SİYAH SEKİZ | Röportaj

Merhabalar!

 

Siyah Sekiz”i duymuş muydunuz?

 

Siyah Sekiz bir alternatif rock grubu. Youtube’ta 2 bestelerini paylaştılar.Konserlerine de hız kesmeden devam ediyorlar.

 

8 - SİYAH SEKİZ | Röportaj

ÜYELER:

Tolga Tezel (Vokal)
Orkun Doğuş Bozkurt (Elektro Gitar)
Furkan Ünal Saygılı (Elektro Gitar)
Burak Dünderir (Bass)
Batuhan Güre (Davul)

Siyah Sekiz ile 27 Şubat’taki Eski Beyrut Sahne konseri öncesinde bir röportaj gerçekleştirdik.Bakalım neler olmuş 🙂

 

Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Başlıyoruz 🙂

Grup hakkında konuşmadan önce, her birinizin kişisel müzik hayatı üzerine kısa bir konuşma yapalım isterim. Hikaye nasıl başladı?

Batuhan : Müziğe 2009 yılında başladım. Fakat enstürmanımı seçmek için ilginç bir yol izledim. Lisede kızlar arasında bir anket yaptım :)“En çok dikkat çeken müzik aleti nedir?” şeklinde bir soru sordum. Ve “bateri” cevabını aldım. Hemen derslere başladım J İstanbul’a üniversite vesilesi ile geldim. Ve Tolga ile tanışıp, “Siyah Sekiz”e dahil oldum.

Tolga : Müziğe lisede hem gitar çalarak hem de vokal yaparak başladım. Çevreden aldığım tepkiler gayet güzeldi. Ve vokale daha da yönelmeye başladım. Yakın arkadaşlarımdan oluşan bir grup ( “Birgün”) oluşturdum. Provalar yaptık. Sahneler aldık. Modern Müzik Akademisi’nde eğitim aldım. Şuan Müjdat Gezen Sanat Merkezi Zİverbey Konservatuarında 2.sınıftayım. Aynı zamanda “Siyah Sekiz” ailesindeyim.

Furkan : Müziğe 17 yaşında başladım. İnat uğruna. Rapçi idim. Ağır rapçi idim 🙂 Kuzenlerimin gitar dersi aldığını öğrendim. Ve ben de derslere başladım. “Hasbelkader” isimli grupla çalıştım. Sonrasında “Siyah Sekiz”e katıldım.

Orkun : 
10 yıldır gitar çalıyorum.Bundan önceki gruplarımda vokal- gitarist olarak yer almıştım. Sonrasında gitara daha da yoğunlaştım. Aynı zamanda back vokal yapıyorum. Daha da severek yapıyorum 🙂 Siyah Sekiz’de back vokal ve gitaristim.

Burak : Bass gitaristim.Müziğe 5 yaşında başladım. Ailemde bir çok müzisyen var. Müzik dolu bir ortamda büyüdüm. Kendimi bildim bileli müzik yapıyorum.

88 1024x768 - SİYAH SEKİZ | Röportaj

“Siyah Sekiz”in kuruluş sürecinden bahsedebilir misiniz?

Siyah Sekiz’in ilk üyeleri Tolga ve Batuhan. Grubun kuruluşu 2014’e dayanıyor. Sonra, sırasıyla Burak, ben(Orkun) ve Furkan dahil olduk. Repertuar çalışmaları yaptık ve 2015’in sonlarına doğru konserlerimiz başladı. O günlerden beri konserlere hız kesmeden devam ediyoruz.

Muhtemelen çok fazla duyduğunuz bir soru olacak. İsim neden Siyah Sekiz? 🙂
Aslında Siyah Sekiz’in çok farklı bir anlamı yok. Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine bu isimle yer almaya başladık. Bilardodaki son top olması açısından bir önem arz ediyor. Espirisi bu.

Bir de maskotunuz var sanırım. Bir konser fotoğrafında görmüştüm. Onun hikayesi nedir?

 

B1 Live konserine gelen dinleyicilerimizden birisi bu sürprizi hazırlamış. Konser sırasında, bir şarkının ortasındayken maskotu sahneye fırlattı 🙂 Biz de çok sevdik.

 

888 768x1024 - SİYAH SEKİZ | Röportaj

Bestelere değinelim biraz da.Bildiğim, internette rastladığım iki besteniz var. “Uyan” ve “Bir Melek”


Şu aşamada, kayda alınmayı bekleyen başka besteleriniz de var mı?

Evet. Kayda alınmayı bekleyen yaklaşık 6 bestemiz daha var. 4 tanesinin aranjesi bitti. “Beni Bulur Musun?” isimli bir şarkı üzerine çalışıyoruz. Yakında sizlerle onu paylaşacağız. Bir de maxi single projemiz var. Klip de gelecek.

Üretim aşaması nasıl gerçekleşiyor? Şarkıların sözleri , müziği vs… Grup içerisinde bir rol dağılımı oluyor mu? 

Yayınladığımız iki şarkının da hem sözü hem de müziği Tolga’ya ait. Önceki dönemlerde yaptığı şarkılardı. Sonrasında aranjesi grup tarafından yapıldı. Trafik belirlendi. Şimdi yeni şarkıları hep birlikte yapıyoruz.

Sizi nasıl bir dinleyici kitlesi karşılıyor? Onlara nasıl ulaşıyorsunuz? Şehir dışına – Edirne’ye – de konserlere gidiyorsunuz. Atmosfer nasıl?

Sosyal medyayı yoğun olarak kullanıyoruz. Konser duyurularını sosyal medya üzerinden yapıyoruz. Edirne’deki konserler de çok güzel geçiyor. Öğrenci şehri. Atmosfer oldukça güzel. Hep birlikte güzel vakit geçiriyoruz.

 

888 1 1024x768 - SİYAH SEKİZ | Röportaj

 

Sahnede söylediğiniz cover parçalardan birine ya da birkaçına kayıt almayı düşünüyor musunuz?

“Ben ölmeden önce” , “Seni yerler” , “Yaşandı Bitti” isimli şarkıları sahnede çalmayı çok seviyoruz. Belki bunlardan birine kayıt alınabilir.

 

Dinleyicilerin size ulaşabilecekleri sosyal medya adreslerini paylaşabilir misiniz?

facebook.com/SiyahSekizOfficial
instagram.com/siyahsekizmusic
twitter.com/siyahsekizmusic
youtube.com/siyahsekizofficial
Diğer konser tarihlerini de bizlerle paylaşabilir misiniz?

Şimdilik belli olan iki konser tarihimiz var. Gelişmeleri sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz.

9 Mart 2016- Line Music Club

30 Mart 2016- Küçük Bronx Dark Stage

Hakkında Seçil Altınöz

Diğer Haberler

Konserlerde Yapılan Şarkı İsteği, Tezahürat Görgüsüzlüğü!

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Şimdi farkettim de yazmayalı bir seneden fazla olmuş. Yazmış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: