Senforock Adana Konseri

Herkese merhaba, bu yazımın konusu başlıkta da gördüğünüz gibi Senforock.

Öncelikle bilmeyenler için biraz Senforock’tan bahsedeyim istiyorum. Senforock projesi Musa Göçmen öncülüğünde gerçekleşen büyük bir senfonik orkestranın eşlik ettiği, aynı zamanda Rock müzik enstrümanlarının da bu büyük orkestrada yer aldığı şahane bir proje. Musa Göçmen’in şefliğinde gerçekleşen bu güzel projede Türkçe Rock şarkılarının yanı sıra Yabancı Rock şarkılarına da yer veriliyor. Yer yer Rock müzik enstrümanlarının, yer yer ise senfonik müzik enstrümanlarının ön plana çıktığı bu projede, herkese hitap eden bir şeyler var aslında. Hepimizin bildiği kült olmuş şarkılardan, yabancı müzik dinlemeyi seven insanlara kadar geniş bir yelpaze mevcut.

Senforock projesi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra artık yazımıza geçelim. Direkt senforock konserinden başlamak yerine öncesinden başlamak istiyorum yazıma. O büyük ve kalabalık orkestrayı Soundcheck esnasında izlemiş biri olarak, ekibin birbirine karşı olan kibarlığına ve çalışkanlığına diyecek hiçbir şey yok. O kadar uyumlular ki sahnedeki enerji size de yansıyor zaten. Kolay değil sonuçta koskocaman bir orkestrada uyumu yakalayabilmek.

Adana’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde gerçekleşen konser başlamadan önce seyirciler çok kısa bir sürede salonu doldurdu. Her yaştan insanın yer aldığı konser, projenin ne denli büyük olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyordu bence. Saat 20:30 sularını gösterirken o büyük orkestra ve hemen ardından o büyük orkestranın şefi Musa Göçmen sahnedeydi, seyirciyi selamladıktan sonra konserin başlangıcını içinde bulunduğumuz, hepimizin de bildiği gündemden dolayı İstiklal Marşı ile başlatmak istediğini bizlere iletti ve hep birlikte ayağa kalkarak, o güzel orkestra eşliğinde İstiklal Marşımızı hep bir ağızdan coşkuyla söyledik.

Sırasıyla yerli ve yabancı, slow ve hareketli bir sürü klasikleşmiş Rock eserini seslendirdi Senforock ekibi, Barış Manço, Cem Karaca, Orhan Atasoy, Aşık Veysel, Erkin Koray, Yavuz Çetin ve daha niceleri. Tabii ki sadece Rock müzik eserleri yoktu repertuvarda, herkesin bildiği ve hep bir ağızdan eşlik ettiği çeşitli türden eserler de mevcuttu. Herkes süper bir uyum içerisindeydi sahnede, neden bu kadar başarılı olduklarını anlayabiliyordunuz onları sahnede izleyip, dinledikçe. Senforock ekibinin tamamını sayamam sizlere tek tek ama solistlerden bahsetmeden geçmek olmaz sanırım. 🙂 Bora Biçer, Selçuk Keskingöz, Murat Çayır ve Zerrin Mete, hepsi seslendirdikleri eserlerle Senforock dinleyicilerinden büyük alkış aldılar. Gecenin finalinde ise bir Erkin Koray klasiği vardı, Fesuphanallah!

Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken teknik ekipten bahsetmeden geçmek olmaz. Biliyorsunuz birçok konserde teknik ekipler çok önemlidir ve hatta şüphesiz en çok onlara iş düşer. Sürekli bir koşuşturmaca içerisindedirler, konser bittiğinde herkes evlerine giderken, sahne alan müzisyen ya da grup dinlenmeye çekilirken sahne öncesinde olduğu gibi, sahne sonrasında da çalışmaya devam ederler. Senforock teknik ekibinin işi ise diğerlerine nazaran biraz daha zordu bence, malum kocaman bir orkestra söz konusu. Onların aracılığıyla buradan tüm müzik emekçilerine selam olsun.

Ve son olarak Senforock ekibinin değerli ismi Abdullah Durgu‘ya o yoğunluğun, o koşuşturmacanın arasında bile bana zaman ayırıp benimle sohbet ettiği için, bana yardımcı olduğu için buradan tekrardan çok teşekkür ederim, iyi ki varsın abi, iyi ki varsın Senforock ekibi!

Eğer Senforock ekibinin yolu sizin şehrinize de düşerse mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Yer yer hüzünlenip, yer yer coşacağınız ama her ne olursa olsun gecenin sonunda oradan mutlu ayrılacağınız kesin. 🙂 Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın, takipte kalmayı unutmayın.

Hakkında Yılmaz Tokatlı

Webmaster & Yazar - yilmaztokatli.com

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: