Fatih Erdemci » Röportaj

Uzun bir aranın ardından geçtiğimiz günlerde “Kapılar” isimli ikinci solo albümünü yayınlayan Fatih Erdemci’yle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Rockistasyonu.com:

18 yıllık aranın ardından ikinci albümünüz Kapılar’ı yayınladınız. Öncelikle hayırlı olsun, iyi ki bu albümü yaptınız.

Yeni albümünüz Kapılar’a geçmeden önce efsanevi şarkınız Ben Ölmeden Önce’den bahsetmeden geçmek olmazdı. Ben Ölmeden Önce’nin bu kadar çok sevilmesinin sebebini neye bağlıyorsunuz?

FATİH ERDEMCİ:

Sanırım bıraktığı en büyük etki sözleri. Çünkü büyük bir pişmanlığı anlatmakla başlayıp, umudu vurguladıktan sonra isyanı dile getiriyor. Yani insanın çalkantılı bir döneminde başından geçenlerin tümünü yaklaşık 5 dakika içerisinde ortaya koyuyor ve bunu güçlü armonik alt yapı ile sunuyor. Bir başka açıdan da sözlerin ana fikri dinleyiciye ilginç geliyor diye düşünüyorum. Biri var “öldüm ve bu benim hikayem” diyor. Ardından da sanki son bir şansı varmış gibi umut ediyor. Tabiki de şarkının armonik işleyişinde bazı özel noktalar var. O da “pedal” da denen çevrim akorların bass gitar tarafından yoğun olarak vurgulanması. Örnekse; La Majör çalınırken bas gitarın La değil Do diyez basması gibi ya da Re Majör için Fa diyez.
Böylece çok geniş duyumsanan armonik yapı oluşuyor. Bu da çok etkili bir yaklaşım. Şarkının aranjörü Tansel Doğanay’ın katkısı bu anlamda çok büyük.

Rockistasyonu.com:

Ben Ölmeden Önce’yi Alternans grubu sert bir sound ile başarılı bir şekilde coverlayıp çok güzel bir işe imza atmıştı. Peki siz, Ben Ölmeden Önce’yi farklı bir versiyonu ile coverlamayı düşündünüz mü?

FATİH ERDEMCİ:

Evet şu sıralar üzerinde çalışıyoruz. Fakat nasıl bir şey olacağı tam bir sürpriz.

22179723 10155187796228406 3915205046384708244 o 1024x1024 - Fatih Erdemci » Röportaj

Rockistasyonu.com:

İlk albümünüz Yaşamak Zor’un ardından 18 yıl gibi uzun bir süre geçti, bu süre zarfında birçok müziksever sizi merak etti. Sessizliğinizi koruduğunuz bu 18 yıllık süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

FATİH ERDEMCİ:

Müzikten hiç uzaklaşmadım tam olarak. Müzik yaptım, çaldım, besteler yaptım. İlk yıllar yani ilk albümüm çıktıktan kısa süre sonra plak şirketi kapandığı için bir küskünlük oldu tabi. Ancak bırakmadım devam ettim ve biraz uzun sürse de bir albüm daha yaptım.

Rockistasyonu.com:

İlk olarak Kapılar albümünde dikkatimizi çeken “Yaşamak Hala Zor” şarkısı oldu, “Yaşamak Zor” isimli şarkınıza dair bir gönderme olan bu şarkı hakkındaki düşüncelerinizi almak isteriz.

FATİH ERDEMCİ:

Çoğunluk “indie” albümlerde yer alan bir intro şarkı olsun istemiştim albümde. Bu da böyle gelişti. Diğer yandan da eski albümü bu albümde yad etmek istedim. Gereği yapılmadığı için popüler anlamda değerini bulamamış bir albüme ağıt denebilir.

5a0b6dacd3806e2460d887a3 - Fatih Erdemci » Röportaj

Rockistasyonu.com:

Yeni albümünüzde Akın Eldes, Pamela Spence gibi isimler size eşlik etti, bu iş birliği nasıl şekillendi?

FATİH ERDEMCİ:

Akın Eldes ile albüm kayıtlarını yaptığımız Ege Semercioğlu Stüdyoları’nda tanıştık. O sıralarda “Sırlarım Var” şarkısının okumalarını yapıyorduk ve şarkıyı beğendiğini söyledi. Ben de rica ettim şarkıya bir imza atar mı diye. O da attı imzasını. Pamela 2012 yılında “Ben Ölmeden Önce”yi Stil Zengini adlı bir çalışmasında seslendirdi. Aslında düet gibi oldu. O zaman tanıştık. Dostluğumuz sürdü. Sonrasında “Susma” şarkısında düet için beni kırmadı.

Rockistasyonu.com:

Albümle ilgili nasıl tepkiler aldınız? Tepkiler beklediğiniz gibi miydi?

FATİH ERDEMCİ:

Beklediğimden fazla diyebilirim zira 18 yıl unutulmak için yeterli bir zaman. Ama görüyorum ki eski dinleyicilerimin yanı sıra bu albüm vasıtasıyla beni yeni tanıyan çok kişi var. Bu da şarkılar ile ilgili tabi ki de.

5a0b6dcad3806e2460d887ac - Fatih Erdemci » Röportaj

Rockistasyonu.com:

Albümde sizin için öne çıkan bir şarkı var mı? Varsa hangisi?

FATİH ERDEMCİ:

Öne çıkan arkada kalan yok. Hepsinin ayrı hikayesi var.

Rockistasyonu.com:

Müzisyen kimliğinizin yanı sıra bestekar kimliğinizle de başarılı işlere imza attınız. 1993 yılından beri besteler yapıyorsunuz, hatta ilk albümünüzde ki tüm şarkıların söz ve müzikleri, ikinci albümünüzün ise “Susma” şarkısının sözleri haricinde ki bütün şarkıların söz ve müzikleri de size ait, tecrübelerinize dayanarak beste yapmak isteyenlere ne önerirsiniz?

FATİH ERDEMCİ:

Beste yapmak elbette herkesin yapabileceği bir şey. Ancak şu var ki bir enstrüman çalmak mutlaka şart. İyi bir gitarist değilim. Ama derdimi anlatacak kadar çalabiliyorum. Bir de tavsiyem utanmadan sıkılmadan şarkılarını mümkün olan her yerde çalıp söylesinler. Bu dediklerim amatörler için geçerli elbette. Ben amatör olarak başladım. Solfej bilmem, armoniye ilgim var ama bilgim az. Bu beni hiç bir zaman yıldırmadı. Çaldım, söyledim ve müzik yaptım.

Rockistasyonu.com:

Albümünüz henüz yeni ama önümüzdeki günlerde yeni albüm ya da single çalışması yayınlayabilecek hali hazırda besteleriniz var mı?

FATİH ERDEMCİ:

Elbette var hatta birkaçını 15 Aralık Kadıköy Sahne Albüm Tanıtım Konserinde çalacağız. Bu sefer bu kadar çok ara vermeyi asla düşünmüyorum.

5a0b6dc0d3806e2460d887a9 683x1024 - Fatih Erdemci » Röportaj

Rockistasyonu.com:

Son olarak Rockistasyonu.com takipçilerine ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

FATİH ERDEMCİ:

Türkiye’de rock yapmak, bunu yaparak ayakta kalmak çok zor. Hakkıyla yapanlara destek için herkesi davet ediyorum. Evet başka tarzlarda da çok başarılı işler çıkıyor ama gönlüm her zaman rock’tan yana olmuştur. Herkese sevgiler. Rock dinleyiniz, dinletiniz efendim.

Rockistasyonu.com:

Röportaj teklifimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür eder, müzik hayatınızda başarılar dileriz. Umarız kendinizi tekrardan özletmezsiniz. 🙂

Hakkında Yılmaz Tokatlı

Webmaster & Yazar - yilmaztokatli.com

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: