Koray Yıkarbaba » Röportaj

Geçtiğimiz günlerde ‘Yanlış‘ adlı ilk single çalışmasıyla dinleyiciyle buluşan Koray Yıkarbaba ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Rockistasyonu.com: İlk single çalışmanız ‘Yanlış’ ile karşımızdasın.Fakat bildiğimiz kadarıyla çok küçük yaşlardan beri müzikle iç içesin?

Koray Yıkarbaba: Evet 12-13 yaşlarımda ailemin gitar alarak müziğe yönlendirmesiyle başladım ve o yıllardan beri hiç bırakmadım. İlk lise yıllarımda kurduğumuz okul müzik grubuyla 2005 yılında bir belediye konseri ile sahneye çıktım ve o gün bugündür çalışmalarıma devam ediyorum.

Rockistasyonu.com: Bugüne dek bir çok farklı grupla sahne aldın, artık kendi çalışmalarına yoğunlaşmaya karar verdiğin dönüm noktası ne oldu?

Koray Yıkarbaba: Eski ekiplerimde grup içinde yaşanılan sıkıntılardan kaynaklı ekipler dağıldı. Fakat bu ekipler devam ederken zaten kendi adımla da konserlere çıktığımız ve çalışmalarımı yaptığımız bir ekibim vardı. Çalıştığım gruplarda ve birçok grupta cover projeleri ile sadece ”günü kurtarma” mantığıyla hareket edilmesi, beni kendi projelerime daha çok ağırlık vermemi ve bunun benim için daha doğru olduğunu düşünmemi sağladı.

Rockistasyonu.com: Bir çok şarkı sözü yazıp bestelemiş olmana rağmen, albüm yerine tekli ile dinleyiciyle buluşmanın özel bir nedeni var mı?

Koray Yıkarbaba: Günümüz müzik piyasasında albüm işleri yeni çıkan birisi için genelde mantıklı olmuyor düşüncesine sahibim. Çünkü yeni çıkan insan albüm için bir çok zaman maddiyat ve emek harcıyor ve maalesef ki bunu karşılığını hiç bir zaman ilk albüm projesinde istediği gibi geri dönüşünü alamıyor. Bu yüzden albüm tercih etmedim fakat o yönde de çalışmalarım devam ediyor.

212 300x199 - Koray Yıkarbaba » Röportaj

Rockistasyonu.com: ‘Yanlış’ın prodüktörlüğünü son dönemlerin tartışmasız en iyi prodüktörlerinden Alen Konakoğlu’nun yaptığını görüyoruz.Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Tabi Özgür Abbak da solo gitar’da harika işler çıkartmış.Es geçmemek lazım…

Koray Yıkarbaba: Çıkış yapma düşüncesine girdikten sonra yaklaşık 1-2 sene boyunca ciddi bir araştırma süreci geçirdim. Bu araştırma süresi boyunca bir çok tanınmış prodüktör, aranjör, yapımcı, müzisyen, sanatçı isimlerle tanıştım.Bu isimlerin arasında tabiiki Alen Konakoğlu ve Özgür Abbak da vardı. Son karar olarak onlarla çalışmanın daha doğru ve daha iyi olduğunu düşünerek kendileriyle paylaştım sonrasında projenin sayfasını açtık. Proje bittiğinde ise kararımın doğru olduğunu bir kez daha anladım çünkü gerçekten harikalar yarattılar.

Rockistasyonu.com: Sosyal medyadan gözlemlediğimiz kadarıyla ‘Yanlış’ için çok güzel yorumlar var.Peki söz konusu şarkıyla ilgili direkt sana ulaşan tepkiler ne yönde?

Koray Yıkarbaba: Şarkı çıktığından bu yana çok çok güzel mesajlar, yorumlar, eleştiriler alıyorum.  %100 hep olumlu ve mükemmel yorumlar almıyorum fakat olumlu yorumlar %80-90 civarında bir rakamı oluşturuyor. Her türlü eleştiriye her zaman açık olduğum için olumsuz eleştiri almak kötü yorum almak beni hiç üzmüyor ve moralimi bozmuyor aksine daha çok güçlendiriyor ve işime sarılmamı sağlıyor. Çünkü her eleştiriyi olumlu da olumsuz da olsa değerlendirip dikkate alıyorum. Yaptığım hataları dışarıdan bir gözün söylemesinin benim için daha yararlı olduğunu düşünüyorum. ”Olumsuz eleştiri insanı geliştirir” düşüncesindeyim açıkcası 🙂

Rockistasyonu.com: Şarkı kadar klibe de bir o kadar emek verildiği ve özen gösterildiği şüphesiz.Biraz klip çekimlerinden bahseder misiniz?

Koray Yıkarbaba: Klip çekimleri İstanbul / Kilyos’ta yapıldı. Yaklaşık 13-14 kişilik bir ekiple çalıştık. Yönetmenim ve görüntü yönetmenime ben klip için aklımdaki düşünceleri döktüğümde burada çekmeye karar verdik. Görüntü yönetmenimle daha önceden süre gelen bir dostluğumuz vardı zaten sonrasında onunla da projeyi paylaştığımda o da desteklerini esirgemedi ve aslında bir nebze yönetmenlik de yaptı diyebiliriz.

kryykrb 300x176 - Koray Yıkarbaba » Röportaj

Rockistasyonu.com: Mutlaka hayatınızda doğru yaptığınız kadar, yanlış yaptığınız şeyler de olmuştur.Müzikle ilgili şurada ‘Yanlış’ yapmışım dediğiniz bir şey var mı?

Koray Yıkarbaba: Öz eleştiri yaptığımda aslında pek bir yanlış göremiyorum. Çünkü bu emin ellerden düzenlenip, çalınıp, kayıt edilip çıktı. Olumsuz eleştirileri aldığımda ise şunu farkettim; ben piyasadaki bilgisayardan yazılma müzikler ve 2 notalık şarkılar gibi olmadığım ve basit bir müzik yapmadığım için, sanırım basit yapanlara nazaran biraz şanssız olduğumu düşündüm.

Rockistasyonu.com: Normalde İzmirli, Ankaralı diye hitap ederek müzisyenleri ayrıştırmayı sevmiyoruz fakat siz de Ankara doğumlu bir müzisyensiniz.Özellikle son yıllarda Ankara’dan çok fazla başarılı müzisyen ve grup çıkıyor.Katılıyor musunuz bu fikrimize?

Koray Yıkarbaba: Ankara doğumluyum evet fakat her ne kadar Ankara’da başlasam da asıl piştiğim ve kendimi geliştirdiğim yer İstanbul diyebiliriz. Çünkü 10 yıla yakın İstanbul’da yaşadım ve orada müzik yaptım. Sanırım büyük şehir imkanları olması sebebiyle İzmir, İstanbul ve Ankara’dan genelde çıkıyor ama Ankara’daki müzisyenler üretme konusunda daha çok çalışıyorlar sanırım, bu yüzden son yıllarda başarılı müzisyenlerin çıkması bence normal.

Rockistasyonu.com: Koray Yıkarbaba’nın hedefinde bundan sonra neler var? Müzik dışında farklı projeleriniz de olacak mı?

Koray Yıkarbaba: Hedeflerimde Türkiye müzik havuzuna daha güzel çalışmalar, daha güzel şarkılar, müzikler bırakmak istiyorum. İnsanlara yaşadığım duyguları yaşatmayı ve duygularımızı konserlerimde beraber paylaşmayı istiyorum. Önümüzde yaklaşık 6-7 adet proje daha mevcut şu anda ve bir yandan onlara da çalışıyoruz. Bunun içinde albüm çalışması da var tabi. Müzik dışında farklı bir proje düşünmüyorum. Çünkü kendimi insanlara müzikle daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum.

19059550 1692957627676887 6522005046753771884 n 300x199 - Koray Yıkarbaba » Röportaj

Rockistasyonu.com: Röportajımızın sonuna yaklaşırken önümüzdeki konser tarihleri hakkında sizi sevenleri bilgilendirir misiniz?

Koray Yıkarbaba: İlk olarak 3 Aralık’ta İf Performance Hall Beşiktaş’ta Single’ımın Lansman konserlerine başlayacağız. Sonrasında CKM Hayal Kahvesi, Ankara Hayal Kahvesi ve Edirne, Bursa, Eskişehir gibi illerde lansman konserlerimize Aralık ayı içerisinde devam edeceğiz. Net tarihleri 15 Kasım’dan itibaren, tüm konser tarihleri sosyal medya hesaplarımda ve web sitemde yayınlanacak .

Rockistasyonu.com: Son olarak Rockistasyonu.com ve takipçilerinize mesajınız nedir?

Koray Yıkarbaba: Rock müzik özel bir tutkudur. Hayallerinizin peşini ne olursa olsun hiç bir zaman bırakmamalarını ve bu hayallere giden yolda birşeyler başarmak istiyorlarsa gerçekten büyük emeklerle bu işlerin başarılabildiğini söyleyebilirim. Ufak bir tüyo verebilirim. Teknoloji çağındayız, hiç bir şeye ve hiç kimseye ulaşmak zor değil. Biraz araştırmaları, emek vermeleri ve peşinde koşmaları insanları hayallerine ulaştırabilir.

Rockistasyonu.com: Röportaj için tekrar teşekkür ediyor, müzik yaşantınızda başarılarınızın devamını diliyoruz.

Koray Yıkarbaba: Çok teşekkür ederim 🙂

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: