Kaybettiklerimiz – Kazım Koyuncu

Kaybettiklerimiz serisinin dördüncü yazısı Kazım Koyuncu ile devam ediyor. Kazım Koyuncu’yu tanımayanımız yoktur herhalde Karadeniz’in önemli ve güçlü seslerinden biridir, Lazca müzik yapmış, Rock soundunu Karadeniz müziğiyle başarılı şekilde harmanlamıştır. İnsanlığa çok şey öğretmiştir bana göre, zaten yüreği onun ki kadar güzel olmasa da herkes anlar bunu diye düşünüyorum. Yürek demişken, yüreği kadar güzel olmayan bu Dünyadan göçüp giden barış dolu, sevgi dolu bir adamdır Kazım Koyuncu. Şair Ceketli Çocuk lakabıyla da anılır, hadi o zaman, başlayalım şair ceketli çocuğun hayatına göz atmaya…

 

kk - Kaybettiklerimiz – Kazım Koyuncu

 

7 Kasım 1971 yılında Artvin’de dünyaya gelen Kazım Koyuncu nüfusa geç kaydettirildiği için resmi doğum tarihi10 Mayıs 1972’dir.

Kazım Koyuncu’nun müzikle tanışması ortaokul yıllarında mandolin çalarak başlamıştır. Çocukluğu üstadım dediği Kemençeci Yaşar olarak da bilinen Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir.

Eğitim için İstanbul’a geldiğinde müzikle daha yoğun şekilde ilgilenmeye başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenler dolayısıyla ayrılmıştır.

1992 yılında henüz 21 yaşındaykan Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurmuş ve profesyonel müzik hayatına başlamıştır. Daha sonraları lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmıştır. Yine de Rock müzikten kopamayan Kazım Koyuncu, geleneksel Laz halk müziğini rock sounduyla yorumlamıştır.

1993 yılında Mehmedali Barış Beşli ile birlikte “Zuğaşi Berepe” (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurmuştur. Lazca Rock müzik yapma iddiası ile yola çıkan grup, 1995 yılında ilk albümleri olan Va Mişkunan(Bilmiyoruz) ve 1998 yılında İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak Lazca Rock müziğe imza atmışlardır. Bu albümlerin yanı sıra yalnızca 130 adet basılmış bir konser albümü olan Bruxel Live’ı çıkardıktan sonra Zuğaşi Berepe grubu 1999 yılında dağılmıştır.

Gruptan ayrıldıktan sonra tek başına müziğe devam etme kararı alan Kazım Koyuncu, ”Salkım Söğüt“ adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer almıştır.

 

2001 yılında ise “Viya!” adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır. İlk solo albümünün ardından dizi müziğine de imza atan Kazım Koyuncu, Kanal D televizyonunda yayınlanan popüler TV dizisi Gülbeyaz‘ın müziklerini yapmıştır ve bu müzikler ile yurt çapında tanınmıştır. Gülbeyaz dizisinin ardından Kemal Sahir Gürel ile birlikte “Sultan Makamı” adlı televizyon dizisinin müziklerini de hazırlamıştır.

Dizi müziklerinin ardından Fuat SakaVolkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, “Hey Gidi Karadeniz” konserler dizisinin de öncülüğünü yapmıştır ve bu konserler büyük ilgi görmüştür.

2004 yılının Nisan ayına geldiğimizde ise karşımıza ikinci solo albümü “Hayde” ile çıkan Kazım Koyuncu, bu albümle birlikte popülerliğini artırmıştır.

 

2004 yılının sonlarında Kazım Koyuncu’ya testis kanseri koyulmuştur, tümör akciğerinde olduğu için akciğer kanseri etkisi yaratmıştır.

26 Haziran 2005 tarihinde kanser sonucu vefat eden Kazım Koyuncu, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen tören sonrası on binler tarafından Hopa‘ya uğurlanmış ve 27 Haziran 2005‘te doğduğu köy olan Pançol‘da ki köy mezarlığına defnedilmiştir.

 

Ölümünden sonra 17 şarkıdan oluşan, 4 tanesi konser kaydı, 4 tanesi (Dünyada Bir Yerde, Yalnızlığı Anla, Hoşça kal, Yine Burada) demo kayıt, geri kalanı ise farklı albümlerde (Gitarın Asi Çocukları – Anılar Düştü Peşime), Grup Patika – Aşk Beni Büyütmedi (Ayrılık Şarkısı), Seyduna (Hayat), Dinmeyen – Sisler Bulvarı (Askıda Yaşamak), dizi müziği (Le le le) yer alan “Dünyada Bir Yerdeyim” albümü Halkevleri tarafından 18 Aralık 2006‘da piyasaya sürülmüştür. Bu albümün geliriyle Kazım Koyuncu Kültür Merkezi çalışmalarına başlamış ve halen çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılarına ücretsiz eğitimler vermeye devam etmektedir.

 

2008 yılında ise Kazım Koyuncu’nun hayat hikâyesini bir kısmı ilk defa yayınlanan görüntülerle anlatan, Ümit Kıvançyönetmenliğinde hazırlanan “Şarkılarla Geçtim Aranızdan” belgeseli 3 DVD olarak yayınlanmıştır.

 

Çevre sorunlarına duyarlı olan Kazım Koyuncu, Karadeniz Sahil Yolu inşaatına karşı Rize ilinin Fındıklı ilçesinde düzenlenen eylemlere destekte bulunmuştur.

 

kk2 - Kaybettiklerimiz – Kazım Koyuncu

 

Ne küslük var, ne pişmanlık kalbimde diyerek gitti. Kısa hayatına sığdırdığı güzel anılar kaldı bize miras olarak, müziği, insanlığı, adamlığı, sevgisi ve barış dolu fikirleri… İşte Kazım Koyuncu böyle geçip gitti aramızdan, sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum… Kendisinin de dediği gibi, tanışmamıza vesile olduğun için teşekkürler Dünya!

 

Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar’a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.” (Kazım Koyuncu)

 

 

Albümleri;

Viya! (2001)

Hayde (2004)

Dünyada Bir Yerdeyim (2006)

 

Anıldığı Belgeseller;

Cine5, Portreler Kazım Koyuncu belgeseli. Yayın tarihi: 25 Haziran 2012

CNN Türk, 5n1k Kazım Koyuncu belgeseli. Yayın tarihi: 5 Aralık 2012

Şarkılarla Geçtim Aranızdan – Kazım Koyuncu Belgeseli

 

Hakkında Yılmaz Tokatlı

Webmaster & Yazar - yilmaztokatli.com

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: