“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin önemli metal gruplarından ve Ütopya Project gibi farklı projelerden tanıdığımız, güçlü sese sahip, sevilen vokallerden Can Uzunallı geçtiğimiz hafta “Sonsuz Döngü” adlı ilk solo albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Big Fat Mama Records etiketiyle yayınlanan albümde 11 şarkı yer alıyor.

Albümle ilgili yorumlarıma geçmeden önce, Sonsuz Döngü’nün “Teşekkürler” kısmında beni ve Rock İstasyonu’nu hatırladığı için Can Uzunallı’ya bu yazı vesilesiyle ben de tekrar teşekkür ederim. İlk günden beri kıymet verdiğin sanatçıların, kıymetli albümlerinde hatırlanmak gurur verici.

Albümün ilk şarkısı “Lakrimal”ın bu kaliteli albüme dinleyiciyi hazırlama, intro niteliğinde olduğunu söyleyebilirim ki; Can Uzunallı’nın özellikle “Sonsuz Döngü” tanıtım konserlerinde intro olarak karşımıza çıkacağı düşüncesindeyim.

Kıyamet Uykuda” Can Uzunallı’nın hem solo kariyerinin, hem de ilk solo albümü “Sonsuz Döngü”nün dinleyiciyle buluşan ilk teklisi olması açısından ayrı bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Yakından takip edenler bilir; söz konusu şarkı ilk olarak 2020 Ocak ayında klibiyle birlikte yayınlanmıştı. Bence; “Kıyamet Uykuda” daha o günden bizleri şahane bir albüm beklediğinin habercisiydi.

Yargısız İnfaz” ise yine bana göre albümün en iddialı şarkılarından… Bilindiği gibi “Yargısız İnfaz”da 2020 Mart ayında tekli olarak yayınlanmış; şarkıda ve şarkının klibinde Can Uzunallı’ya ülkemizin güçlü kadın vokallerden Ayşe Saran eşlik etmişti. 2015’te yayınlanan Compilationair Vol:1 albümünde, çok başarılı bulduğum “Saf” düetinden sonra, aynı zamanda çok yakın dost olduklarını bildiğim ikiliyi yine bir projede görmek gerçekten güzel oldu. Tabi birbirinden kıymetli müzisyenlerle birlikte, Can Uzunallı ve Ayşe Saran’ın, yukarıda belirttiğimiz “Ütopya Project” albümünde de farklı şarkılarla yer aldığına parantez açmakta fayda var. Hala dinlemeyen varsa; Can Uzunallı’nın prodüktör ve aranjör kimliğiyle de yer aldığı “Ütopya Project” albümünü de dinlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Unutulmuş Kaygılar, Bambaşka Düşler (F32) ve Merhametin Çürürken, “Kıyamet Uykuda” ve “Yargısız İnfaz”dan sonra sırasıyla yayınlanan, albüm öncesinde dinleme fırsatı bulduğumuz diğer şarkılar arasındaydı.

İlk kez dinleme fırsatı bulduğumuz şarkılardan favorilerim; “Mitomani”, “İnan Kendine” ve “Her Şey Ölür” oldu. “İnan Kendine” şarkısının özellikle son bölümünde, Makine zamanlarından sözleriyle ve müziğiyle en sevdiğim şarkılardan biri olan “Yaşam”dan sözlerin karşımıza çıkması, geçişler harika olmuş.

“(Belki de hiç olmamak) Teslim olmak, zaten istedikleri bu

(Ama yaşanmışlıklar) inan kendine…”

Sonsuz Döngü” albümünü genel olarak değerlendirecek olursam beni fazlasıyla tatmin ettiğini söyleyebilirim. Güçlü vokal, protest sözlü (anlayana) ve sertlikten taviz verilmeyen şarkılar… Madalyonun görünen yüzünde ve görünmeyen yüzünde, başta Can Uzunallı olmak üzere; albümde katkısı olan herkesin emeğine sağlık.

Tüm dijital platformlarda yerini alan albümün, henüz tam tarih belli olmasa da fiziksel kopya için çalışmalarının başlamış olması ve sanırım Ocak ayı itibariyle netleşen konserlerin olması bir diğer güzel haberler.

Umarız imkanlar el verir ve metal müzikseverler Can Uzunallı’yı İzmir dışında da, farklı şehirlerde gerçekleşecek konser/festivallerde canlı dinleme fırsatı bulur.

Meraklıları için Sonsuz Döngü Künye:

Can Uzunallı: Vokal, Akustik Gitar, Elektro Gitar, Synth çalım ve programlama

Onur Ağar: Bas Gitar

Emre Ercan: Davul

Düzenlemeler ve Müzik Prodüktörü: Can Uzunallı

Solo Gitar: Fatih Gökyüzü [Bambaşka Düşler (F32)]

Mix: Onur Ağar (10 şarkı), Ozan Ülke (1 şarkı)

Mastering: Onur Ağar

Kapak Görseli: Efe Ercan

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Konserlerde Yapılan Şarkı İsteği, Tezahürat Görgüsüzlüğü!

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Şimdi farkettim de yazmayalı bir seneden fazla olmuş. Yazmış …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: