Sahte Rakı ve Sıradışı Geceden “Filtresiz” Şarkılar!

“Filtresiz”, Sahte Rakı’nın 2019’un Haziran’ında yayınladığı son EP’si Ferah’ın kayıtları için gittiği Mostar’da, son gece yaşadığı sıra dışı deneyimin ürünü.

Sahte Rakı, Luciano Pavarotti’nin Bosna Savaşı sonrası Mostar’a armağanı olan Pavarotti Music Center’da; stüdyo için İngiltere’den getirtilen Bob Marley, Joe Cocker, U2 gibi efsanelerin de kullandığı kayıt masasında sıkı bir çalışmayla Ferah albümünü tamamlar. Son gece anlık bir kararla tüm kayıt düzeneği ters düz edilir. Tüm grup masaya aynı anda bağlanır ve kayıt planında olmayan üç yeni parça hep birlikte ve tek seferde, sonradan oynanamayacak şekilde “Filtresiz” kaydedilir.

Stüdyo Arı Müzik Yapım tarafından yayımlanan “Filtresiz” EP’sinde üç parça yer alıyor. Çoğumuzun hafta boyu iple çektiği Pazar günlerine tutkulu ve muzır bir anlatımla yaklaşan “Bugün Pazar”ın söz ve müziği Korhan Kodaman’a ait. Sahte Rakı’nın değerli dostu İrfan Alış’ın sözlerini yazdığı ve müziği PEYK’e ait olan “Süpermen” parçasında bir süper kahramanın karanlık yüzü ile tanışıyoruz. Sahte Rakı, Hırvatistan Split Blues Festivali’nde kültürümüzü temsil etmek adına yorumladığı ve büyük beğeni alan “Hekimoğlu” türküsünün Blues yorumuna da yer veriyor.

Filtresiz, Mostar Pavarotti Music Center stüdyolarında hücum kayıt yoluyla kaydedildi. Ses mühendisi olarak Sasha Karabatak ve Sead Zaklan görev yaptı. Parçaların mix ve mastering süreçleri ise Arıkan Sırakaya tarafından Stüdyo Arı’da gerçekleştirildi.

Sahte Rakı; şarkıların çoğunun efektlerle makyajlandığı, kayıtların onlarca bilgisayar destekli işlemden geçirildiği günümüz müzik anlayışına; tam da kendisi gibi yalın, samimi bir tepki olarak sunuyor “Filtresiz”i.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Deli Gömleği’nin Veda Şarkısı: “Hoşçakal”

Bu sene 25. yılını kutlayan ve 1999’dan bu yana Türkçe rock dünyasında kendine özgü karakterini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: