RUH » Röportaj

Son gün Zeytinli Rock Festivali Keşif Sahnesi’ni sallayan Kıbrıslı Metal grubu R.U.H ile Röportajımız…

Rockistasyonu.com:

R.U.H ne zaman, nasıl bir araya geldi? Kuruluş aşamasından bahsedebilir misiniz?

Cemal Osmanlılar (Vocals): R.U.H grubu aslında 2015 Eylül’ünde beste yapımı ile başladı. Kişisel bir projeydi ilk başlarda.Benim içim negatif hislerle doluydu.Ruhum buruktu ve düşüncelerimi, hislerimi bir kenara atmam gerekiyordu.Oturup 14 şarkı yazdım.Duygusal metal diye adlandırdım tarzımı.Aslında benim için bir terapi olarak başlamıştım.Besteleri kendi evimde kaydettim.Ruhsal iyileşmeme yakın, rock/metal müzik ile uğraşan arkadaşlarımla paylaştım şarkılarımı.

Mehmet Emin Önder (Back Vocals / Guitars): Cemal beni gruba eklediğinde beste yapımına birlikte devam ettik.Sonrasında Olcay Gündoğar katılıdı aramıza.Devam eden süreçte Umut Zeytin, Hüsam Darbatov ve son olarak Umut Keloğlu’nun katılmasıyla RUH kadrosunu tamamladı.

Cemal Osmanlılar (Vocals): Bana ve bestelere büyük destekleri sonucu grup üyeleriyle güzel duygusal bağlarım oluştu. Herkesin heyecanı ve ilgisiyle grup 2016 mart ayında bir araya gelip çalışmalara başladı. 2015 Eylül’den 2016 Mart’a kadar her gün beste yaptım ve grup kurulana kadar 50’ye yakın beste oluştu.Biz hazırız dedik ve ‘Devam Yola’ dİyerek kendimizi Zeytinli Rock Festivali’nde bulduk.

Rockistasyonu.com:

Bildiğimiz kadarıyla şu anda ‘Asker’, ‘Devam’ ve ‘Sorma Yalanlara’ olmak üzere yayınlamış olduğunuz 3 besteniz var.Bunların dışında hali hazırda besteleriniz var mı?

Olcay Gündoğar (Guitars): Evet şu an Youtube’da yayınlanmış 3 şarkımız olmasına rağmen 50’nin üstünde bestemiz var.Hepsini olmasada zamanı geldikçe birkaç beste daha yayınlamayı düşünüyoruz.

Umut Zeytin (Bass): Zeytinli için 6 beste çalışmıştık bize verilen sürede 5’ine yer verebildik.Ama bestelerimiz çok fazla ve her gün yeni birşeyler üretmeye devam ediyoruz.Bestelerin büyük bir çoğunluğu Cem’e ait fakat grup üyeleri kendi partisyonlarını düzenliyor veya bestelere elinden gelen katkıyı yapıyor.

Rockistasyonu.com:

Yayınladığınız bu üç besteden herhangi birine klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Mehmet Emin Önder (Back Vocals / Guitars): ‘Sorma Yalanlara’ şarkısına klip çok güzel olurdu.

Olcay Gündoğar (Guitars): İlk etapta canlı performans videoları’ndan ve Zeytinli yolculuğu’muzdaki derlemelerden oluşan bir video klip fikrimiz var.Arkasından kastettiğiniz anlamda bir video klip de gelecek tabi.Fakat onun için kesin bir tarih vermek biraz güç.Biliyorsunuz bu işler biraz da maddi kaynaklarla alakalı şeyler.Sözümüz olsun, klip geldiğinde ilk önce Rock Istasyonu’nun haberi olacak 🙂

Umut Zeytin (Bass): Olcay’ın da dediği gibi şu an Zeytinli Rock Festivali 2016 video kolajımız olacak ve bütçe yaratabilirsek tabii ki bir şarkımıza (muhtemelen Sorma Yalanalara) klip çekmek isteriz.

Cemal Osmanlılar (Vocals): Para ve imkan olursa klip yapacağız.

DSSDSD - RUH » Röportaj

Rockistasyonu.com:

Zeytinli Rock Festivali’nin son gününde Keşif Sahnesi’nin açılışını yaptınız. R.U.H için böylesine büyük bir festivalde sahne almak nasıl bir duygu?

Umut Zeytin (Bass): Bireysel olarak başka gruplarla büyük organizasyonlarda yer aldık ancak RUH ile çıktığımız ilk festivaldi ve tabii ki Türkiye’nin en büyük ve prestijli organizasyonunda yer almak muhteşem bir tecrübe oldu.Buradan sizin aracılığınızla başta Umut Kuzey olmak üzere tüm organizasyon ekibine tekrar teşekkür ederiz.

Olcay Gündoğar (Guitars): Herşeyden önce çok eğlendik.Sahneden indiğimiz zaman kimsenin içinde olumsuz bir his yoktu.Zeytinli gibi bir festivale davet edilmek, hem sahnede, hem de festivalde grupla beraber o atmosferi yaşamak hepimizin motivasyonunu artıran bir his oldu.

Mehmet Emin Önder (Back Vocals / Guitars): Bize herşeyin ilk adımı olduğunu, hala daha metalin yaşamaya devam ettiğini hissettirdi. Sahnedeki soundumuzu duymak da güzel hissettirdi…Güçlü bir sound.

Cemal Osmanlılar (Vocals): Müthiş bir deneyimdi hepimiz için.Benim içinse nefes kesiciydi.

Rockistasyonu.com:

Keşif Sahnesi’nde sahne almak için bir çok grup kıyasıya yarıştı ve elemelerden geçti.Bu seçilme süreci R.U.H açısından nasıl geçti?

Olcay Gündoğar (Guitars): Açıkçası ilk başlarda pek ümitli değildik.Yaptığımız tarz; güçlü soundlar, iyi ekipman ve sistemler gerektiren bir tarz.Elemelerin yapıldığı gün sahnede çalacak tüm gruplar için tek bir sistem yer alıyordu ve performansımızı en iyi şekilde gösterememiş olmaktan kaygılıydık.Fakat bize bir şans verildi ve Zeytinli’deydik 🙂 Umarım bizi çağırma kararlarında onları yüzüstü bırakmamışızdır.

Umut Zeytin (Bass): Küçük bir sahnede ve açıkçası bizi yansıtmayan bir sound ile çaldık.Jüri müzik camiasının tanınmış kişileri ve büyük yapımlarda yer almış/alan insanlar olunca da ister istemez insan heyecanlanıyor.Ama fırsat verilince biz de elimizden geleni yaptık ve sonucunda Zeytinli Rock Festivali 2016’da sahne almaya hak kazandık.

Rockistasyonu.com:

Festival sonrasında gruba gelen tepkiler nasıldı? Daha geniş kitleye hitap etmek açısından Zeytinli, R.U.H için bir dönüm noktası oldudiyebilir miyiz?

Umut Zeytin (Bass): Geniş kitlelere ulaşma noktasında Zeytinli Rock Festivali 2016 kesinlikle gruba bişeyler katmıştır ancak bunun tam olarak ne olduğunu görmek için biraz daha zaman lazım sanırım.Şu an için siz ve sizin gibi rock müziğe gönül vermiş yayın kanalları ile röportaj modundayız biraz.

Olcay Gündoğar (Guitars): Zeytinli bizi tanımayan, daha önce duymamış olan ve bizim gibi düşünüp, aynı tarz müzikten zevk alan insanlarla tanışmamızı sağladı.Konser sonrası gelen tepkilerden de çok memnunuz.Bizim için o günkü performans amacına ulaştı diyebiliriz.

Mehmet Emin Önder (Back Vocals / Guitars): Gayet güzel tepkiler alıyoruz ve farklı yorumlara rastlıyoruz.Farklı bir tarzımızın olduğu yönünde görüşler meydana geldi.Sert tarzımızdan dolayı biraz şüphede bırakıyoruz insanları ama müziğimizin içine girdikleri zaman duyguyu da alabileceklerinin garantisini veriyoruz.Genelde yorumlar olumlu yönde.

Cemal Osmanlılar (Vocals): İnsanlar gece geç vakitlere kadar Ana Sahnedeki sanatçılarla coştular ve doğal olarak günün ilk performansında pek fazla insan yoktu.Ama bizim için 1,5,1000 farketmez.Önemli olan gelen insanlarda güzel izlenimler bırakabilmekti ve sanırım bunu da başardık.

Umut Zeytin (Bass): Son güne Şebo’dan kalan uykusuzlukla başladık biz bildiğiniz gibi.Açılış grubu olmanın biraz da dezavantajı ile canlı performansımız esnasında çok büyük bir kitle yoktu önümüzde.Ancak gelip bize kulak veren herkesin kafasını salladığını görmek güzeldi. Bizim için açıkçası en büyük beklenti buydu. Kaç kişi dinlerse dinlesin olumlu tepki toplamak.

Rockistasyonu.com:

Kıbrıslı bir grupsunuz, orada düzenli olarak sahne aldığınız bir yer var mı?

Olcay Gündoğar (Guitars): Bu soruda biraz vaktinizi alacağız sanırım 🙂 Biliyorsun tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da sert müziğe gösterilen ilgi her geçen gün daha da azalıyor.Büyük ülkelerde nüfus fazla olduğu için gruplar kendilerine aslında küçümsenmeyecek kadar iyi bir kitle oluşturabiliyor.Fakat Kıbrıs nüfusu az bir ülke olduğu için, seyirci sayısı olarak tatmin etmiyor.Bu yüzden şu sıralar devamlı çaldığımız bir yer yok.Çünkü herşey birbiriyle bağlantılı.Kişi sayısı bizim önemsemediğimiz bir konu.50 kişiye de,5000 kişiye de aynı performansı göstermek durumundayız.Fakat bara az insan girince bizim için sorun olmasa da, işletme sıkıntıya giriyor ve işler yürümüyor.

Umut Zeytin (Bass): Kıbrısta düzenli programımız malesef yok.Birincisi mekan sayısı az, ikincisi haklı olarak mekanlar para yapabileceği biraz daha pop müzik gruplarını çıkartmayı uygun görüyorlar.Ancak biz de kendi kitlemizle bazen sahne alıyoruz veya 2-3 grup birlikte mini festival tadında kitlelerimizi kaynaştırarak müziğimizi yapıyoruz.

Cemal Osmanlılar (Vocals): Yakında konserler yapacağız.Umarım İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde de daha kalabalık kitlelere ulaşma imkanımız olur.

Rockistasyonu.com:

R.U.H grubunun bundan sonraki hedeflerinde neler var? Örneğin ufukta bir albüm var mı?

Umut Zeytin (Bass): Öncelikle hedefimiz şarkılarımızı kayıt altına almak.Bir kısmı internetten insanlarla paylaşılacaktır muhakkak. Mümkün olduğunca çok sahnede ve festivalde yer almak isteriz insanlara ulaşabilmek adına.Bir sponsor bulursak veya bir prodüksiyon şirketiyle anlaşabilirsekte tabi ki albüm yapılır.

Olcay Gündoğar (Guitars): Albüm en baştan beri istediğimiz bir olay ve artık buna daha yakınız.Kısa bir süre içinde albüm hazırlıkları haberimizi alacağınızı düşünüyorum 🙂 Onun dışında mümkün olduğunca çok festivalde yer alıp, sesimizi duyurmak ve güzel insanlarla tanışmak istiyoruz.

Cemal Osmanlılar (Vocals): Şu an için çaldığımız şarkılar Türkçe fakat şarkıların İngilizce versiyonları da var ve belki yurtdışı festivallerde de bu şarkılarımızla yer alabiliriz.Ama tabi klip ve albüm lazım.

Rockistasyonu.com:

R.U.H ile ilgili gözümüzden kaçan, sormayı unuttuğumuz gelişmeler varsa buyrun söz sizde 🙂

Umut Zeytin (Bass): Dünyada gerçekleşen pek çok üzücü olay var. Maalesef bunların bir kısmının içinde yaşıyoruz.Gerek toplumsal gerekse kişisel yaşadığımız pek çok bunalımın içindeyiz. Biz tüm canlıların birbirine zarar vermeden huzurlu bir dünyada yaşayabilmesi için en güçlü aracın müzik olduğuna inanıyoruz ve bu inancımızı da RUH’umuzla paylaşmaya çalışıyoruz.

Cemal Osmanlılar (Vocals): İlk evde oturup gitar çalmaya başladığımda sadece biraz olsun içimdeki olumsuzluklardan kurtulmayı isterdim.Hiç aklımdan geçmezdi yazdıklarımı çalacak bir grup kurayım ve festivale katılayım.Benim için bu olay çok farklı bir boyutta. Özetle şunu söyleyebilirim ki müzik benim RUH’umu kurtardı ve şimdi bu RUH büyümeye devam eder.

Rockistasyonu.com:

Son olarak R.U.H ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Olcay Gündoğar (Guitars): Öncelikle bize yer ve zaman ayırdığnız için çok teşekkürler.Yaptığımız işin başkaları tarafından sevildiğini görmek,bize bu yolda yalnız olmadığımızı hatırlatıyor.Bu yazının ulaştığı insanlardan da müziğimizi beğenenler olursa, bir de facebook sayfamızı beğensinler lütfen 🙂

https://www.facebook.com/RUHBAND

Cemal Osmanlılar (Vocals): Bize yer ayırdığınız için teşekkürler.

Umut Zeytin (Bass): Öncelikle size, bize yer ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.R.U.H hep içimizde, paylaşılmaya hazır somun ekmek gibi.En güzel yanı da her RUH’a hitap etmesi.

Mehmet Emin Önder (Back Vocals / Guitars): Teşekkürler.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: