“Kimsenin Sesi Olmak Gibi Bir Derdimiz Yok” – Murder King » Röportaj

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Rockistasyonu.com: “Murder King” ismi grubun yaptığı müziğe son derece yakışan bir isim. Peki bu ismin bir hikayesi var mı?

Murder King: Amerika’da Burger King’e karşı oluşan bir sivil toplum kuruluşu aslında. Sonra daha büyük eylemleri olmuş tabi. Burger King’e karşı oluşan örgütsel yaklaşımdan yola çıkarak Amerikalıların bulduğu bir şey aslında Murder King ismi.

Rockistasyonu.com: “Gürültü Kirliliği” albümünüz tamamen Türkçe sözlü şarkılardan oluşurken, “Fiyasko” albümünde İngilizce sözlü şarkılar yer alıyor. Bundan sonra önceliğiniz İngilizce sözlü şarkılar mı olacak?

Murder King: Hiçbir zaman önceliğimiz yok. Global bir dünyada Azerice de yapabiliriz, Japonca da. Bir kısıtlama olmadan yaptığımız müziği yaymaya çalışıyoruz. Bu yeni öğrendiğimiz bir dil de olabilir, bildiğimiz diller de. Sadece grubun anlatmak istediği derdi sunmak istiyoruz.

Rockistasyonu.com: İngilizce sözlü şarkılar yaparak ülkemiz dışında da dinleyicilere ulaştınız. Ulaştığınız yabancı dinleyici sayısının beklentilerinizi karşıladığını söyleyebilir miyiz?

Murder King: Bir anda ulaşmaya çalıştığımız bir kitle yok. Sadece Türkçe bilmeyenlerin de anlamasını istediğimiz bir derdi ifade etmeye çalıştık. Her şey biraz zamanla oluyor.

Rockistasyonu.com: Yayınladığınız şarkılarınızın isimlerine ayrı ayrı baktığımızda her birisi çok güzel. Üzerinde düşünülmüş isimler olmasının yanında sadece içerik olarak değil, her yönden birbirini tamamlayan bir bütün olduklarını görüyoruz. İsimleri belirleme aşaması nasıl gerçekleşiyor?

Murder King: Üzerinde düşünüyoruz elbette. Şarkıların anlattığı hikayeyi benimsiyoruz. Hem şarkıların sözlerini yazarken, hem de isimlerini koyarken albümün tamamının anlattığı hikayeye bakıyoruz. Mutlaka şarkı içinde geçmesi gereken bir söz olmasına bakmıyoruz. Geneliyle uyumlu olmasını istiyoruz. Anlatıma dokunmasını istiyoruz.

mk1 - "Kimsenin Sesi Olmak Gibi Bir Derdimiz Yok" - Murder King » Röportaj

Rockistasyonu.com: Birçok insanın söylemek istediği ama türlü nedenlerden dolayı dile getirmekten çekindiği konuları açıkça dile getiriyorsunuz. Konuşamayanların sesi olmak, söylenemeyenleri söylemek size nasıl hissettiriyor?

Murder King: Biz kimsenin açığını kapatmaya çalışmıyoruz aslında. Kimsenin sesi olmak gibi bir derdimiz de yok. Gördüklerimizi, bildiklerimizi, başımızdan geçenleri anlatmaya çalışıyoruz. Başından daha trajik olaylar geçenler susmak zorunda kalıyor. Gücümüz yettiğince anlatmaya çalışıyoruz. Geçmişte gördüklerimiz, çektiğimiz acılar ve travmaları dile getirmeye çalışıyoruz. Eksik noktalarımız varsa tamamlarız.

Rockistasyonu.com: Söylemekten çekinilen konuları açıkça dile getiren bir grup olarak, “sanat toplum içindir” düşüncesini benimsediğinizi söyleyebilir miyiz?

Murder King: Öyle bir cümleyi asla söylemeyiz. Sanatın kimin için yapıldığını söylemek, sanatı yapanın söyleyeceği bir şeydir. Sanat yeri gelir saraylarda oturanlar için yapılır, bazen koleksiyoncular zenginler için yapılır, bazen halk için yapılır, bazen fakirler için yapılır. Önemli olan sanatı yapan ne için yapıyor? Toplumun neyi kabul edip etmeyeceğini biz bilemeyiz. Bizim söyleyebileceğimiz sadece şudur; biz kendisine sanatçı demekten utanan bir grubuz. Ürettiğimiz için kendimize sanatçı diyoruz evet. Anlatmak istediğimiz şeyi sıfırdan yaratıyoruz. Bu sanat mı evet sanat. Kendin gibi düşünenler zümresine yaptığın bir iş var, bunu biliyorsun artık. Sanat, senin gibi düşünenler topluluğuna yaptığın şey oluyor bu sebeple. Bunun dışında kalanları da etkilemek istiyorsun elbette. Sistemin dışında kaldığımız için kendi çevremizde devam ediyoruz. Çok eski bir düşüncedir bu. Boşlukları bırakalım başkaları doldursun.

Rockistasyonu.com: Protest duruşa sahip bir grup olduğunuzu şarkı sözlerinizle çok net bir şekilde ortaya koyuyor olmak sizlere konser veya festivallerde sorun yaratıyor mu?

Murder King: Bizim için yaratmıyor. Biz sokakta gördüklerimizi yazıyoruz, bize protest diyorlar. Herhangi bir yerde durmuyoruz. Siyasetten tamamen uzağız. Biz; yanımızda, etrafımızda üzülenleri, ağlayanları gördüğümüzde “ne oluyor” diyoruz ve sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplarla beynimiz gelişiyor. Ölülerden medet ummuyoruz. Kimsenin kutsallarına bulaşmıyoruz. Kimsenin kutsalları da bizi ilgilendirmiyor. Ölülere saygımız var ama yaşayanlara daha fazla saygımız var. Bizim protestliğimiz oradan geliyor. Biz sosyalist bir örgüt falan değiliz. Onların çıkardığı kavramlarla ilerlemiyoruz. Bir yerden mutsuzluk sesleri geldiğinde üzülüyoruz. Neye inandığına ya da inanmadığına bakmıyoruz. Biz üzüldüğümüzü yazıyoruz. Her şirket sahibi kendine sahip çıkmak durumunda. Marka değeri zarar görmesin diye de dikkat etmek zorunda. Bize tek düşen susmak.

Rockistasyonu.com: Corona sonrası dünyada birçok şeyin eskisi gibi olmayacağı öngörülüyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz ve oldukça olumsuz etkilenen müzik sektöründe ne gibi değişiklikler olabilir?

Murder King: Corona’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyenlere çok inanmıyoruz. Bizce her şey tam da eskisi gibi olacak. İnsanoğlu kibirlidir. Hemen eskisine döner. Zaten başladı. Sokakları görüyorsunuz. Yeni normalden bahsediyorlar. Asıl problem burada başlar. Dünyada her zaman her şey eskisi gibi olmuştur. Bunu kim değiştirmek istiyorsa başka planları vardır. Çok çabuk döneceğiz hatta eski düzene.

mk3 - "Kimsenin Sesi Olmak Gibi Bir Derdimiz Yok" - Murder King » Röportaj

[Fotoğraf: Burak Balaban]

Rockistasyonu.com: Bizim gibi yayın yapan müzik siteleri ve mecralar hakkında görüşlerinizi öğrenip, varsa tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Murder King: Sayenizde röportaj yapabiliyoruz. Sizler gibi özverili insanlar oldukça sesimizi iletebiliyoruz. Mümkünse, gücünüz yettiğince devam edin. Bizim gibi çok fazla alternatif grup var bu ülkede. Onların da sesleri duyulsun. Bu bir adanmışlıktır. Burada Çağlan Tekil’i de bir kez daha anmak gerekir. En büyük adanmışlıklardan biridir. Sayesinde koca bir sektör oluştu. Umarım siz de onun arkasından gelir, yeni yeni sektörler kazandırırsınız. Sizin orada olduğunuzu bilmek bile bizi rahatlatıyor.

Rockistasyonu.com: Karantina döneminin bir müddet daha süreceğini varsayarsak, özellikle genç müzisyenlere ve Rockistasyonu takipçilerine bu dönemi nasıl değerlendirmelerini önerirsiniz?

Murder King: Durmayın, hareket edin. Okuyun, dinleyin, düşünün, bol bol üretin. Şartlar değişebilir ama ne olursa olsun bırakmayın. Eskilere saplanıp kalmayın. Zamanı siz değiştirin. Tarihi siz değiştirin. Belki bunu sadece siz yapamazsınız ama yapanın yanında olabilirsiniz. Benzer düşüncede olanları bulduğunuzda o hareket gelişir.

Rockistasyonu.com: Geçtiğimiz yıl sonunda akustik albümünüz “Sakin”i, son olaraksa yine sert bir şarkı “Eyvah”ı dinleyiciyle buluşturdunuz. Murder King’in corona sonrasındaki hedefleri neler?

Murder King: İki üç aydır uzak kaldığımız ve çok özlediğimiz şeyi yapıyoruz, Avm’lere gidiyoruz 🙂 Oradan çıkıp Zeytinburnu’nda hemen bir mangal 🙂 Sonra uzun bir tatile çıkmamız lazım tabi. 2-3 aydır çok çalıştık 🙂 Sanırım bir süre böyle gider. İkinci dalga dedikleri gelirse artık aynı hatayı bir daha yapmayız diye düşünüyoruz. İşin şakası bir yana ama bir arada olmayı, müzik yapmayı çok özledik. Bu süreçten önce planlanan konserlerimiz vardı. Umarız her şey bittiğinde tekrar sizlerle bir araya gelebiliriz. Herkesi özledik.

mk2 - "Kimsenin Sesi Olmak Gibi Bir Derdimiz Yok" - Murder King » Röportaj

[Fotoğraf: Kaan Koçakoğlu]

Rockistasyonu.com: Ve son olarak Murder King dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Murder King: Sert kalmayın, taviz verin. Ortak bir paydada buluşun. Mutlu, mesut bir hayatınız olsun. Ne kendinizi çok önemseyin, ne de başkalarını. Hayatı bu kadar ciddiye almayın. Hayat birlikte güzel. Hayat bu kadar renkliyken güzel 🙂 Sevgiler.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: