OnAir Sahne’den Manifesto!

Alternatif müzik kulvarının özgür oluşumu OnAir Sahne, sosyal medya hesapları üzerinden manifesto yayınladı.

OnAir Sahne olarak mottomuz: Bağımsız müzisyen

Sevgili müzisyen dostlarımıza, dinleyicilerimize, tüm müzikseverlere ve basın mensuplarına; bizleri takip eden, yapmaya çalıştığımıza inanıp bize destek veren herkese açıklamaktan mutluluk duyuyoruz ki: Bizler müzik adına, müzisyenler adına “OnAir Sahne”yi kurarken neyi hayal ettiysek, birer birer hayata geçiriyoruz hepsini de. 

Kısa bir sürede ve sistematik bir şekilde katettiğimiz mesafenin ardında yatan en büyük gerçeklik, müzisyenlerimizi her konuda baştan aşağı özgür bırakıyor oluşumuzdur. Ki zaten OnAir Sahne de, bu özgürlük temeli üzerine oturtulmuş bir projedir. 

Son zamanlarda projeye sıcak bakanların olumlu yaklaşımları ve tepkileri bir yana, kelimenin tam anlamıyla projeyi sahiplenme yolunda birlikte hareket etme isteklerinin de arttığını görmek, bizler için de oldukça sevindirici ve umut verici oldu. Bu bağlamda proje dâhilindeki grupların birbirine kenetlenmesinden doğan ortak gücün, sistemin işlerliğini gözler önüne sermesi ve bunun da başka firmalarca fark edilip kabul görmesi açısından bizleri hem tatmin etti hem de geleceğe olan ümidimizi iyice perçinledi. Son derece saygı ile karşıladığımız tekliflere bu süre zarfında pek de olumlu cevap veremediğimiz için üzülemedik bile. Zira gelen tekliflerin tamamı, gerek birlikte yola çıktığımız müzisyenlerin gerekse projenin kendisinin her açıdan elini kolunu bağlayan kapalı devre sözleşmelerle ilerleme eğilimindeydi. Şunun önemle altını çizmek isteriz ki; ne şimdi ne de gelecekte müzisyenlerimizle asla sözleşme yapmayacağız! 

Bağımsız müziği hayatının merkezine koyan OnAir Sahne projesi, kendi hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkan müzisyenlerin özgür iradesine ve seçimlerine hiçbir şekilde müdahale etmeyecek. Bu özgürlük atmosferinde müzisyenlerimizin istedikleri her türlü projede yer almaları için elimizden geldiğince onlara destek olmaya devam edeceğiz. Onların her türlü başarısı, bizim için ayrı bir gurur ve mutluluk demek.

Bizden sonra bu tarz projelerin artmasını mutlulukla takip ediyor, daha da çoğalmalarını gönülden diliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Öncü ya da ilk olmak gibi bir kaygımızın olmadığı bir düzlemde ve tümüyle bağımsızlık mottosuyla çıktığımız bu yolda, müzisyenlere koşulları ne olursa olsun sözleşme dayatmıyor oluşumuz bile, güvenirliliği her bakımdan zedelenmiş müzik piyasasının gelgitlerinde bizler için sarsılmaz bir gurur kaynağı oldu. 

Bizi örnek alacak ya da takip edecek benzer oluşumlar da umarız ki müzisyenleri üretimlerinde özgür bırakmanın ve hiçbir platformda onlara sözleşme dayatmamanın bilincine sonuna kadar varırlar. Çünkü bu, müzisyenler için bir lütuf değil, yadsınmaması ve yadırganmaması gereken çok doğal bir haktır.

Son olarak şunu da eklemek isteriz ki; müzisyenlere hak ettikleri bağımsızlığı tanımanın bağlamı hiçbir şeyle sınırlı olamaz. Onlar diledikleri her kurumla anlaşma yapabilir, üretimlerini hayata geçirme yolunda emin adımlarla ilerleyebilirler. Bizlere düşense, bunun gururunu ve mutluluğunu yaşamaktır sadece.

Bağımsız müziğe destek veren herkese, yanımızda olup yolumuza ışık tutan tüm basın dostlarımıza teşekkür ederiz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur”a Klip!

Geçtiğimiz günlerde dinleyiciden tam not alan “Git” adlı EP çalışmasını yayınlayan Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: