Hayko Cepkin’den Vol.1 Kuvveti!

Bir başka köşe yazımdan Tüm Rockistasyonu.com takipçilerine ve Rock müzik severlere Merhaba Arkadaşlar!

Geçtiğimiz günlerde 2016’nın en merakla beklenen Hayko Cepkin albümlerinden biri ‘Beni Büyüten Şarkılar Vol.1’ dinleyiciyle buluştu.Dikkat ederseniz yılın değil Hayko Cepkin‘in en merakla beklenen albümü olarak vurguladım.Çünkü her ne kadar her albümü büyük bir heyecan veya merak uyandırsa da bu albüm Hayko’nun daha önce yayınladığı 4 stüdyo albümünden farklı.Farkına gelecek olursak bu albümde Hayko Cepkin‘in kendi yazdığı bestelerin aksine tamamen cover şarkılardan oluşan bir albüm karşımıza çıkıyor! Hem de adeta cover şarkılara olan olumsuz bakış açısını yıkıp geçerek…

bt 9 - Hayko Cepkin'den Vol.1 Kuvveti!

Bu albümde Zeki Müren’den İbrahim Tatlıses‘e, Cem Karaca’dan Moğollar’a ait bir çok eser, Hayko’nun sıra dışı yorumuyla yeniden hayat buluyor!

Albümün açılış şarkısı sözleri Sait Ergenç’e ait olan fakat İbrahim Tatlıses’in yorumuyla hafızalarımıza kazınmış ‘Ben İnsan Değil miyim’.Hayko Cepkin şarkıyı kendine has tarzıyla yorumluyor ve şarkının sonlarına kattığı o güçlü brutal, konserlerinde gerçekleşebilecek yeni headbanglerin habercisi.

İkinci şarkı ise şair Sabahattin Ali tarafından yazılan ve Edip Akbayram ile özdeşleşen ‘Aldırma Gönül’.Bu şarkıda ise Hayko Cepkin alışılmışın biraz daha dışına çıkarak Rap Müzisyenlerinden Hayki ile düet gerçekleştirmiş.Ve albümün ilk klibi de bu şarkıya çekildi.Aranızda gideniniz varsa Hayko Cepkin‘in bu şarkıyı ilk kez, geçtiğimiz yaz gerçekleşen Zeytinli Rock Festivali‘nde Hayki‘nin sürpriz bir şekilde sahneye çıkarak birlikte seslendirdiğini bilir.

Gelelim üçüncü şarkıya; ‘O Çeşme’. Aklımıza ilk gelen isim elbette ‘Zeki Müren’.Her ne kadar albümdeki diğer şarkıları bilsem, aşina olsam veya Zeki Müren’in bir çok şarkısını dinlemiş olsam da bu şarkıyı gerçekten ilk defa Hayko Cepkin‘in yorumuyla dinleme şansı buldum.Ve sanki kırk yıldır bu şarkıyı çok iyi biliyormuşum ve yıllar sonra tekrar Hayko’dan dinliyormuşum hissiyle.Bu şarkının albümdeki en özel ve en beğenilen şarkılar arasında yer aldığı düşüncesindeyim.

‘İtirazım var bu zalim kadere, itirazım var bu sonsuz kadere…’ Sözleri İlhan Behlül Aktaş tarafından yazılmış, Bülent Ersoy bestesiyle diilere dolanmış, arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’ten de dinlediğimiz ‘İtirazım Var’.Bu şarkıyı dinlediğimizde de Hayko Cepkin‘in eserin hakkını fazlasıyla verdiğini görüyoruz!

bt 10 - Hayko Cepkin'den Vol.1 Kuvveti!

 

Aramızda Ağır Roman‘ı bilmeyen, izlemeyen yoktur herhalde? Konumuzla alakası şu ki; bu filmde duyduğumuz ve hafızalarımızda yer edinen albümün altıncı şarkısı ‘Ağla Sevdam’ Hayko Cepkin‘in yorumladığı şarkılardan biri olarak karşımıza çıkıyor.Hayko Cepkin bu şarkıyı daha önce katıldığı bazı tv programlarında ve son zamanlarda gerçekleştirdiği Akustik konserlerde de sıkça söylemişti.

Ve yine en beğendiğim ‘Beni Büyüten Şarkılar’dan biri Hayko Cepkin‘in muhteşem yorumuyla hayat bulmuş; ‘Issızlığın Ortasında’.Albümün altıncı şarkısı olarak karşılaştığımız bu eser, Moğollar’ın Sivas katliamını anlattığı ve orada yaşamını yitirenlere ithaf ettiği şarkısı…

Albümün yedinci şarkısı bir Sabahat Akkiraz’ bestesi olan ‘Neydi Günahım’.Hayko‘nun albümü yayınlamadan önce yine son verdiği konserlerde söylediği şarkılardan biri.Hayko Cepkin’in güçlü brutallerine bu şarkıda da rastlamamız mümkün.Yine Zeytinli Rock Festivali’nde bu şarkıyla açılışını yaptığı sahne şovu dün gibi hafızamda!

‘Yuh yuh, yuh yuh soyanlara, soyup kaçıp doyanlara, insanlara kıyanlara…’albümün sondan bir önceki şarkısı ‘Yuh Yuh’.Sözleri Aşık Mahzuni Şerif’e ait ve Selda Bağcan gibi sanatçılardan da farklı yorumlarını dinlediğimiz bu şarkı Hayko Cepkin tarafından öyle bir yorumlanmış ki her defasında dinlediğimde nerede olursam olayım kalkıp oynamamak, halay çekmemek için kendimi zor tutuyorum.Kaldı ki şimdiden Hayko Cepkin fanları tarafından ‘Halay Metal’olarak nitelendirilen şarkının güzelliğiyle konserlerde bolca halay çekileceği ve ışıklı topların ihtiyaç sahiplerine, fakirlere ulaştırılacağı şimdiden beklentilerim arasında 🙂

‘Nem Kaldı’…albümün son şarkısı! Hayko Cepkin, geçtiğimiz akşam katıldığı bir TV programında bu şarkının 1975 yıllarındaki orjinal kaydına hiç dokunmadığını, şarkıyı direkt bu kaydın üzerine okuduğunu belirtmişti.Şimdi diyeceksiniz ki ‘hadi canım bu kadar da fanatiklik yapma’ diye ama bu şarkıyıHayko Cepkin’den dinlediğimde de ‘Cem Karaca’dan dinliyormuş hissine kapılan, bir şarkının bu kadar mı güzel hakkı verilir diye düşünmeden edemeyen bir ben miyim? Keşke Cem Karaca sağ olsaydı da bu yorumu dinleyebilseydi…

Evet! Hayko Cepkin ‘Beni Büyüten Şarkılar Vol.1’i dinleyiciyle buluşturdu ve Vol.2’nin geleceğini de söyledi.Kim bilir belki de Vol.20, 30, 40’ı bile görürüz; tabi bu şarkılara kalbimiz dayanırsa! Bu albümle birlikte Hayko Cepkin‘in gerçek dinleyici sayısının daha da artacağına ve konserlerinde dinleyicilerinin ebeveynlerini de sıkça göreceğimize eminim.Çünkü kendi ailem dahil, bir çok ebevyn de Hayko gibi bu şarkılar ile büyümüştür.

Hayko Cepkin‘e bu güzel albümü bizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum.

Dipnot; Orjinal albüm alalım, aldıralım! Albümü yasal platformlardan dinleyelim! KORSANA HAYIR!

Görüşmek Üzere… 

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: