Konserlerde Yapılan Şarkı İsteği, Tezahürat Görgüsüzlüğü!

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Şimdi farkettim de yazmayalı bir seneden fazla olmuş. Yazmış olmak için yazacak olursak birçok konu bulabiliriz elbet. Bir de olayın şu yüzü var. Malumunuz, dijital çağda artık yazının yerini podcastler veya video içerikleri almış durumda. Tabi ben de yaptığım iş gereği, çoğunlukla okumayı ihmal ederek, video izleyerek bilgilenmeye çalışıyorum. Öncelikle; bu sebeple ilginizi çekip, yazıyı okumaya değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Gelelim konuya…

Birkaç gün önce, Instagram’da Türk Rock müziğinin en önemli sanatçıları arasında gördüğüm ve gördüğünüzü düşündüğüm, kıymetli Feridun Düzağaç’ın paylaşmış olduğu storisine denk geldim. Hatta bu konuyla ilgili düşüncelerimi dile getirdiğim kısa bir tweet atmıştım fakat, bu olay bana yazmak için ilham kaynağı oldu diyebilirim. Çünkü ben de birkaç sene önce gittiğim bir konserde buna benzer bir olaya bizzat şahit olmuş ve bir dinleyici olarak bu durumdan çok rahatsız olmuştum. Düzağaç, söz konusu storisinde İstanbul’da verdiği bir konserde son şarkısını söylerken, dinleyicilerin (!) o esnada bağırarak, başka şarkı istemesi üzerine sahneyi bırakmak zorunda kaldığını belirtmişti. Kaldı ki Feridun Düzağaç’ın işinde başarılı bir sanatçı olmasının yanı sıra, mütevazi bir insan olduğunu bilmeyenimiz yoktur diye düşünüyorum ve eminim o da en azından özde dinleyicilerine saygısızlık yapmak istemezdi fakat onun da bir insan olduğunu unutmamak lazım.

Buna benzer duruma Ogün Sanlısoy’un bir Çanakkale konserinde bizzat şahit olmuştum. Ki Çanakkale’de gittiğim konserlerde çok nadir rastladığım bir durumdu. Konserin başından sonuna kadar şarkı istekleri yanı sıra, çok afedersiniz boku çıkmış derecede “popçular dışarı” diye bağıran kesim vardı… “popçular dışarı” muhabbetini bilen bilir. Burada uzunca bunu açıklamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten konumuz da bu değil. Tabi Ogün baba, oldukça mütevazi bir insan olduğu için gayet sabırlı davrandı ve bahsettiğim cılkı çıkan “popçular dışarı” tezahüratlarından sonra kendisi sahneden “popçu mu, popçu ne arar la pazarda” diyerek durumu geçiştirmişti ve konser güzel bitmişti.

Bu yazıda sadece Feridun Düzağaç’ın yaşadığı ve benim Ogün Sanlısoy konserinde bizzat şahit olduğum durumdan bahsettim fakat; birçok sanatçının, grubun ve gerçek dinleyicilerin konserlerde bu tarz durumlarla karşılaştığını, bundan rahatsızlık duyduğunu; görgü nedir bilmeyen dinleyicilerin konserlerde aramızda olmayı sürdüreceğini düşünürsek sıkıntı devam edecek.

Tabi ki büyük hayranı olduğumuz bir sanatçı ya da grubun konserine gittiğimiz zaman birçoğumuz tarifi mümkün olmayan heyecanlar duyabiliriz fakat bu saygıda kusur etmeyi gerektirmez.

Bağıra çığıra şarkı isteyecek olan, sanatçıya şarkı isteğini peçeteye yazıp vermek isteyenlerin (hadi yine bu neyse) gideceği mekanları hepimiz az çok biliyoruz.

Ben olayın “tezahürat” kısmına değindim, tabi bir de işin cep telefonu, ışık-flaş gibi, sadece konserde değil tiyatro vb. alanlarda yapılan görgüsüzlükleri de var ayrı mesele. Bu konuyla ilgili başka mecralarda olduğu gibi, sitemizde de yazar arkadaşlarımın yazıları mevcut. Meraklısı göz atabilir.

Diyeceğim o ki; lütfen bir konsere veya en basitinde herhangi bir mekana gittiğimizde parayla herşeyi satın alabileceğimiz düşüncesiyle hareket etmeyerek, karşımızdakinin de insan olduğunu, sevmek zorunda olmasak da, saygı duymak zorunda olduğumuz bilinciyle hareket ederek gidelim. Ne sahne emekçilerinin, ne de oraya tek amacı müzik dinlemek için gelen özde dinleyicilerin keyfini kaçırmayalım. Çok zor değil, biraz dikkat!

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: