Saman Nasseri » Röportaj

Kısa bir süre önce, Pentagram‘dan aşina olduğumuz ‘Gündüz Gece‘ eserini muhteşem yorumlayan ve Pentagram‘dan da tam destek alan İranlı metal grubunun vokali Saman Nasseri ile grubu, İran’daki rock-metal müzik piyasası hakkında konuştuk.

Rockistasyonu.com: Merhaba Saman.Grubun ve İran’daki rock-metal müzik piyasası ile ilgili sorulara geçmeden önce seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Saman Nasseri: Ben Saman Nasseri.25 yaşındayım ve Tebriz doğumluyum.Rock-metal ağırlıklı vokal ve söz yazarı, aynı zamanda tiyatro ve sinema oyuncusuyum.

Rockistasyonu.com: ‘Gündüz Gece’ şarkısını yayınladığınızda grubunuz yeni kurulduğundan grup için bir isim belirlememiştiniz.Artık grubunuzun bir ismi var mı?

Saman Nasseri: Hayır, maalesef.Grubumuzda ben ve gitarcımız Behbood Behnam dışında İran sınırından geçme problemleri var.Bizi olası bir yurtdışı sahnemizde yalnız bırakmaya mecbur kalacaklar.Hem bu yüzden hem de İran’daki güvenliğimizden dolayı gruba isim vermeyi erteledik.

Rockistasyonu.com: Grup üyeleri kimlerden oluşuyor, onlardan da bize kısaca bahsedebilir misin?

Saman Nasseri: Behbood Behnam ve Nader Dashti Tebriz’in değerli gitaristlerinden.Mehdi Zare genç ve yetenekli bas gitarcımız.Ve sanatkar bir ailede yaşayan davulcumuz Vahid Jodeyri’den oluşuyor.

samannaseri2 300x199 - Saman Nasseri » Röportaj

Rockistasyonu.com: Türkiye’nin en iyi heavy metal grubu Pentagram’ın ‘Gündüz Gece’ coverıyla sizi tanıdık.Elbette kendinize güvenmeseniz bu işe kalkışmazdınız fakat yine de ‘ya bu şarkıyı elimize gözümüze bulaştırırsak’ dediğiniz oldu mu?

Saman Nasseri: Tabi ki Pentagram gibi değerli bir grubun şarkısını coverlamak kolay değildi.Çünkü; kendi fikrime göre bir şarkıyı coverlamak istiyorsanız hakkını vermeniz lazım.Ne orjinale benzetilmesi ne de ondan aşağı seviyede kalması lazım.Biz de bunu başaracağımıza inandık ve başardık.

Rockistasyonu.com: Şarkıyı yayınladığınızda gelen tepkiler nasıl oldu? Yanılmıyorsak Pentagram’dan da büyük destek gördünüz?

Saman Nasseri: Ne yazık ki her zaman olduğu gibi kendi insanımızdan destek alamadık ama yurt dışından ve en çok Türkiye ile Azerbaycan’dan güzel tepkiler aldık.Bu arada bizi en çok gururlandıran olay eser sahibi Pentagram’ın yaptığımız işi beğenmesi ve desteklemesi oldu.Zifiri karanlıkta birden bir ışık yakılması her canlıyı ayakta tutar.Buradan bize destek olan herkese ve Pentagram ailesine çok teşekkür ederim.

Rockistasyonu.com: Pentagram dışında ülkemizden takip ettiğiniz gruplar kimler?

Saman Nasseri: Evet dinlediğimiz, sevdiğimiz ve örnek aldığımız gruplar sanatçılar var.Başta Pentagram olmak üzere, Şebnem Ferah, Teoman, Hayko Cepkin, Mor ve Ötesi, maNga ve bir çok tarzımızla ilgili müzik yapan isimler…

Rockistasyonu.com: İlerleyen günlerde yeni bir sürpriz çalışma yayınlamak ya da albüm çıkartmak gibi planlarınız var mı?

Saman Nasseri: Yakın zamanda söz ve müziği kendimize ait bir single çalışma planımız var.Bunu da ilk kez buradan paylaşıyoruz.

Rockistasyonu.com: İran’da rock-metal müziğe bakış açısı nasıl? Bu tarzda hatrı sayılır da olsa bir dinleyici kitlesi olduğunu söyleyebilir misiniz?

Saman Nasseri: İran’da Tahran, Tebriz, Meşhed gibi şehirlerde rock-metal müziğe gönül veren çok insan var.Gerçeği söylemek istiyorum iki yıldan beri başkent Tahran’da rock konserleri organize edilmekte ama; maalesef biz Türklerin yaşadığı Tebriz ve başka şehirlerde bu imkanı yakalamak çok zor.Hele bizim gibi İstanbul’un ortasından çıkan müzik tarzını yapanlar için konser verme izni, albüm çıkarmak gibi şeyler daha zor.

Rockistasyonu.com: Orada zor şartlar altında müzik yaptığınızı daha önce belirtmiştiniz.Ne gibi zor şartlarla karşılaşıyorsunuz?

Saman Nasseri: Evet.Maalesef ülkenin siyasi ve din adamlarından güzel sanatlara demokrasi içerikli bir bakış yok.Burada albüm yapmak, konser vermek, bir yerlerde sahne almak neredeyse imkansız.Ya da bunlara izin almak istiyorsanız istediğiniz gibi şiir ve şarkı yazamazsınız.Biz de Türkçe Rock yazıp söylemekten dolayı hiç bir zaman beklediğimiz saygıyı göremedik.2010 yılında bir parkta gitar çalıp söylemek suçuyla tutuklandığım olmuştur.

Rockistasyonu.com: Söz konusu zor şartlardan dolayı henüz yolun başındayken, vazgeçmek gibi bir düşünceniz oldu mu?

Saman Nasseri: Asla.Biz zaten bu işin bu coğrafyada zor olduğunu, saygı görmediğini ve hatta para kazandırmadığını bile bile seçtik.Düşünsenize İstanbul’da bir genç sahne alarak para kazanmasa da sokakta çalıp söyleyebilir.İran’da sokakta bile müzik yapmak yasak.Bir insan sanatla ilgileniyorsa onu asla bırakamaz.Sanat ruhunuzda varsa, dünya üzerinize gelse yine de sizin tek silahınız ve en vazgeçilmezinizdir.

samannaseri3 300x199 - Saman Nasseri » Röportaj

Rockistasyonu.com: Buradan Türkiye’deki ve ülkenizdeki rock-metal müzik dinleyicilerine neler söylemek istersiniz?

Saman Nasseri: Yaptığımız müziğin kendi ülkemizde bir alıcısı yok.Bu yüzden temennimiz Türkiyedeki insanların bizi duyması, bizi dinlemesi.Umarım bizim gibi gençlere destek olunur.Herkese ömür boyu rock müzikli sabahlar, metal müzikli geceler diliyorum.

Rockistasyonu.com: Röportaj için çok teşekkür ederiz.Rockistasyonu.com olarak başarılarınızın devamını diliyor, yeni çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Saman Nasseri: Asıl ben size teşekkür ederim.Bize kendimizi tanıtma fırsatı vermeniz, bizi desteklemenizden dolayı minnettarım.Her zaman yeriniz ayrı olacak bizim için.Bizim gibi genç isimlere destek olmanızı rica ederek, Rock İstasyonu’nda çalışan, emek veren herkese başarılar diliyorum.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: