“İdealimiz Hep Çalmak, Hep Üretmek” – SERİN » Röportaj

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Rockistasyonu.com: Klasik soruyla başlayalım 🙂 Grubun adını nerden aldığını ve grup üyelerinin kimlerden oluştuğunu öğrenebilir miyiz?

Cansu: Serin’de Gitarda Melih Balta, Bass gitarda Meltem Balta, davulda Emre Ergün ve vokalde ben varım. Söz ve müzikleri Meltem’le birlikte yazıyoruz.

Emre: Parçaların yayınlanmasından önce uzun bir süre “Mist” ismi ile canlı performanslara çıktık. Daha sonra Türkçe “Serin”de karar kıldık.

Meltem: İsim aradığımız dönemde Cansu’nun o ara yazdığı bir şarkının içinde geçiyordu Serin kelimesi. Ordan ilham alarak grup ismine karar verdik.

Melih: Bu tabi işin özeti. Grup ismi yıllarımızı aldı. Herkese tavsiyem önce isim bulup sonra grup kurmaları olabilir.

Rockistasyonu.com: Geçtiğimiz günlerde Burgazada Cennet Bahçesi’nde Barış Demirel ile aynı sahneyi paylaştınız? Bu konserle ilgili paylaşmak istedikleriniz vardır mutlaka…

Cansu: Mart’tan itibaren olağanüstü şartlar altında yaşamaya çalıştığımız için herkesin düzeni, algısı ve sağlığı bozuldu. Covid sebebiyle konser fikri çok uzak bir ihtimaldi benim için, gerçekleşince şaşkınlık yaşadım açıkçası. Sahnedeyken kısa bir süreliğine de olsa algımda pozitif bir kırılma oldu. Yeniden eski konserli kalabalıklı günlerin gelebileceğine dair bir heves ve umut oluştu içimde.

Emre: Bence eğlenceli bir konserdi, öncesi ise hep benim için çok heyecanlı geçiyor sahneye çıkana kadar. Uzunca süredir canlı çalamadığımızdan o havayı solumak çok iyi geldi . Barış Demirel sahnesini izlemek de çok keyifliydi.

Rockistasyonu.com: Çok kısa süre önce yayınladığınız “Zamansız” 20 yıl önce yazılmış bir şarkı. Bu şarkının bir hikayesi var mı?..

Meltem: “Zamansız” yazdığım ilk şarkı. Benim için birçok manada çok özel. O kadar uzun yıllardır bana eşlik ediyor ki çok fazla anı ve duygu barındırıyor benim için. Bizim grubun duygusalı Cansu’dur aslında ama bu şarkıyı çıkartırken ben biraz daha fazla romantize olmuş olabilirim.

Cansu: Şarkının yazılma hikayesi bir yana şarkının varlığı aslında Meltem ve benim için çok duygusal ve anlamlı. Kişisel hayatlarımızda ortak bir geçmişin başlangıç noktası gibi.

Rockistasyonu.com: Hemen hemen her ay bir yeni single yayınladığınızı göz önünde bulundurursak, pandemi sürecinin en üretken gruplarındansınız. Bu sürecin üretkenlik açısından Serin’i olumlu yönde etkilediğini söyleyebilir miyiz?

Meltem: Pandeminin ilk dönemi birçoğumuz için olduğu gibi benim için de çok depresif bir süreçti. O bilinmezlik ve kapana kısılma duygusundan sıyrılıp şarkılara konsantre olmak çok ferahlatıcı bir kaçış oldu kendi adıma. Hem kayıtlar esnasında hem de şarkıların çıkışından sonra insanların tepkilerini takip etmek, sonraki şarkıyla ilgili planlar yapmak akıl sağlığımı korumamı sağlayan yegane şeydi.

Emre: Pandemi bizlere “bu meslekleri yapmayacaksınız kardeşim” diye bağırıyor resmen 🙂 Biz, yapacağız dedikçe, “o zaman şeklini değiştirin” diyor. Bu, diğer birçok meslek için de böyle. Dijitalleşmenin ivme kazandığı bir dönemdeyiz. Yöntem ve yeni çalışma biçimleri geliştiriyoruz.

Cansu: Çok keyifli bir çalışma temposuna soktu beni bu süreç. Dışarda kimsenin kontrol edemediği bir şeyler olup biterken tamamen sadece elimde olana konsantre olmak beni sakinleştirdi.

serin3 300x300 - "İdealimiz Hep Çalmak, Hep Üretmek" - SERİN » Röportaj

Rockistasyonu.com: Genelde kendi bestelerinizle ön plana çıkan bir grupsunuz. Nisan ayında Sezen Aksu ve Onno Tunç’un unutulmaz eseri “Bir Çocuk Sevdim”i yorumlamıştınız. Grubun covera bakış açısı nasıl? İleride yine bir cover çalışmanız olabilir mi?

Meltem: Hali hazırda çalmaktan çok keyif aldığımız ve ileride yapmayı planladığımız coverlar var. Sevdiğimiz şarkıları kendi tarzımız içinde yorumlamak hoşumuza gidiyor.

Cansu: Sevdiğimiz bir şarkı bize bazen ona eşlik etmenin ötesinde ona başka bir biçimde dahil olma duygusu hissettiriyor.

Rockistasyonu.com: Sizi “Ah” şarkınızla Spotify’da keşfetmiştim. Serin için dijital platformlar ve bizim gibi yayın yapan dijital mecralar ne derece önem taşıyor?

Cansu: Konserlerin yapılamadığı bu dönemde daha da çok önemli bir hale gelmiş bir yapı olarak algılıyorum dijital yayın mecralarını. Soyut bir dirsek teması sağlıyor bir çok anlamda. Neredeyse dinleyiciyle bütün iletişim artık bunun üzerinden.

Melih: Medya değişti teknolojiyle beraber. Eskiden müzik mağazaları, dergiler, televizyon programları vardı şimdi bütün hepsinin yerini dijital ve sosyal mecralar aldı. İnsanların birbirlerine mesafeleri azaldı. Dinleyiciyle bizi bir araya getiren her mecra değerli bizim için.

Rockistasyonu.com: Her sanatçının-grubun dünyaya açılmak, şu festivalde çalmak vb. gibi idealleri vardır. Serin’in müzik hayatındaki idealleri neler?

Meltem: Serin’in ideali çalmak. Kendimizi daha çok canlı performans grubu olarak hissediyoruz. Şu pandemi bitse de festival festival dolaşsak.

Cansu: İdealimiz hep çalmak, hep üretmek. Bir arada kalıp keyif aldığımız şeyi sürdürebilmek. Nerede olursa olsun.

Rockistasyonu.com: “Müzik” pandemi döneminden olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor ve hala bu alanda somut adımlar atılabilmiş değil. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz, neler yapılmalı?

Emre: Süreçten her sektörün çok ciddi etkilendiğini görüyoruz. Her şeyin daha kötüye gideceğini düşünmüyorum ama dediğiniz gibi bir an önce müzik sektörünün canlandırılmaya ihtiyacı var, herkesin müziğe, sanata ihtiyacı var. Çevirimiçi konserler düzenleniyor dinleyiciye ulaşmak için. Kimseye sosyal mesafe kurallarını ihlal edecek mesajlar vermek istemesem de yaptığımız müziği kalabalık ortamlarla canlı canlı paylaşma özlemimiz var. Canlı müziğe bilgisayar, tv veya akıllı bir şey vasıtasıyla ulaşmak zorunda olmadığımız günlerin kısa zamanda gelmesi dileğiyle.

Melih: Süreç hiç birimizin yönlendirebileceği bir süreç değil. Elbette sağlık her şeyden daha öncelikli. Bizim elimizde olan ve yapabileceğimiz temel şey üretmeye ve paylaşmaya devam etmek.

Rockistasyonu.com: Son olarak Serin dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Serin: Müziğin devamlılığı için dinleyicilerimizden ve tüm Rock İstasyonu takipçilerinden müziği ve müzisyenleri sahiplenmeye devam etmelerini isteyebiliriz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere’den Burak Soyer’in Sorularını Yanıtladı!

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere‘nin bugün yayınlanan (30 Ekim 2021) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: