İsmail Karayün’ün İlk Albümü “İnsan İnsanın Kılıcı” Dünya Basınında!

İsmail Karayün’ün ilk albümü “İnsan İnsanın Kılıcı”, Ahenk Müzik etiketi ile geçtiğimiz sene tüm dijital platformlarda ve müzik marketlerde yerini almıştı.

Bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve on şarkının yer aldığı albümün düzenlemelerini Ege Miraç Yavuz, Gürkan Çakıcı ve Pinhani grubundan tanıdığımız Selim Aydın gerçekleştirirken bir eser hariç, tüm şarkıların sözleri ve müzikleri İsmail Karayün’ün kendisine aitti.

Albümden “Öğretir Böyledir Dünya”, “Yeni Cami Avlusunda Ezan Sesi Var”, “Canımın Yangını”, “Hesap” ve “Gece Alevlenir Sevdalar” için ayrıca klip çekilirken pandemi yüzünden hayata geçemeyen konserleri sosyal platfomlarda gerçekleştirmişti.

Albüm Türkiye müzik piyasasında günden güne kendini göstermeye devam ederken bir hafta içinde yurt dışından önemli övgüler aldı.

İlk övgü Hollanda’dan, HeavenMagazine’den Eric Van Domburg Scipio’dandı. Scipio albümü şu cümlelerle özetledi:

“İnsan İnsanın Kılıcı, Türk şarkıcı-söz yazarı İsmail Karayün’ün ilk albümüdür. Albümdeki şarkıların ne hakkında olduğuna dair hiçbir fikriniz olmasa bile, sadece yetenekli şekilde yazılmış şarkılara değil; aynı zamanda dinleyiciyi boğazından yakalayan melankolik sese odaklanan güzel bir albüm.”

Bir hafta sonra ise albümün adresi Belçika’nın önde gelen müzik sitelerinden olan Rootstime’dı ve albüm bu kez Dani Heyvaert’in elindeydi. Heyvaert; albüm için şu cümleleri kurdu:

“Hemen itiraf etmeliyim ki; bu CD ile ilgili ciddi bir sorunum var. Şarkıcı İsmail Karayün hakkında hiçbir bilgi bulamıyorum. Ancak çok etkilendiğim bir şey var ki CD dolu dolu bilgiyle sunulmuş. Albümün Türkiye’de Ahenk Müzik etiketiyle yayınlanmış olması kaliteli olduğunu gösteriyor. Son yıllarda bu firmadan iyi işlerle karşılaştım; ancak albümün dağıtımının Hollanda Utrecht merkezli Xango Music tarafından yapıldığını söylemeliyim. Bu albümdeki müzik ve vokaller gerçekten çarpıcı. Albüm kapağında yirmiden fazla isim sayıyorum ve özellikle albümde çok ölçülü, verimli şekilde yönetilen ve çoğunlukla iyi dozda melankoli hissettiren çok güzel şeyler olduğunu söyleyebilirim. Şarkılar, folk ve pop ayrımını dengeliyor; ancak Karayün’ün sesi çok etkileyici olduğu için “global” etiketini vermeyi seviyorum. Yine söylemeliyim ki sanatçının ne söylediğini anlamıyorum; bu yüzden de şarkılarda sıradan bir aşk ya da kedisine bir övgü söz konusu olabilir. Ancak bu albüm kaydı baştan sona beni etkilemiş durumda.”

Ayrıca yine Hollanda merkezli Concertzender Radio‘dan Benno Wormgoor, albüme önümüzdeki günlerde yayın programlarında yer vereceğini açıkladı.

İsmail Karayün önümüzdeki günlerde dinleyicisinin karşısına bir sürpriz cover şarkı ile çıkmaya ve sevenlerini yeniden 90’lı yıllara bambaşka bir ruhla götürmeye hazırlanıyor.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur”a Klip!

Geçtiğimiz günlerde dinleyiciden tam not alan “Git” adlı EP çalışmasını yayınlayan Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: