Hayko Cepkin » Röportaj

Röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz. Hem Rock İstasyonu, hem de rock müzik adına çok değerli bir isimle bu röportajı gerçekleştirmek gurur verici.

Öncelikle yeni şarkılar hayırlı, uğurlu, dinleyicisi bol olsun 🙂

Rockistasyonu.com: Albümün kapak fotoğrafında ve teaser videosu’nda kafa sallayan bir salyangoz, Hayko Cepkin kapak görseli olarak “Salyangoz”u seçmişse mutlaka bir manası vardır?

Hayko Cepkin: Sonunu bilerek yürüdüğümüz bu yolda, bitmeyen isteklerimizi, bitmeyen isyanlarımızı vurgularken, sonuçta istesek de istemesek de tüm olanı biteni kabul ettiğimizi anlatmaya çalıştım “Kabul Olur”da.

“Dans Et” de zaten Kabul Olur’da anlatılan hayatın içindeki bir drama. Kapak görselimizi yapan Mehmet Torni ile fikirlerimizi bu konu şemsiyesi altında çarpıştırırken “salyangoz” fikri çıktı ortaya. İlk fikrimiz eksik uzuvlu ya da darbe almış ama dimdik ve güçlü duran bir hayvan görseli kullanmaktı. Sonra salyangoz’un durumu daha bir naif geldi. Dünyanın en temiz hayvanı. İçine saklanabileceği, hep sırtında taşıdığı sert gözüken kabuğu ile aslında ultra kırılgan bir varlık. Kapakta da zaten post apokaliptik bir dünyada, kabuğunda delikler kırıklar çatlaklar olsa da halen direnen, yolunda ilerleyen ve mücadeleden vazgeçmeyen zerafeti ile duruyor.

49897743 10156271743553925 4011520860581003264 n - Hayko Cepkin » Röportaj

Rockistasyonu.com: Sosyal medya’da iki şarkının hikayesi kısaca yer alıyor ama bu şarkıların hikayelerini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Hayko Cepkin: “Kabul Olur” kimisi için ilk etapta soru işareti yaratabilir. Sanki teslimiyetmiş gibi. Teslim olduğumuz tek konu “final”. Başından sonuna kadar sorgulamaya devam ediyoru(z)m çünkü.

“Dans Et” de bu hayatın içinde ağır bir drama sahnesi gibi gözükse de yine dik durmayı pes etmemeyi anlatıyor. Bu sebeple buradaki kilit söz “gördüğünüz mapus bedenim prangam sadece beynim” cümlesidir. Çünkü esas engel zihinde başlar, fikirde başlar, pes etme ile başlar. Bu sebep ile pes etmeyip gülmeyi ve dans etmeyi yeğleyen bir doğruluşu anlatmaya çalıştım. Tabi finalimiz “Kabul olur”a bağlanacak ki bu da zaten “Dans Et”in klibinin finali ile, birbiri ile anlam kazanacak. Yani iki parça birbirinin içinde.

Rockistasyonu.com: Bildiğimiz kadarıyla her iki şarkının elektrik ve akustik gitar kayıtlarında Necati ve Saykolar’dan Alper Kayman’ın imzası var. Onların da ‘Mütemadiyen’ albümünün prodüktörlüğünü siz üstlenmiştiniz. Necati ve Saykolar ile bu iş birliğini yapmak keyifli olsa gerek 🙂

Hayko Cepkin: Akustik ve Clean dst gitarları çaldı Alper. Elektrik dst gitarları Pitch Black Process grubunun gitaristi ve aynı zamanda mixl’erimizi yapan Kerem İnci çaldı.

Ben Kuşadası’ndayım, onlar Aydın, Denizli, İzmir bölgelerinde. Birbirimize İstanbul’da kısa mesafe bir yeri gitme süresinde ulaşabiliyoruz. Avantajımız büyük. Birbirimize ihtiyaç duyduğumuzda birbirimizin yanında oluyoruz; bu sebep ile hem kıymetli dostlar, hem kıymetli müzisyenler.

Rockistasyonu.com: Sizi ve bizi büyüten şarkıları başarıyla yorumladığınız “Beni Büyüten Şarkılar vol.1”den sonra vol.2’nin de merakla beklendiğini düşünüyoruz. Gündemde ”Vol.2” ya da sıfır km bestelerden oluşan bir albüm çalışması var mı?

Hayko Cepkin: Albüm olmaz tahminen bundan sonra. Ürettikçe bu şekilde 2’li 3’lü şarkılar halinde yayınlarım.

Rockistasyonu.com: Belki cevaplamaktan bıktığınız bir soru ama; merak edilen konulardan biri de “DVD” sanırım 🙂

Hayko Cepkin: Başka fikirlerim var. Bakacağız, zaman gösterecek. Bende proje bitmez şükürler olsun .)

ddd - Hayko Cepkin » Röportaj

Rockistasyonu.com: Konsere “paraşütle” atlamak hep hayalinizde olan bir şeydi ve gerçekleştirdiniz. Yıllar önce bir röportajınızda “sahneyi yakmak” istediğinizi de belirtmiştiniz. Sahne performansınız ve kullanılan metaryeller ile bir nevi sahneniz yanıyor fakat yine de soralım bu fikrinizi hala gerçekleştirmek istiyor musunuz? 🙂

Hayko Cepkin: Hahahahahahah… Ağaçlık olmayan boş bir alanda ve tüm sahneyi satın aldığım gün yakarız .)

Rockistasyonu.com: Uzun zamandır konserleriniz festivaller dışında genelde İstanbul, İzmir, Ankara üçgeninde geçiyor. Büyük mekan ve büyük sahnelerde konser vermek istemenizden kaynaklandığını biliyoruz. Özellikle Anadolu’daki dinleyicilerinizin için, buradaki şehirlerde farklı bir konseptte de olsa bir turne düşünceniz var mı?

Hayko Cepkin: Var. Ama mevcut sahne şartlarını elde etmediğimiz sürece gidemiyoruz. Ya da geçmişte rock dinleyicisinin ayağını kesmiş ama şimdi alternatif müziğe ilginin arttığını gören cin olmadan adam çarpmaya çalışan mekanlara da gitmiyoruz. 14 yıl önce nasıl idealist isek hala o kafadayız.

Artık ekip ve ekipman olarak belirli bir setup kalıbımız var. Bir gün kendi setimizi yanımıza alıp yollara düşeceğiz; ki bunu da projelendiriyorum bir gün mutlaka yapacağız. 3 ay eskisi gibi eve dönmeden Türkiye’yi tekrar turlama hayalindeyim. Detay veremem bunu da taklit ederler şimdi .)

Rockistasyonu.com: Son olarak Rockistasyonu.com takipçilerine ve Hayko Cepkin’i sevenlere neler söylemek istersiniz?

Hayko Cepkin: Yıllardır sen de inandığın yolda ilerliyorsun. Öncelikle azmini tebrik ederim.

Sevenlerimiz ile bol bol görüşeceğiz, yollar bizi bekler .)

Röportaj için tekrar çok teşekkür ediyor, yeni yılın Hayko Cepkin için; önce sağlık, sonra mutluluk ve başarı dolu bir yıl olmasını diliyoruz 🙂

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere’den Burak Soyer’in Sorularını Yanıtladı!

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere‘nin bugün yayınlanan (30 Ekim 2021) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: