Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

Uzun bir aranın ardından tekrar merhaba sevgili rocker dostlarım. Kaybettiklerimiz serisinin beşinci ve son yazısında Barış Akarsu’nun hayatına göz atacağız.

Yazılarımı takip eden dostlarımın da bildiği üzere uzun süredir yazı yazmamıştım, bu yazıyı kaleme almam neden bu kadar uzun sürdü hemen onu da belirteyim, Barış Akarsu benim için çok önemli bir müzisyen, çok önemli bir insan, bir abi, adam gibi adam! O yüzden hemencecik yazıp geçeyim istemedim, hı bu arada yanlış anlaşılmasın, diğer yazılarım da tabiki yazıp geçeyim kafasında yazılar değildi ama diyorum ya bu yazı benim için kaybettiklerimiz serisinin son yazısı olmasının yanı sıra en önemli yazısı çünkü söz konusu isim Barış Akarsu!  En sevdiğim müzisyen, gerçekten sevilesi bir insan, örnek aldığım kişiliklerden birisi. Kronolojik sırayla gittiğim bu seride final de Barış Akarsu’ya kısmet oldu ki güzel bir final olacak diye düşünüyorum. 🙂 O zaman hadi, başlayalım Barış Akarsu’yu tanımaya.

ba - Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

29 Haziran 1979 tarihinde Zonguldak’ta Dünyaya gelen Barış Akarsu, küçük yaşta ailesinin Bartın’ın Amasra ilçesine taşınmasıyla İlk, orta ve lise öğrenimini Amasra’da tamamlamış ve lise hayatını sürdürürken Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel olarak yelken sporu ile ilgilenmeye başlamıştır. Müziğe olan ilgisi ise küçük yaşlarda başlayan Barış Akarsu, ilkokuldayken blok flütünü elinden düşürmediğini dile getirmiştir. Müzikle ilk tanışmasını ise Amasra’ya gelen müzisyenler aracılığıyla yapmıştır ve onlardan etkilenerek klavye, gitar ve mızıka çalmayı öğrenmiştir. Yine aynı dönemde dinlemeye başladığı 1970 ve 1980’lerin rock, hard rock ve heavy metal gruplarından ve sanatçılarından da etkilenen Barış Akarsu, hayatının ilerleyen dönemlerinde Antalya’da animatör ve müzisyen olarak çalışmıştır. Hatta garsonluk bile yapan Barış Akarsu’ya “Joker” lakabı o dönemlerinde takılmış, animatörlük vb. gibi işlerde eksik olan kim varsa onun yerini tamamladığı için bu lakapla anılmaya başlanmıştır. 🙂 Sonrasında ise Karadeniz Ereğlisi’ne dönen Barış Akarsu, dört yıl boyunca birçok bar, yerel televizyon ve radyoda programlar yapmıştır. Tam da bu dönemde arkadaşlarının da büyük ısrarı üzerine Atv’de yayınlanan “Akademi Türkiye” yarışmasına katılmıştır. Yeri gelmişken Akademi Türkiye’ye katılma anısını ufak bir özet geçeyim; Bir gün sırtında gitarı program yaptığı bara doğru giderken tv’de yarışmayı görmüş ve arkadaşlarının ısrarı üzerine programa katılmaya karar vermiş, gazeteden form doldurmuş ama formu göndermeyi unutmuş, yine arkadaşlarının ısrarı sonucu internet kafeye götürülerek başvuru yaptırılmış fakat bu sefer de başvuru da istenilen fotoğrafı çekinmeyerek yine başvuruyu ertelemiş, en sonunda başvuruyu yapmış ama bu sefer de müzik dükkanı olan bir arkadaşının numarasını verdiği için kendine ulaşmaları biraz zor olmuş ve böyle mükemmel bir insanı tanımamıza vesile olan Akademi Türkiye yarışması’na katılmış Barış Akarsu.

ba2 - Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

Takvimler 2004 yılının Temmuz ayını gösterdiğinde Barış Akarsu yarışmayı birinci olarak tamamlamıştır. Yarışma sonrası İstanbula yerleşmiş ve müzik çalışmalarına burda devam etmiştir. Yarışmanın ardından albüm çıkarma vb. gibi verilen sözler tutulmamıştır ama Barış Akarsu’nun yolu Seyfi Yerlikaya ve Dilek Neşe Açıker ile kesişmiş ve Seyhan Müzik ile anlaşmıştır. Akademi Türkiye yarışmasının bitmesi ve ilk albümü olan Islak Islak’ı çıkarmasına kadar geçen sürede Türkiye’nin birçok yerinde 200’e aşkın konser vermiştir.

31 Aralık 2004 tarihinde Serdar Öztop yapımcılığında ilk albümü olan Islak Islak’ı Seyhan Müzik etiketiyle çıkarmış ve aynı yıl içerisinde sırasıyla “Islak Islak”, “Kimdir O”, “Amasra” ve “Mavi” adlı dört parçaya klip çekmiştir. “Kimdir O” isimli parçasına çektiği anlam dolu klip, en az şarkının Dilek Neşe Açıker’in imzasını taşıyan sözleri kadar büyük yankı bulmuştur.

İkinci albümüne kadar yine birçok şehirde konser veren Barış Akarsu, 3 Ağustos 2006 tarihinde “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek” adını verdiği ikinci stüdyo albümünü çıkarmıştır. Bu arada “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek” en sevdiğim Barış Akarsu albümüdür. 10 adet yeni ve 1 tane de cover parçadan oluşan albümde söz ve müziği Barış Akarsu imzası taşıyan “Yeter Be” ve “Ben” adlı iki eser bulunmaktadır. “Yeter Be” demişken belirtmeden geçemeyeceğim, benim en sevdiğim Barış Akarsu şarkısıdır, sözleri tam olarak söylemek istediklerimi dile getiriyor çünkü bu Dünyada ki içinden çıkılmaz ve bir o kadar da sıkıcı olan bu “bozuk düzen”den bahsediyor, bende aynı duyguları ve düşünceleri paylaşıyorum, şarkıda ki her sözün altına imzamı atarak… Yine ilk albümde olduğu gibi bu albümde de sırasıyla “Vurdum En Dibe Kadar” ve “Yaz Demedim” parçalarını kliplendiren Barış Akarsu, ilk stüdyo çalışması olan Islak Islak albümünde ki “Kimdir O” adını taşıyan parçasının klibi gibi “Vurdum En Dibe Kadar” adlı parçasının klibi ile de yine toplumsal mesajlar vermiş ve büyük ses getirmiştir.

2006 yılına geldiğimizde ise müzisyen kimliğinin yanı sıra oyunculuğa da adım atan Barış Akarsu, Star tv’de yayınlamaya başlayan “Yalancı Yarim” dizisinde “Alfonso Tarık” karakterini canlandırarak başrol oynamıştır. Yine bu dizi ile de büyük beğeni toplamış ve daha geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır. Dizi 49 bölüm devam edebilmiştir, nedeni ise yaz aylarında Bodrum’da devam edilen dizi çekimleri sırasında Barış Akarsu’nun trafik kazası geçirerek hayatını kaybetmesidir.

ba3 - Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

29 Haziran 2007 Cuma akşamı 28. Yaş günü için düzenlenen doğum günü partisine giden Barış Akarsu, saat 22:30 civarında Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 km mesafede olan Torba kavşağında trafik kazası geçirmiştir. Kaza anında araba da bulunan Zeynep Koçak ve Nalan Kahraman olay yerinde hayatını kaybetmiş, Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş bir şekilde getirilmiş ve yapılan müdahaleler sonucu kalbi yeniden çalıştırılmıştır. Özel Bodrum hastanesinde tedavi gören Barış Akarsu, beş gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü saat 20:10 civarında hayatını kaybetmiştir ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı saat 23:10’da açıklanmıştır. Bu arada hazır yeri gelmişken belirteyim, Barış Akarsu’nun alkollü olarak araba kullandığı iddiası tamamen yalandır, hatta Barış Akarsu direksiyonda dahi değildir, kaza sırasında direksiyon başındaki kişi kız arkadaşı Zeynep Koçak’tır.

Kaza geçirdiğini öğrendiğim zamanı, hastaneye gidemesem de bilgisayarımın başında onun fotoğraflarına bakarak, şarkılarını dinleyerek ona dua ettiğim zamanları dün gibi hatırlarım, o yoğun bakımdayken tv’de yayınlanan röportajlarını büyük mutlulukla ve iyileşip bir gün daha iyi röportajlarını göreceğim umuduyla tv başında oturduğum zamanları dün gibi hatırlarım, hastane bahçesinde benim gibi onu çok seven binlerce insanın resmen nöbet tuttuğunu ve o kara haber açıklandığında birçoğunun tek tek düşüp bayıldığını dün gibi hatırlarım, ha bir de vefat ettiği haberini tv’de ilk duyduğumda gözümden düşen bir damla yaşı çok iyi hatırlarım! Sanki o gece çıkıp da gelecekmiş gibi hissetmiştim, o kadar kuvvetli bir histi ki belki daha önce hiç böyle kuvvetli bir şey hissetmemişimdir…

Barış Akarsu’nun milyonları yıkan vefatının ardından Yalancı Yarim dizisi ve yeni albümü yarım kalmıştır. 2008 yılının Ocak ayına geldiğimizde ise dizide söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin de bulunduğu ve 28 yıllık hayatından kesitlerin de paylaşıldığı bir belgesel barındıran DVD’si yayınlanmıştır. “Ayrılık Zamansız Gelir” adı verilen bu albümde ki “Rüzgar” şarkısına Barış Akarsu’nun fotoğraflarından ve Yalancı Yarim’de ki görüntülerinden oluşan bir de klip hazırlanmıştır.

Barış Akarsu’nun mezarı Amasra’da bulunmaktadır, aynı zamanda yine Amasra’da bir de heykeli bulunan Barış Akarsu’nun Tankut Öktem tarafından yapılmaya başlanan heykeli Tankut Öktem’in vefat etmesi dolayısıyla yardımcıları tarafından tamamlanarak, Barış Akarsu’nun ölüm yıldönümü olan 4 Temmuz 2008 tarihinde 1. Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali’nde Amasra’da ki Barış Akarsu Parkı olarak anılan yere dikilmiştir. Daha sonra 2009 yılında 2. Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmiş ve ilerleyen zamanlarda da festival devam etmiştir. Barış Akarsu’nun sevenleri festivale büyük ilgi göstermiş ve birçok ünlü sanatçı festivalde sahne almıştır.

ba4.png - Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

Ölümünün ilk yılında kaza yaptığı kavşak olan ve daha nice insanların kaza yaparak hayatını kaybetmesine sebep olan Torba kavşağının adının “Barış Kavşağı” olarak değiştirilmesine karar verilmiş ve daha önce yaşanan üzücü kazalardan dolayı ölüm kavşağı adını alan noktada ki kusurun giderilmesi için 2009 yılının Aralık ayında çok geç de olsa çalışmalar başlatılmıştır. Çalışmalar 2012 yılında tamamlanarak, kavşak kullanıma açılmıştır. Yeri gelmişken söylemeden geçemeyeceğim, bu kavşak gerçekten tehlikeli bir yer, kavşağı geçer geçmez yokuş karşılıyor ve orayı genelde kamyonlar kullandığı için gaza yüklendikleri söylentiler arasında, araba kullanan dostlarımızın da bildiği gibi kavşaklar tehlikeli yerlerdir ve yavaş girmek gerekir ama maalesef ki buna birçok sürücü dikkat etmediği için en ölümcül kazalar buralarda meydana geliyor.
Yazımın sonlarına doğru gelirken, Barış Akarsu için yazdığım akrostiş şiirimi de sizlerle paylaşmak isterim.

 

Barış Akarsu

Birden bire çıkıverdin karşımıza,

Akademi Türkiye yarışmasıyla,

Rakip görmedin kimseyi kendine,

Isıttın içimizi sevginle şarkılarınla,

Şımarık bir halin yoktu doğaldın,

 

Ayrılık zamansız gelince,

Kaldı herkes gidişinle birden bire,

Ama inanmak istemedi kimse gidişine,

Rahat uyu mezarında

Sevgini kalbimizden hiç eksik etmeyeceğiz,

Unutulmayacaksın sonsuza dek!

Yılmaz Tokatlı

 

Evet sevgili dostlar, o koca yürekli güzel insan böyle geçip gitti aramızdan. Kimimize göre kader, kimimize göre ihmal, kimimize göre de her ikisi birden… Sonuçta üzülen bizleriz, Barış Akarsu’nun ailesi, dostları ve sevenleri. Barış Akarsu gibi güzel yürekli insanların sayesine dönüyor bu Dünya, bazen diyorum ki, iyi ki bu kötü günleri görmedi, bu Dünyada ki kutuplaşmayı, düşmanlığı, kargaşayı, yüreği kaldırmazdı. Belki de yanlış düşünüyorum, bilmiyorum. Barış Akarsu gerçekten benim için çok önemli bir insandı, her şeyden önce vicdanlı bir insandı, kaliteli bir rock müzisyeniydi, hatta bana rock müziği de, uzun saçı da sevdiren Barış Akarsu’dur. 🙂

Geri de binlerce güzel anı bıraktı Barış Akarsu, binlerce farklı mekanda ve festivalde sayısız konserler, 3 tane birbirinden güzel şarkıların olduğu sağlam Rock albümleri, dillendirmediği iyilikler ve her şeyden önemlisi, belki kendinden bile büyük, kocaman bir sevgi!

Her zaman dediği gibi; Sevgi her şeyin anahtarı ve paylaştıkça çoğalıyor, biraz da onun sayesinde çünkü o güzel ve tükenmez sevgiyi o ekti yüreklerimize, gün gelip de hasat edelim diye, kendi de olsaydı keşke demeden edemiyor tabi insan ama hayat işte, yapacak bir şey gelmiyor bazen elden, maalesef ki gelmiyor, keşke gelse…
Barış Akarsu’yu çok geç tanımış bir insan olarak keşke daha önce tanısaydım onu dediğim çok oldu, bir tanışsaydım bee ne güzel olurdu dediğim de o kadar çok ki sayısını bilmiyorum, bir kare fotoğraftan ziyade, iki satır sohbetti asıl istediğim, sıradan bir sanatçıyla tanışma isteği değildi bu hiçbir zaman, hiçbir zaman da öyle olmayacak, ne demek istediğimi BAG’da ki dostlarım gayet iyi anlıyorlardır çünkü eminim ki onların arasında da benim gibi Barış Akarsu’yla hiç tanışamamış olanlar vardır, tanışma fırsatı yakalayan şanslı dostlarımız da  zaten daha da iyi anlıyorlardır bizi…

İyi ki geçtin hayatımızdan Barış Akarsu, iyi ki varsın, iyi ki o yarışmaya katıldın, geç bulup erken kaybetmiş olsam da seni, hissettim yüreğindeki sevgiyi, samimiyeti, doğallığın yetti zaten her şeye, gerisi hikaye… Hani diyordun ya, “Barış Akarsu diye bir adam vardı, adam gibi adamdı!” desinler istiyorum diye, diyoruz abi diyoruz, “Barış Akarsu diye bir adam vardı, adam gibi adamdı!” diyoruz seni her andığımızda, sana yüreğiyle bakanlar çok rahat anlarlar zaten bunu…

Bize kattığın her şey için, kulaklarımızın pasını sildiğin için, sevgiyi her şeyin üstünde tutmayı öğrettiğin için, samimiyetin, sıcaklığın için, her şeyden önce doğallığın için sana çok teşekkür ederim, hem şahsım adına, hem de bütün sevenlerin adına. Mekanın cennet olsun koca yürekli adam, adam gibi adam Barış Akarsu!

ba5 - Kaybettiklerimiz – Barış Akarsu

Evet biliyorum yazı biraz uzun oldu ama diyorum ya bu yazı benim için çok özel, o yüzden içimden ne geçiyorsa olduğu gibi aktarıyorum, analiz etmeden, direkt! Unutmadan, Barış Akarsu’nun ailesine sevgiler, selamlar.

“Kaybettiklerimiz” serisine “Barış Akarsu” ile noktayı koyduk. Şimdiye kadar okuduğunuz her satır için teşekkür ederim. Yeni bir yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, takipte kalın dostlar! 🙂

Albümleri;

Islak Islak (2004)

Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek (2006)

Ayrılık Zamansız Gelir (2008)

 

Ödülleri;

Akademi Türkiye Yarışması Birinciliği

Olay FM 2005’in en iyileri: En iyi Çıkış Yapan Rock Sanatçısı

Future Dergisi’ nin okullarda yaptığı anket: 2005 Yılının En Sevilen Rock Sanatçısı

Turuncu Medya Grup Organizasyon Altın Nota Müzik Ödülleri: En iyi Pop Rock

İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri: Cem Karaca Özel Ödülü

USDER (Uluslar arası Sağlık, Eğitim ve Sosyal hizmetler Derneği) Yılın En İyileri Anketi: Rock Müzik dalında 1.

Expo Kanal: Cem Karaca Özel Ödülü

13. Kral TV Video Müzik ödülleri: En iyi Rock Müzik dalında 1.

FERSA 2007-2008: En İyi Müzisyen

Hakkında Yılmaz Tokatlı

Webmaster & Yazar - yilmaztokatli.com

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: