Tamer’in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler

Koskoca bir yılı daha acısıyla, tatlısıyla geride bırakmamıza sayılı günler kaldı. Bu yıl da rock müzisyenlerimiz ve gruplarımız hem birbirinden değerli albümlere imza attı, hem de farklı şehirlerde verdikleri konserler ile dinleyiciyle buluştu.

En son bu tarz bir yazı iki sene önce yazmıştım. Aslında özellikle söz konusu müzik olunca; “bunlar mükemmel, diğerleri kötü” şeklinde algınabileceği için “yılın en iyi 10 albümü” gibi kısıtlama yapmak pek sağlıklı olmayabiliyor fakat; bu sebepten dolayı yazımın başlığına “Tamer’in gözünden” ibaresini ekledim. Biraz daha açacak olursam; bu listedeki 10 albüm, benim gözlemlediğim, beğendiğim ve dinleyicilerden de geçerli notu aldıklarını düşündüğüm albümlerden oluşuyor. Sıralamayı yaparken de epey zorlandım.

Öyleyse vakit kaybetmeden ve lafı uzatmadan kendi cephemden Yılın En İyi 10 Albümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

10. Murder King – Sakin

ELVh  sWoAUgGue - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Mart ayında yayınladıkları “Fiyasko” albümüyle sertlikten taviz vermeyen ve dinleyiciden tam not alan, ülkemizin sevilen ve başarılı heavy metal gruplarından Murder King, şimdi ise “Sakin“liği ile karşımızda.

Daha önce bu akustik albümden sırasıyla “Ben Her Gün Artık Sen“, “Demokrasi“, “İnsanlar” ve son olarak “Dinlediğim Masallar“ı paylaşan grup, 9 şarkıdan oluşan akustik albümlerinin tamamını yayınladı.

Dijital platformlarda yerini alan albüm Arın Baykurt tarafından Zuhal Müzik‘te video çekimi esnasında canlı olarak alınan albüm benim cephemden, Yılın En İyi 10 albümü’ne 10. sıradan giriş yapmayı hak ediyor.

9. Yasak Helva – Rektefe

Yasak Helva Rektefe - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Salih Korkut Peker, Hakan Görkem Bıyık ve Onur Ertem tarafından iki yıl önce kurulan Yasak Helva, “Rektefe” adını verdiği ilk albümünü Ekim ayında yayınladı.

Kayıtları Mavi Çatı Records Müzik‘te yapılan albümün, mix işlemleri Mehmet Andiçen ve Salih Korkut Peker, mastering işlemleri Mehmet Andiçen ve Orçun Çatar tarafından gerçekleştirildi.

Albüm kapağı ve logosu Fatih Şenay imzalı “Rektefe” albümüyle Yasak Helva, bana göre bu listede olmayı hak eden gruplardan biri.

8. Adamlar – Dünya Günlükleri

92f04cc54ceec208b97790674876b452.1000x1000x1 - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Adamlar, şüphesiz son dönemin sevilen ve başarılı grupları arasında. Ve Nisan ayında yayınladıkları üçüncü stüdyo albümleri “Dünya Günlükleri“yle yine ilgiyi üstlerine çektiklerini düşünüyorum.

Müzik otoriterleri tarafından tam not alan ve grubun daha öncesinde single olarak yayınladığı “Hikaye” şarkısıyla birlikte, 10 şarkı‘nın bulunduğu bu güzel albüme listemde 8. sırada yer vermek istedim.

7. Kül – Ait ve Dair

56905095 2422149271152431 5850128177392779264 o - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Bir dönemin sevilen ve başarılı rock gruplarından Kül, uzun bir aradan sonra Nisan ayında yayınladıkları “Ait ve Dair” adlı yeni albümüyle karşımıza çıktı.

2011 yılında yayınladıkları “Artık Güçler Dengede” albümüyle dikkatleri üzerine çeken Kül, sekiz yıl aradan sonra, 12 şarkı‘dan oluşan “Ait ve Dair” ile geri döndü.

Kül’ün kavramsal bir biçimde tasarladıkları bu albümleri, müzikal içeriği, şarkı sözleri, görsel tasarımı ve albüm fotoğraflarının bütüncül bir biçimde ele alınması ve bizleri rafine ve sofistike bir müzikal dünyaya davet etmesiyle bu listede yer almayı hak eden bir diğer grup.

6. Redd – Yersiz Göksüz Zamanlar

ab67616d0000b2739ec82856e5d1920e158c23ad - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Rock müziğin sevilen gruplarından Redd, 2016 yılında yayınladıkları, bir önceki albümleri “Mükemmel Boşluk” medya organları ve müzik yazarlarınca yılın en iyi albümleri içinde üçüncü sırada yer bulmuştu.

Ve grup bu kez, Mart ayında yayınladıkları yedinci stüdyo albümleri “Yersiz Göksüz Zamanlar” ile karşımıza çıktı.

Adını akıllı aygıtlardan başını kaldıramayan, fitrelenmiş hikayelerde ve paylaşımlarda hitap ettği kalabalıklara karşın bireyin gerçekte içine düştüğü yalnızlıktan alan, ayrıca “Aşk Virüs“, “Bugün Herkes Ölsün İstedim“, “Kanıyorduk” gibi Mükemmel Boşluk‘un hit şarkılarının yeni ve canlı versiyonlarıylarıyla 10 şarkı’nın yer aldığı bu albüme listemde 6. sırada yer vermek istedim.

5. Demir Demirkan – Elysium In Ashes

600x600bf - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Rock müziğin önde gelen ve sevilen isimlerinden Demir Demirkan‘ın “ilk ingilizce” olma özelliği taşıyan ve 10 şarkı’dan oluşan albümü “Elysium In Ashes” Haziran ayında dinleyiciyle buluşmuştu.

Gitar ve vokallerini Demir Demirkan‘ın kendisinin üstlendiği albümde sanatçıya, bas gitar’da Kerem Tüzün, davul’da Arbak Dal eşlik etti.

Kadrosu, soundlarıyla ve de klipleriyle başarıl bulduğum “Elysium In Ashes” albümü 5. sıradaki yeriyle, listemin ortasında.

4. Feridun Düzağaç – 10’a Özel

feridun duzagac 10a ozel 1652 - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Listemde ilk üçe doğru ilerliyoruz.

20 yılı aşkın sanat hayatını geride bırakan, rock müziğin önde gelen ve sevilen isimlerinden Feridun Düzağaç‘ın yeni albümü “10’a Özel” Mart ayında bizlerle buluşmuştu.

Birbirinden değerli müzisyenlerin katkıda bulunduğu albümde Feridun Düzağaç’ın Peyk grubunun “Gidin“, Erkin Koray‘ın “Sen Yoksun Diye” şarkılarını başarıyla yorumlaması da çok beğenilmişti.

Ben de ilk üç öncesinde büyük sevgi ve saygı duyduğum Feridun Düzağaç‘ın “10’a Özel” albümünü 4. sırada paylaşıyorum.

3. Mor ve Ötesi – Ara İyini

ab67616d0000b2737f1565cc3a4e1e80c9aa3b6f - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Yılın En İyi 10 Albümü listesinde geldik son 3‘e…

Ülkemizde rock müziğin sevildiği kadar, şüphesiz en iyi canlı performansa sahip gruplarından biri olan Mor ve Ötesi, ilk senfoni konserini 29 Ekim‘de Aya İrini Müzesi‘nde vermişti.

Şubat ayında da bu konserden canlı senfonik şarkıların tamamını içeren “Canlı Senfonik – Aya İrini” albümü dijital platformlarda yerini almıştı.

Sahne olduğu kadar, sahne arkasındaki ekibiyle de büyük emek verildiğini düşündüğüm “Aya İrini” kendi cephemden “Yılın En İyi 10 Albümü” listesinde bu sıralarda kendine yer bulmayı hak ediyor.

2. ÜTOPYA Project 

53478478 334243450771386 8250134350251687936 o - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

Türk alternatif metal sahnesinden tanıdığımız Caner Uslan‘ın projesi olan ve Can Uzunallı‘nın müzik prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlendiği ÜTOPYA Project Nisan ayında yayınlanan bu albümde farklı tarzlardaki solistleri aynı albümde buluşturmuştu.

Türkçe ve İngilizce şarkılardan oluşan 10 şarkılık albümde, her solisti kendi söyledikleri şarkılar ile albüme katkıda bulunmuştu.

Albümde birbirinden değerli vokallerin ve birbirinden sert soundlu şarkıların yer aldığını ve bu şarkıların aynı güzellikte kliplenmeye devam ettiğini göz önünde bulundurduğumda Yılın En İyi 2. albümü olmayı hak ettiğini düşünüyorum.

1. Murder King – Fiyasko

D0u924hXcAILrSa - Tamer'in Gözünden 2019 Yılının En İyi 10 Albümü

veee geldik “Yılın En İyi Albümüne.

Gruptaki görev değişikliklerinin de etkisiyle, Murder King uzun bir albüm hazırlık süreci geçirmişti.

Son görev değişikliğinde grubun gitaristi Fırat Öz, grubun vokal-gitar bayrağını devralmıştı.

Can Uzunallı‘yı çok başarılı bulan ve seven biri olarak, Fırat Öz‘ü de gerek elektrik albüm “Fiyasko“da, gerekse akustik albüm “Sakin“de vokal’de son derece başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Gitarların zaten yine cayır cayır olduğu ve grubun sertliğinden asla taviz vermediği bu albümüne, grubun geçtiğimiz günlerde bizle buluşturduğu akustik albümlerini, ayrıca onca görev değişikliğine rağmen grubun bu yılki aktifliğini göz ardı etmediğimizde bana göre  “Murder King” hem yılın en iyi grubu, hem de “Fiyaskoyılın en iyi albümü olmayı, bu listede başı çekmeyi hak ediyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, kendi cephemden Yılın En İyi 10 Albümü‘nü bu şekilde derledim. Vakit ayırıp yazımı okuyan, paylaşan takipçilerimize ve rock müzik severlere teşekkür ederim.

Bu listede yer almamış olsa da emek harcayıp, rock camiasına eser kazandıran tüm müzisyenlere ve gruplarımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Önümüzdeki yılda da yine birbirinden değerli albümlerin bizlerle buluşması ve 2019′un hepimiz için şimdiden mükemmel, bol konserli bir yıl olması dileğimle.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: