İki Müzisyen Bir Muhteşem Cover: Ferit Tunçer & Evgeny Khmara – Humanity

Rock ve metal dinleyicilerin İllegal Süttozu ve nreAson grubundan, popüler müzik dinleyicilerin 90’ların unutulmaz gruplarından AF grubunun solisti olarak tanıdığı, Heavy Metal müziğin sevilen besteci ve seslerinden olan Ferit Tunçer iddialı bir coverla dikkatleri çekiyor.

Ukraynalı ünlü piyanist Evgeny Khmara’nın da piyanosuyla eşlik ettiği şarkı, Scorpions grubunun 2000’ler sonrası Hard Rock türündeki en iyi örneklerinden olan Humanity.

Şarkının Kayıt Hikayesi
Ferit Tunçer, son dönemde yeni şarkılar kaydetmeye başlamışken, bir taraftan özellikle eşlik etmeyi sevdiği metal ve rock müzik türünde şarkılara coverlar kaydediyor ve onları klipleriyle birlikte sunuyor. Müzisyen devamını kendisi anlatıyor: “YouTube`da gezinirken Evgeny Khmara`nın Scorpions`un Humanity şarkısının piyano coverına rastladım. Çok etkilendim ve kendisiyle iletişime geçerek kendisine ufak bir kayıt gönderdim, piyanosuna vokalimle eşlik etmek istediği belirttim. Çok olumlu karşıladı. Onun kayıtlarının üzerine kendi kayıtlarımı, mix ve masteringini yaparak şarkıyı tamamladım ve hazırladığım klibi YouTube üzerinden paylaştım.”

Evgeny Khmara Ukraynalı ünlü bir piyanist, ülkesinde ve dünyada kendi türünde sevilen ve ödüller kazanmış bir müzisyen.

“Bildiğimiz klasik kemikleşmiş müzik sektörü bitti”
Ferit Tunçer’e göre “İlan edilmemiş bir gerçek var; aslında bildiğimiz klasik kemikleşmiş müzik sektörü bitti. Bağımsız müzik artık sektörün merkezinde yer alıyor. Özgürsün ve kontrol senin elinde. Teknolojik gelişmeler ve bunlara erişilebilir olması müziğin ve müzisyenin daha bağımsız, daha özgür içerik sunduğu bir dönemin içine getirdi.

90’lardan günümüze müziğin değişimini sektörün içinde yaşayan biri olarak gözlemlediğim, müziğin pazarlama ve reklamı konusu sektör gerçekleri değişse bile hala net bir ihtiyaç olduğu gerçeği var. Bağımsız müziğin de bu ihtiyaçlar doğrultusunda tutularak şekillenmeye devam edeceğini düşünüyorum. Meslek birliklerinin de bağımsız müziğin farkında olup bu yönde gelişme sağlamalarını bekliyorum.”

Ferit Tunçer, teknolojik gelişmelerle müzik yapmak için büyük stüdyoların daha küçük alanlara hatta ev stüdyolarına dönüşmekte olduğunun farkında olarak müzik kayıt teknolojileri üzerine eğitimler alıp kendi kayıt stüdyosunu da kurmuş ve artık çalışmalarında sadece solist olarak yer almıyor; kayıt, mix ve masteringini de kendisi yapıyor.

Bir Scorpions coveri olan Humanity’nin akustik versiyon klibini YouTube’dan izleyebilirsiniz. Çok yakında da dijitallerde yerini alacak notuyla…

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur”a Klip!

Geçtiğimiz günlerde dinleyiciden tam not alan “Git” adlı EP çalışmasını yayınlayan Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: