Glasxs: “Yaptığım Müziğin Seviliyor Olduğunu Bilmek Mükemmel!”

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz 🙂

Glasxs: Asıl ben teşekkür ederim!

Rockistasyonu.com: Klasik bir soruyla başlayacak olursak meraklıları için “Glasxs” isminin anlamını ve bu ismi neden tercih ettiğinizi öğrenebilir miyiz? 🙂

Glasxs: Glasxs olarak müzik prodüksiyonu yapmaya başladığımda ilk çıkış ismi Glass’tı aslında. Glass da adını çok sevdiğim Alex Turner’ın Glass In The Park şarkısından almıştı. Sonra Glass ismiyle yüzlerce müzisyen/grup olduğunu farkedip (bazılarından da azar işitince :D) The Weeknd gibi bir harf oyunu olsun diyerek Glasxs olarak değişti. 

Rockistasyonu.com: “Galaksi Rapsodi”ye baktığımızda birbirinden değerli eserleri sizin şahane yorumunuz ile dinliyoruz. Özellikle bu eserleri seçmenizde bir kriteriniz var mıydı?

Glasxs: Beğenmenize çok sevindim, çok teşekkürler! Cover yapmayı çok seviyorum. Kendi kendime mırıldandığım, er ya da geç üstünde çalışacağım eserlerdi aslında hepsi. Aynı zamanda bir albümde toplanmaları fikri ortaya çıktı, çok da içime sindi fikir. İsmiyle her şeyiyle orijinal versiyonlarının bana hissettirdiklerini yansıttığımı düşündüğüm bir albüm oldu, mutluyum bu yüzden de.

Rockistasyonu.com: Sizden bu yorumların bir de acapella versiyonlarını dinleme şansı bulmak daha da kıymetli olsa gerek 🙂

Glasxs: Çok teşekkürler! Albüm ilk olarak Kimseye Etmem Şikayet üzerinden oluştu. Normalde önce altyapıyı kurup, prodüksiyon üstünde çalışıp onun üstüne vokal kaydediyorum, ama Kimseye Etmem Şikayet’te olduğu gibi bazen ilk olarak vokal üstüne kurguladığım şarkılar oluyor. Kimseye Etmem Şikayet’in tek seferde bir altyapı olmadan ilk kaydettiğim versiyonu aslında albümde yer alan acapella versiyon mesela. Onu da dahil etmeyi çok istedim. Bir süredir acapella videolar çekiyorum, hepsinin öyle bir canlı versiyonunu yapıp albüme dahil ettim, böyle daha da bütünlüklü oldu sanırım.

340662407 522096016787127 8426019131021691152 n 300x235 - Glasxs: "Yaptığım Müziğin Seviliyor Olduğunu Bilmek Mükemmel!"

Rockistasyonu.com: Günümüzde cover yapmak basit gözükse de, hele ki toplum tarafından benimsenmiş bu tarz eserlerin ahengini bozmadan yorumlamak zor olsa gerek. Hiç bu şarkıları yorumlarken “acaba yüzüme gözüme bulaştırır mıyım?” endişeniz oldu mu?

Glasxs: Glasxs (hatta Glass olarak) olarak ilk yaptığım Türkçe cover “Kimse Bilmez”di. Mehmet Güreli’nin şarkısını her duyduğumda bambaşka şeyler hissediyorum, mükemmel müzik, sözler. Bir anda, bir bilinç akışı gibi prodüksiyonu oluşturduğumu, tüm o kayıt, aranje sürecinin çok akıcı ama progresif geçtiğini hatırlıyorum. Yani hiçbir fikrim yoktu zaten kim ne düşünecek, sevecek mi diye, daha önce böyle bir şey yapıp paylaşmadığım için. Onun avantajı olarak sadece içimden geldiği gibi, standart aranje yapısını vs. düşünmeden yaptığım bir şarkı oldu. Altıbuçuk dakikalık bir şarkı mesela, şu an yapsam böyle bir şey herkes yapma etme der, ben de dinlerim onları 😀 Büyük ihtimalle yapmam da ama kendi kendime şu an mesela. Hiçbir şey umrumda değildi yani, ama şarkıyı paylaşma kısmına gelince korktuğumu hatırlıyorum, kimse sevmeyecek, batırdın şarkıyı diyecekler! Ama o kadar çok dinlendi ve sevildi ki, çok mutlu olmuştum. (Şimdi o ilk paylaştığım YouTube ve SoundCloud’daki versiyon, şarkıyı sonradan Sony Müzik ile çıkardığım için kaldırıldı ama, oradaki yorumlar her şey mükemmeldi. Sanırım o noktadan sonra kendim sevmediğim bir şeyi paylaşmayacağımı bildiğim sürece korkacak bir şey yok demiştim. O şekilde de devam ediyor 🙂 Mesela Seni Kimler Aldı’yı da kimse bu kadar sevmez sanıyordum, ama hiçbir playliste girmemesine rağmen tüm platformlarda toplamla milyonlarca kez dinlendi. Çok düşünmemek mi gerekiyor sanki pek bilmiyorum yani.

Rockistasyonu.com: Glasxs gündelik hayatında kimleri dinler, müzik dışında neler ile uğraşır? 🙂

Glasxs: Radiohead, James Blake, Lana Del Rey, Arctic Monkeys, The Weeknd, Asgeir, London Grammar, The Last Shadow Puppets vazgeçemeden dinlediklerimin başındakiler sanırım. 

Bilgisayar Mühendisliği okudum, biraz yaptım da 🙂 Sonra Ses Mühendisliği yüksek lisansı yaptım ve o zamandan beri Glasxs olarak müzik üretmek dışında Londra’da kendi ses şirketim var, ses tasarımcısı ve mix mühendisliği yapıyorum. Onun dışında paten kayıyorum (gerçi artistlik peşinde koştuğum bir gün düştüğümden beri korkuyorum ama), korku fanıyım, yoga seviyorum, kar fırtınası olsa mahsur kalsak istiyorum, pizza ve mum görünce deliriyorum. 

394564274 18397404199032416 769461841251469629 n 819x1024 - Glasxs: "Yaptığım Müziğin Seviliyor Olduğunu Bilmek Mükemmel!"

Rockistasyonu.com: Yukarıda sorduğumuz, cevapladıklarınız dışında önümüzdeki günlerde Glasxs dinleyicilerini bekleyen sürprizler var mı?

Glasxs: En son Galaksi Rapsodi albümümü Ekim sonunda Avrupa Müzik ile yayımladık, sonrasında da Kasım sonunda Serkan Çinioğlu’yla ortak çalışmamız MELANKOLİ çıktı. Aralık ve Ocak’ta duruluyorum ancak Şubat itibariyle yepyeni bir era başlıyor Glasxs için. Bunu da ilk kez burada söylemiş oldum. Çok heyecanlı olduğum bir proje üstünde çalışıyoruz, gerisi ise sürpriz!

Rockistasyonu.com: Son olarak Glasxs dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Glasxs: Herkese çok teşekkür ederim, dinlediğiniz için, tüm destekleriniz için, yaptığım müziğin seviliyor olduğunu bilmek, şahane yorumları duymak/okumak mükemmel! 

Rockistasyonu.com: Bu keyifli röportaj için tekrar teşekkür ediyor, müzik hayatınızda başarılı yıllarınızın devamını diliyoruz. 🙂

Glasxs: Ben teşekkür ediyorum tekrar, harikasınız! 

 

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere’den Burak Soyer’in Sorularını Yanıtladı!

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere‘nin bugün yayınlanan (30 Ekim 2021) …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: