Radyologos’dan Türkiye’de Yapay Zeka Teknolojisiyle Çekilen İlk Klip!

Radyologos’un Hiçliğin Ortasında şarkısına yapay zeka teknolojisini kullanarak çektiği video klip YouTube’da yayında.

Radyologos, Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinin dahil olduğu ve hazırlık aşaması 2 yıl süren bir Türkçe rock müzik projesidir. Grup, tüm şarkıların söz yazarı, bestecisi ve vokalisti Erhan Atagül ile davulda Umut Çevikol’dan oluşuyor. Aranjeleri Serdar Öztop ve Erhan Atagül tarafından yapılan şarkıların stüdyo kayıtlarında, gitarlar Serdar Öztop, synthesizer ve piyanolar Özgür Ulusoy, davullar ise Umut Çevikol tarafından çalındı. Şarkıların mixing ve mastering mühendisliğinde ise yine Serdar Öztop’un imzası var. Projenin yapımcılığını Ali Utku Öztürk üstleniyor.

Grubun ilk single’ı “Hiçliğin Ortasında” 21 Aralık tarihinde tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Radyologos aynı zamanda 2023 yılı içerisinde yeni şarkılarını Türk rock müzik severlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor ve ikinci şarkısı Sor Bi Ona’yı 20 Ocak Cuma günü tüm dijital platformlarda yayınlamayı planlıyor. Şarkı sözlerinde anlamsal bütünlüğe büyük önem atfettiklerini belirten Radyologos grubu, rock müziğin tüm alt türlerini içeren geniş bir yelpazede müzik yapmayı amaçlıyor.

Tüm bunlarla beraber grup ilk şarkısı olan Hiçliğin Ortasında için sanat yönetmeni Özcan Çelik ile birlikte çalışarak, Türkiye’de ve dünyada çok fazla örneği bulunmayan ve son günlerin trendleri arasında yer alan AI(Yapay Zeka) teknolojilerini kullanarak bir video klip hazırladı.

Erhan Atagül tarafından yazılan senaryodaki hikayeye ait metinler, yapay zeka tarafından görselleştirildi ve yine yapay zeka teknolojisi ile video haline getirildi. Stabledifussion, Anything3.0, Deforum gibi modellemeler kullanıldı. Bu videoda daha önce DALL-E, midjourney gibi teknolojiler kullanılarak yapılan çalışmalardan farklı olarak, ilk kez bütün bir hikayeyi baştan sona yapay zekanın oluşturduğu hali ile izliyoruz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Taylan Ayık’dan Yeni Klip: “Uyan”

Türk ağır metalinin tanınan ismi Taylan Ayık geçtiğimiz ay Elenor Müzik etiketiyle yayınladığı “Küfür” albümünden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: