Son Dorock » Röportaj

Ülkemizin en önemli heavy metal grubu Pentagram‘dan yorumladıkları “Sonsuz” şarkısıyla dikkatleri çeken, Yunanistan‘ın İskeçe şehrindeki gruplarından “Son Dorock” ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Rockistasyonu.com: Merhaba. Grubunuz ve Yunanistan’daki rock-metal müzik piyasası ile ilgili sorulara geçmeden önce grup üyelerini kısaca tanıyabilir miyiz?

Son Dorock: Merhaba, tabikide. Türkçe Vokal ve Bass’ta Ercan Cambazoğlu, İngilizce Vokal’de Tilemahos Vakianis, Gitarlarda Gönen Molla ve Alim Bozacı, Bateri’de ise Mihalis Saroglu.

Rockistasyonu.com: Türkiye’nin en köklü heavy metal grubu Pentagram’ın “Sonsuz” coverıyla sizi tanıdık. Elbette kendinize güvenmeseniz bu işe kalkışmazdınız fakat yine de “ya bu şarkıyı elimize gözümüze bulaştırırsak” dediğiniz oldu mu?

Son Dorock: Şarkıyı cover yapma kararı aldığımızda açıkçası “elimize gözümüze bulaştırma” düşüncesi pek aklımıza gelmedi. Fikir oluştuğu andan itibaren duyduğumuz heyecan bize yalnızca yıllardır dinlediğimiz bu esere nacizane nasıl renk katabiliriz oldu. Biz içimizden geldiği gibi yorumladık. Tabi kimine göre bulaştırmış olabiliriz, bu kişiye göre değişir, herkesin görüşüne saygılıyız.

Rockistasyonu.com: “Sonsuz” şarkısını seçmenizin özel bir sebebi var mı?

Son Dorock: Sonsuz adlı parçayı seçmemizin sebebi şarkının akustik bir parça oluşuydu. Eserin yapısını değiştirip sözlerin ikinci bölümünü sert bir yükselişe geçirdik, böylelikle farkımızı ortaya koyabildik.

Rockistasyonu.com: Şarkıyı yayınladığınızda gelen tepkiler nasıl oldu? Pentagram da klibi kendi hesaplarında paylaşarak size destek verdi.

Son Dorock: Şarkıyı yayınladığımızda aldığımız tepkiler gayet olumluydu; nitekim Pentagram’da sayfasında paylaşınca bu bize adeta bir ödül niteliğinde oldu.

Rockistasyonu.com: Şarkının İngilizce yorumlandığı ikinci bölümünde arkadaşınız Tilemachos Vakianis gruba eşlik etmiş ve başarıyla da yorumlamış. Kendisiyle bu iş birliğini yapmaya nasıl karar verdiniz?

Son Dorock: Arkadaşımız Tilemahos Vakianlis’le bu ilk iş birliğimizdi. Kendisi Pentagram’ı bilen ve yıllardır takip eden biri. Dolayısıyla bu projenin fikir babalarından biridir.

Rockistasyonu.com: Bildiğimiz kadarıyla daha öncede Aşık Veysel’in “Beni Hor Görme” eserini yorumlamıştınız.

Son Dorock: 2018 yılında Gönen Molla arkadaşımızın eski bir türkü’ye cover yapma fikri ile oluşan bir projeydi. Genel olarak kendisi grubumuzun kayıt ve video kısmıyla ilgileniyor. Müzik teknolojisi ve ses teknisyeni mezunu. Yaptığımız cover’da Alim Bozacı ile şarkıların aranjeleri ve video klip senaryoları onlara ait.  “Beni Hor Görme” de onlardan bir tanesiydi. Aşık Veysel Türkiye’de ve tüm dünyada bilinen, eserleri dünyaca ünlü gruplardan ve sanatçılardan söylenen büyük bir beste ve saz sanatçısı. Onun daha önce pek alışılmış olmayan ve daha önce düzenlemesi az yapılmış bir eseri tespit ettik. Ardından içine sazla gitarı harmanlayıp video klibe bağladık. Herkesten olumlu ve iyi yorumlar aldık. Şarkı çok abonesi olan Keşfet FM’de yayınlandı.

Rockistasyonu.com: Cover çalışmalarınız dışında kendi bestelerinizden oluşan bir albüm ya da single projeniz var mı?

Son Dorock: Daha önce yapmış olduğumuz bir EP (demo) albümümüz var ve buna bir ikincisini eklemek istiyoruz. Tamamı kendi bestelerimizden oluşan bir albüm.

Rockistasyonu.com: Yunanistan’da ve yaşadığınız yer İskeçe’de rock-metal müziğe bakış açısı nasıl ve ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Son Dorock: Yaşanan en büyük zorluk bu müziğe gönül veren kitlenin çok az olması.

Rockistasyonu.com: Pentagram dışında ülkemizden takip ettiğiniz isim ya da gruplar kimler?

Son Dorock: Takip ettiğimiz gruplar çok tabi. Bunlardan bazıları: Darkphase, Mekanik, Diken, Dr. Skull, Episode13, Soul Sacrifice, Heretic Soul.

51187673 2191525867769655 702309453059325952 o - Son Dorock » Röportaj

Rockistasyonu.com: Buradan Türkiye’deki ve Yunanistan’daki dinleyicilere neler söylemek istersiniz?

Son Dorock: Uzun zamandır elektronik müzik hakim piyasada. Günümüzde gerçek ve kaliteli müzikle uğraşan çok az. Sayılı gruplar var. Biz de sosyal medya ve internet’ten ilgi çekmek ve sesimizi duyurmak istiyoruz. Sonuçta günümüzde bu mecraların ağırlığı büyük.

Rockistasyonu.com: Röportaj için çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyor, yeni çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Son Dorock: Biz her şey için çok teşekkür ederiz. İlginiz ve alakanız için. Sevgi ve saygılarımızla. Stay Always Heavy ??

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: