzikler yazdı.

2019 yılında ikinci stüdyo albümü “NomadBig Fat Mama Records etiketiyle piyasaya sürüldü. Somewhere Around Nowhere‘in devamı niteliğinde olan albüm, Medea Kali oyununa, Mehmet Fırıl‘ın yine kendi hazırladığı müziklerden esinlenmesiyle hayat buldu.

Albümde birbirini tamamlayan altı parça; Medea, Kali ve Medusa figürlerini yansıtan anti kahramanın karanlık, zihinsel ve spiritual yolculuğunu anlatmakta. Müziğin dinleyici götürdüğü bu mitolojik yolculuğa ise albüm kapağındaki, Amerika’lı Dark Sürrealist sanatçı Chet Zar‘ın çalışmalarından biri eşlik etmektedir.

İlk canlı performansını 2004 yılında Rock İstanbul Festivali‘nde gerçekleştiren tatu fly? yıllar içerisinde bir çok festival ve salonda sahne almış, son dönemlerinde Mehmet Fırıl‘ı (perdeli-perdesiz bas gitar-synthesizer), sahnede yalnız bırakmayan Ozan Erkan (perdeli-perdesiz el.gitar), Burak Ergenç (el.gitar), N. Evrim Doğ (synthesizer), Mert Alkaya (davul) ve onlara yazlı sazlarda eşlik eden Ulaş Kurugüllü, Taylan Aygar, Müge ÇakarlıBaşak Elkutlu, Engin Arslan ile takipçileriyle buluşmaya devam etmiştir.

Nomad” albümünün lansman konseri ise 3 Aralık Salı gecesi görsel efekt şovuyla, Dorock XL Kadıköy‘de gerçekleşti.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Can Gox’dan “Deli Eylül” Yorumu!

Sevilen, başarılı besteci ve yorumculardan Can Gox, yeni albümü “Dem”in ikinci teklisi “Deli Eylül”ü yayınladı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: