Son Yılların En İyi Türk Metal Albümleri

Merhaba Dostlar,

Ülkemizde son yıllarda Heavy Metal camiamızda çok değerli isimler ardarda, bu müziğin farklı tarzlarında çok iyi albümlere imza atıyor. Kimisi yurt dışında dahil tanınıyor, kimisi ülkemiz sınırları dahilinde gayet sıkı çalışmalar sergiliyor. Son 2 yılı baz alırsakta kendimce, aynı zamanda bir metal müzisyeni de olduğum için yakınen takip ettiğim ve gerek soundlarına gerekse müzikalitelerine hayran kaldığım bazı albümleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada bu paylaşımları yaparken herhangi bir top listesi oluşturmadan her birini aynı değerde gördüğüm ve  gümbür gümbür müzik yapan bu çok değerli isimlerden bahsetmek istememin sebebi hem bu grupların değerini bilelim, hem de bu albümleri keşfedelim diyedir. Ve emin olun arada mutlaka bu tarz paylaşımlarda bulunmaya da devam edeceğim. Hadi gelin şimdi kısa kısa da olsa bu başlığın sebebi olan gruplara bir göz atalım;

Until the Truth ComesReligion Money Politics

Deathcore ve Metalcore  bu iki tarzın birleşimi bir tarz yapan bu çılgın grup “Religion Money Politics” isimli albümleriyle ortalığı yıkıyor. Bu iki türe hakim herkesin dinlemesi gereken bir çalışma bu albüm. Gökyüzüne Yükselen Dumanlar, Americano ve Turkish Coffee albümün öne çıkan şarkıları. Gaz albüm arayan herkesi bu albümü dinlemeye davet ediyorum.

One More PageIllusion of Duality

İzmir çıkışlı One More Page, Progresif Thrash Metal tarzında müzik yapan mükemmel bir grup. Illusion of Duality isimli ilk albümlerinde 11 klas esere yer verdiler ve bu yıl birçok festival ve mekanda sahne aldılar. Muhteşem introsuyla Şaman Ayini isimli çalışmalarını dinleyin ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Son yılların en heyecan veren albümlerinden olduğunu da not düşelim.

Suicide – Deaf Mute

Suicide, ülkemizin en köklü Death Metal gruplarındandır ve uzun yıllar sonra yayınladıkları “Deaf Mute” isimli albümleri dinleyenlerini mest ediyor. Oldschool Death Metal tarzında müzik yapan yılların grubu Suicide bu tarz dahilinde en büyük isimlerden birisidir. 12 şarkının yer aldığı albümü dinlerken kendinizden geçeceksiniz benden söylemesi.

Carnophage Monument

Ankara’lı Brutal Death Metal grubumuz Carnophage dünyaca tanınan ve dünyanın her yerinde hayran kitlesi olan çok önemli bir grup. Monument ise grubun yayınlanan ikinci albümleri ve albümü dinlerken o sert müziğin melodilerle ve teknik partisyonlarla görkemli birleşimine tanıklık ediyorsunuz. Kanımca Türk metal tarihimizinde en iyi albümlerinden biri.

CARNAC CarnacTimes Undone

Ankara’lı Teknik Death Metal grubu Carnac ölümle teknik arasında gezinen zorlayıcı gitar partisyonları ve ruh dolu müzikleriyle dikkatleri üzerine çeken en önemli gruplarımızdan. İlk albümleri olma özelliğini taşıyan “Times Undone” son yılların en etkili çalışmalarından. Mutlaka keşfedin.

Sails of Serenity Gold To Rust

İstanbul’lu Modern Metal grubu Sails of Serenity “Gold To Rust” isimli ilk albümleriyle isimlerinden sıkça söz ettirmeyi başarmış gruplarımız arasında. Genel olarak melodik ama bir o kadar sert ve vurucu riflerden oluşan soundlarıyla ilgileri üzerine çekmekte.

DEMIFRAGDemifrag

Hardcore ve Thrash Metal tarzlarını bir araya getirerek oldukça sert, etkili ve gaz bir müzik yapan İstanbul’lu grup Demifrag kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini 2016 yılında yayınlamış ve bu albümle mükemmel bir başarıya ulaşarak, ben başta olmak üzere birçok fanlarını etkilemeyi başarmıştı. Demifrag ile tanışmak için hala bekliyorsanız, derhal hiç vakit kaybetmeden sizleri Respect Or Die‘a alalım.

KhepraCosmology Divine

İstanbul çıkışlı grup Khepra açık konuşmak gerekirse en sevdiğim ve albümlerine hayran olduğum bir grup. “Cosmology Divine” isimli albümleri ise bana göre bu topraklarda yapılmış çok büyük bir eser. Etnik ve Senfonik partisyonların Black ve Death Metal ile buluştuğu eşsiz bir baş yapıt olan bu albümde gruba ayrıca Murat İlkan (Ex Pentagram) ve Özgür Özkan (Hayko Cepkin, Soul Sacrifice, Ex Murder King) ‘da eşlik etti. İçinde bulunan her eser ayrı bir değer benden söylemesi.

The Sarcophagus – Beyond This World’s Illusion

Ülkemizin en köklü Black Metal grubu The Sarcophagus yine yurt dışında çok bilinen ve en önemli gruplarımızdan biridir. Dünyaca ünlü firma Osmose‘dan ilk albümleri “Towards THe Eternal Chaos“u çıkaran grup bu albümde yine dünyaca ünlü İsveçli grup Shinning’in solisti Kvarforth ile çalışmıştır. 8 yılın ardından gelen yeni albümleri Beyond This World’s Illusion da ise Rus solist Mork ile çalışmış ve bu albümü ile tüm dünyada oldukça olumlu tepkiler almıştır. Her yönden mükemmel bir çalışma olan bu baş yapıtı mutlaka dinleyin.

CenotaphPerverse Dehumanized Dysfunctions

Brutal Death Metal tarzının en büyük gruplarından Cenotaph, 6.albümü “Perverse Dehumanized Dysfunctions” ile ortalığı adeta ayağa kaldırdı desek yeridir. Yine dünyada bilinen önemli gruplarımız arasında yer alan en önemli isimlerden biri olma özelliğini taşıyan grup, Ağustos ve Eylül aylarında bir dünya turu yapıp, birçok ülkede tavizsiz müziğini en iyi şekilde sergileyecek.

Evet dostlar sizlere Extreme Metal diye tabir edebileceğimiz türde, ülkemizden çıkmış son zamanlardaki en iyi albümlerden bahsettim. “Bu liste bu kadar mı?” diye soracaksınız elbette hayır…

Bu liste SabhankraRevenge, Yaşru Börübay, GökbörüErlik, Pitch Black ProcessDerin, EngulfedEngulfed in Obscurity ve daha birçok isimle devam eder.

Ülkemizde gerçekten çok iyi gruplar var. Onları bulmak, keşfetmek ve sahip çıkmak bizlerin yapacağı tek şey. Büyük usta Kara Taylan‘ın (Diken) da dediği gibi Ağır Metal Asla Ölmez

Onun için tüm yerli rock ve metal gruplarımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Hakkında Gökhan Toker

Diğer Haberler

“Bayhan’ın Akustik Performansları Üzerine…”

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzik severler! Yazının başlığına baktığınızda “bunlar da bozmuş” veya “yanlış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: