Hardal’ın Efsaneleşen Albümü “Nasıl? Ne Zaman?” Plak Olarak Basıldı!

1970’lerin sonunda ve 80’lerin başında, çorak bir müzikal ve kültürel iklimde rock duygusunu ayakta tutan ve Türkçe sözlerle yazılan rock’ta çığır açan Hardal‘ın bugün artık efsaneleşen ilk albümü yeniden plak olarak basıldı.

Plak formunun dönüşüme uğradığı, müzik endüstrisinin zayıfladığı, bir zamanlar Türkiye’de ana akım haline rock janrının silinnmeye yüz tuttuğu bir dönemde ortaya çıkan Hardal‘ın bu plağı on yıllar boyunca en değerli sahafiye malzemelerinden olmuştu. 1960’ların garage/underground denemelerinden “90’ların rock rönesansına uzanan yolda bir köşetaşı olan Hardal, albümlerini dönemin zor ve kısıtlı stüdyo şartlarında doldurmayı ve bastırmayı başarmıştı. Nadir bulunan plakların başında gelen “Nasıl? Ne Zaman? (1978)“, aradan 41 yıl geçtikten sonra yeniden basılırken, bugüne kadar mevcut olan kayıtlar basitçe plağa aktarılmadı.

Albümün mastering’i orjinal makara bantlardan yapıldı ve ilk defa grup üyelerinin onayı alınarak lacquer cut tekniğiyle üretilen plaklara kaydedildi. Albümün mastering işlemleri, Schellac, Volcano Suns, Mission of Burma gibi gruplardaki basçılığıyla tanınan, yıllar içinde kayıt teknolojileri alanında ustalaşan ve Sebadoh‘dan Nirvana‘ya Amerikan indie / hardcore dünyasında pek çok isimle çalışan Bob Weston tarafından 2007’de açtığı Chicago Mastering Service stüdyolarında yapıldı.

Nasıl? Ne Zaman?” 41 yılın ardından ilk defa hak ettiği titizlikle ve grup üyelerinin onayıyla müzikseverlerin ilgisine sunuluyor.

Orjinal görselliğe sadık kalınarak çift kapak halinde tasarlanan plak kapaklarında grubun kurucu üyesi, şarkı yazarı, gitarist ve vokalisti Şükrü Yüksel‘in yeni çizimleri de yer alıyor.

R 2266509 1433610706 9210.jpeg - Hardal'ın Efsaneleşen Albümü "Nasıl? Ne Zaman?" Plak Olarak Basıldı!

 

 

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Feridun Düzağaç’dan Yeni Şarkı: “Kötü Adam”

Rock müziğin önde gelen ve sevilen isimlerinden Feridun Düzağaç “Kötü Adam” adlı yeni şarkısını dinleyiciyle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: