Kara Han’dan Yeni Albüm: Canavarlar

Türk Folk Metal grubu Kara Han 4. stüdyo albümü “Canavarlar” ile geri döndü. Hun’lardan günümüze Türk Kültüründen şarkılar yazan grup, yeni albümlerinde de çizgilerini bozmadılar.

Canavarlar”, adından da anlaşılabileceği gibi Türk Mitoloji ve söylencelerindeki doğa üstü korkunç yaratıkları işliyor. Türkçe kaydedilmiş az sayıdaki konsept albümlerden birisi olması sebebiyle ayrıca dikkate değer.

Albümün kapak görselleri çizgi romancı Bartu Bölükbaşı tarafından hazırlandı.

  • DUNGANGA: Albümün giriş parçası olan bu parça daha çok çocukları korkutmak için yaratılmış bir masal canavarıdır. Anadolu’da yaygın olup çocukları çuvala koyup kaçırmasıyla bilinir.
  • DEPEGÖZ: Dedem Korkut yazmalarında hikayesi bulunan, bir su perisi ve Aruz isimli çobandan olma, getirildiği Oğuz boyuna çok zararlar veren, aslanlar tarafından büyütülmüş Basat tarafından öldürülen canavar. Kara Han ilk defa bu şarkıda müziğine bağlamayı da eklemiştir.
  • ERLİK HAN: En büyük Tanrı Kayra Han’ın ilk oğludur. Bencilliği ve insanları aşağılık görmesi sebepleriyle yer altına kovulmuş ve oranın efendisi olmuştur. Şeytanın Türkler’deki karşılığıdır.
  • MANKURT ORKESTRAL: İlk versiyonu “At, Avrat, Metal” albümünde bulunan şarkı konsepte uyması sebebiyle orkestral versiyonuyla albümde yerini buldu. Bir önceki albümde grubun akustik yanını tanımıştık, bu şarkıyla da senfonik yanlarını görmüş olduk. Mankurt eski Türk’lerde insanları bilinçsiz kölelere dönüştüren ağır bir işkence türüdür.
  • HUUR EDZEN: Eski Türkler’de müzik ve sanat öğreten yaratıklardır. Bunları öğrenmek isteyen kişi yanında bir horoz bulundurmalıdır çünkü tüm sürecin sonunda Huur Edzen gitmek istemez. Horozu onlara fırlatıp kaçmak gerekir. Albümde bulunan üç sözsüz parçadan birisidir.
  • ALBIS: Kırmızı giyen, fırlak dişli, kıçı çıplak dişi canavar. Özellikle yeni doğum yapmış kadınlara ve bebeklere musallat olup onları kaçırdığı söylenir. Bir dikiş iğnesi ile bertaraf edilebilir. Albümdeki en karanlık parça olması dikkate değer.
  • GULYABANİ: Gezgin ve yolculara musallat olup onları mahveden varlık. Kocaman, uzun sakallı ve asalı olarak tasvir edilir. Grup “Süt Kardeşler” filminden sesler kullanarak yakın geçmişe de bir selam vermişlerdir. Filmle parelel olarak şarkının ve albümün kapanışı da Kürdilihicazkâr Longa ile yapılıyor.

Grubun son kadrosu oldukça oturmuş görünüyor. Gitar ve vokalde N. Tunç Demirağ, gitarlar Samet Yıldız, bas gitarda Barış Dinçer ve gruba yeni katılan davulcu Tugay Engin’den oluşan kadroyu 3.10.21 tarihinde Dorock Taksim’de yapılacak albümün lansman konserinde izleyebilirsiniz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Deli Gömleği’nin Veda Şarkısı: “Hoşçakal”

Bu sene 25. yılını kutlayan ve 1999’dan bu yana Türkçe rock dünyasında kendine özgü karakterini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: