PERA » Röportaj

En Güzel Mevsimim‘ ile kendilerine has tarzlarını bozmadan müzik yolculuğuna devam eden PERA grubu ile keyifli bir Röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle yine muhteşem bir iş çıkarttığınız yeni albümünüz ‘En Güzel Mevsimim‘ hayırlı olsun, ayrıca röportaj talebimizi de geri çevirmediğiniz için teşekkürler 🙂

Rockistasyonu.com:
Şarkılarınızda genel olarak ‘aşk’ teması öne çıkıyor fakat ‘aşk’ temalı şarkılara sıcak bakmayan dinleyicilerin bile beğenisini kazanıyorsunuz ve rock müzik çizgisinden çıkmadan bunu kendinize has soundunuzla gerçekleştiriyorsunuz, bu dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Gökhan Mandır: Distortion’ın duyguları arttırıcı bir gücü olduğunu düşünüyoruz. Bizce, bir isyan varsa daha güçlü, bir aşk varsa daha hisli yapıyor sert gitar tonları. Türkiye’de yerleşmiş bir distortion korkusu var. Biz bir rock grubuyuz ve rock müziği seviyoruz. Şarkıların hissettirdiklerine göre çok yumuşak şarkılar da yapabiliyoruz, çok sert de. Tamamen hissettiğimiz duyguyla ilgili.

Rockistasyonu.com:
‘Giz’ albümünde olduğu gibi bu albümde de, şarkıların lyrics video’larını yayınladınız, görünüşe bakılırsa kliplere verdiğiniz önem kadar lyrics video’larınızın hazırlanışına da özen gösteriyorsunuz?

Hakan Ünalan: Giz albümünde olduğu gibi En Güzel Mevsimim’de de lyric videoları elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Yurtdışında sanatçılar bazı parçalarını bu şekilde sunuyorlar. Biz de tüm parçaları mümkün olduğunca güzel şekilde dinleyicilerimize sunma gayretindeyiz. Videolar da bunun bir parçası.

Rockistasyonu.com:
Bir ara grupta gitarist değişiklikleri yaşandı ve Barış Ceylan’ın gelmesiyle şu anda mevcut kadronuz oluştu.Bu değişikliklerden PERA olumsuz olarak etkilendimi?

Kaya Sevinç: Bas gitarist alanında açığımızı müzik yolculuğumuz boyunca bir çok müzisyen dostumuzun bize gerek sahne üzerinde, gerekse kayıtlarda verdiği destekle geçirdik. Barış Ceylan’ın gruba girişiyle ilk kez bir albümümüzün kapağında 4 kişiyiz.

Gökhan Mandır: Barış gruba kendi enerjisi ve karakteriyle geldi. Kısa zamanda da beraber güzel bir uyum yakaladık. Dinleyicilerimize, ilerleyen zamanlarda daha da güzel bir Pera izleyeceklerinin sözünü verebiliriz.

Ekran Alıntısıdsdsd 1 - PERA » Röportaj

Rockistasyonu.com:
İlk olarak albüm çıkmadan ‘Sevgilim İyi Ki Doğdun’ şarkısının video klibini yayınladınız ve twitter hesabınızda da yeni klip ile ilgili bir anket yaptınız. Çoğunluğun ‘Seni Kaybettim’ şarkısında hem fikir olduğuna bakarsak, yeni klibin bu şarkıya geleceğini söyleyebilir miyiz?

Hakan Ünalan: Ankette 3 seçenek yerleştirmiştik ve üçü de birbirine çok yakın sonuçlandı. Seni Kaybettiğimde birinci geldi, En Güzel Mevsimim ve Ne Ala da çok yakın oylar aldılar. Kararımızı vermek üzereyiz ama şimdiden hangisi olduğunu söyleyemeyiz. Sürprizi bozulmasın.

Rockistasyonu.com:
Albüm yayınlamamış olduğunuz zamanlarda bile single, dizi müziği vs.gibi çalışmalarınız mutlaka oluyor.Durmadan, bu şekilde başarılı bir şeyler üretmek pekte kolay olmasa gerek?
Gökhan Mandır: Müzik durmayan bir süreç. Sürekli yeni beste ve düzenleme fikirleri geliyor. Doğru zamanı içimizde hissediyoruz zaten. Bu süreç için ne kolay ne de zor diyebiliriz. Sürekli bir çalışma halindeyiz. Bir şarkı bazen bir günde tamamlanırken bazen de haftalar sürebiliyor.

Rockistasyonu.com:
Önceki albümlerde olduğu gibi bu albümdeki şarkılarınızı da sevilen dizilerde sıkça duyacağımızı düşünüyoruz, katılıyor musunuz bu fikrimize?

Kaya Sevinç: Bu albümden Kahpe Geceler, değerli Hilal Saral’ın yönetmenliğini yaptığı “Kara Sevda”da yer aldı. Diziler müzisyenlerin şarkılarını duyurması anlamında güçlü bir yerde duruyor. Henüz Pera dinlememiş birinin hayatına girme şansı buluyoruz biz de. Bu anlamda dizilerde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. İlerleyen zamanlarda da dizilerde yer alacağız diyebiliriz.

Rockistasyonu.com:
Konserlerin dışında PERA’nın festivallere bakış açısını merak ettik; Mesela 2014 yılında ülkemizdeki en büyük festivallerinden biri Zeytinli’de sahne aldınız, nasıldı buradaki atmosfer?

Hakan Ünalan: Zeytinli Rock Festivali ülkemizdeki en büyük festivallerden biri. Son yıllarda festival konusunda ciddi bir azalma vardı Türkiye’de. Zeytinli’nin geri dönmesiyle birlikte tekrar bu ortam oluşmaya başladı. Türkiye’nin her yerinden rock severlerin buluşma noktası adeta Zeytinli Rock Festivali. Bizim de her zaman yer almak isteyeceğimiz bir festival.

Ekran Alıntısı 1 - PERA » Röportaj

Rockistasyonu.com:
Şu anda kesinleşen 24 Şubat / Bursa, ardından ise 2 Mart / İstanbul konseriniz var; mutlaka hemen hemen konser vermediğiniz şehir bırakmak istemediğinizi bilsek de özellikle sahne almak istediğiniz şehirler var mı?

Barış Ceylan: Böyle bir sınıflandırma yapmak kolay değil elbette. Gruba gireli çok olmadı ama gittiğimiz her şehirde dinleyicilerimizin bizi çok güzel karşıladıklarını gördüm. Bir şehir adı versek diğerine haksızlık olacak gibi.

Gökhan Mandır: Çanakkale’ye gelmek çok istiyoruz 🙂

Kaya Sevinç: Evet, aynen. Tüm Çanakkale’ye selamlar.

Gökhan Mandır: Doğup büyüdüğümüz şehir olması sebebiyle muhtemelen ama Ankara konserleri bir tık daha hoşuma gidiyor. Evde olmak güzel.

Rockistasyonu.com:
Son olarak PERA ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Hakan Ünalan: Müzik dinlesinler, her zaman. Kötü zamanlar yaşıyoruz ülke olarak. Müziğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var aslında. Asla kopmasınlar.

Rockistasyonu.com:
Biz de yeri ayrı olan gruplardansınız, Röportaj için tekrar çok teşekkür ediyor, konserlerde görüşebilmeyi umuyoruz 🙂

RÖPORTAJ:
Hazırlayan: Tamer UZ
Düzenleme: Yılmaz TOKATLI

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: