Kurtalan Ekspres Çanakkale Özgürlük Parkı Konseri

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzik severler.

Çanakkale‘miz 17 Haziran gecesi Çanakkale Belediyesi‘nin ‘Yaz Konserleri‘ kapsamında düzenlemiş olduğu etkinlikte, ülkemizin köklü geçmişe sahip gruplarından Kurtalan Ekspres‘i ağırladı.

Tabi ben de izin günümü değerlendirerek arkadaşlarımla birlikte konserin yolunu tuttum…

Konser başlama saatinin iftar saatinden hemen yarım saat sonra yani 21:30‘da olmasından dolayı, biraz da belirtilen saatte başlamayacağını düşünerek kendimizi ağırdan aldık ve 22:00 sularında Özgürlük Parkı‘na geldik.

19023437 1371777259576651 7461485979803169693 o 300x150 - Kurtalan Ekspres Çanakkale Özgürlük Parkı Konseri

Konserin gerçekleştiği parkın yakınına arabamızı park ettikten sonra konser alanının yolunu tuttuk.Biz alana yaklaştığımızda konser başlamıştı ve Kurtalan Ekspres sahnede ‘Yeni Bir Gün‘ şarkısını çalıyordu.Aslında az önce belirttiğim sebepten dolayı bazı insanlar da o dakikalarda bizim gibi konser alanına yeni geliyordu diyebilirim.

Yeni Bir Gün‘ün ardından ‘Resimdeki Gözyaşları‘ ve ‘Islak Islak‘ ile Cem Abi‘ye (Cem Karaca), sonrasında ‘Kara Sevda‘ ile Barış Abi‘ye (Barış Manço) selam gönderdik.Kara Sevda‘ demişken ve o şarkıdaki atmosfere geçmeden önce biraz da konu dışına çıkarak önemli bir noktaya değinmek istiyorum.

Öncelikle Çanakkale Belediyesi‘ne gençlere yönelik konser vb. etkinliklerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyor, saygılarımı gönderiyorum.Ama hangi belediye olursa olsun lütfen artık şu konserlerde sahne önüne sandalye dizmeyiiin! Tamam prosedür gereği protokol için sandalye diziliyor falan anlıyorum ama hele ki rock konserinde sandalye olması hiç hoş olmuyor.Yani Kurtalan Ekspres‘in vokali Tolga Akyurt, bu duruma tepki gösterircesine, ‘Kara Sevda‘ şarkısı için oturanların ayağı kalkmasını rica etmese, ‘Kara Sevda‘ gibi Barış Manço‘nun efsane ve hareketli şarkısını bile çoğunluk oturarak dinleyecekti.Umarım bu konuyla ilgili ne demek istediğimi anlayan anlamıştır.Aslında bu konuyla ilgili gerçek rock dinleyicisinin ve hatta müzik tarzı ne olursa olsun, müzik severlerin bana katıldığı düşüncesindeyim.Neyse konuyu fazla saptırmadan konsere dönelim 🙂

Ahmet abi (Ahmet Güvenç) mikrofonu eline aldı ve her konserde olduğu gibi kendisine ait olan bestesi ‘Gülpembe‘ye başlamadan önce Barış Manço, Cem Karaca, Bahadır Akkuzu‘ya selam göndererek, ‘Gülpembe‘nin kimler için söyleneceğini tek tek saydı.Bunlar elbette Çanakkale şehitleriterör şehitleri, maden şehitleri ve en önemlisi de ‘Ulu Önder ATATÜRK‘…Zaten Ahmet Güvenç ‘en önemlisi de Ulu Önder Atatürk’ için söyleyeceğiz dediği anda, Çanakkale Özgürlük Parkı büyük alkışla yıkıldı…Kurtalan Ekspres‘in ‘Gülpembe‘ performansında ister canlı dinlediğimde, ister sosyal medyada izlediğimde nakarattan sonraki solo kısımda gitaristlerin ve vokalin yere çöküp ayağa kalkarak çaldıkları, Ahmet Güvenç‘in gitarı daha başka, yıllara meydan okuyarak çaldığı kısımda aklıma ‘Barış Manço‘ geldiği için tüylerim diken diken oluyor ve gerçekten gözlerim doluyor.O yüzden ‘Gülpembe‘ şarkısının ben de yeri ayrı olduğu gibi, Kurtalan Ekspres‘in en beğendiğim performanslarından biri olduğunu söyleyebilirim.Tabi şarkının sonundaki gitar ve Sefa Abi‘nin (Sefa Ulaştır) bateri şovu kesinlikle mükemmel…

Kurtalan Ekspres son olarak seyirciyle birlikte ‘Onuncu Yıl Marşı‘nı söyledi ve seyirciyi selamladıktan sonra sahneden indi.22.30 sularında konser sona erdi.Konser sonrası Kurtalan Ekspres üyeleri özellikle genç yaştaki dinleyicilerinin ilgisini geri çevirmedi.Gerek toplu halde, gerek grup üyeleri tek tek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bense bu esnada uzun süredir kendisiyle tanışsam da ilk kez yüz yüze görüşebildiğim, Kurtalan Ekpsres‘in değerli menajeri, değerli abimiz Volkan Seviğ ile iki lafın belini kırdım.

Tabi vedalaşmadan önce kendisiyle, grubun klavyecisi Bülent Güven, vokali Tolga Akyurt ve ameliyat geçirdiği için şuan onun yerine çalan Akın Eldes‘in oğlu genç ve yetenekli isim Akıncan Eldes ile hatıra fotoğrafımızı da çekilmeyi ihmal etmedik.

Az kalsın en önemli haberi vermeyi unutuyordum.Ahmet Güvenç sahnede yeni Kurtalan Ekspres albümünün Eylül ayında dinleyiciyle buluşacağının da müjdesini verdi.

Telefonun şarj azizliğine uğradığım, aynı zamanda birazda sahneye uzak olduğum için video çekimi yapamadım ama; karede grup üyeleri eksik olsa da, söz konusu muhteşem fotoğrafı buraya bırakayım 🙂

ket 300x169 - Kurtalan Ekspres Çanakkale Özgürlük Parkı Konseri

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: