Fatih Çölgeçen “Gece ve Yas” Şiirini Besteledi!

Fatih Çölgeçen ünlü şair Behçet Necatigil’in sevilen şiiri “Gece ve Yas”ı besteleyerek bağımsız olarak yayımladı.

2023 yılına şu ana kadar bir albüm 4 single sığdıran Fatih Çölgeçen şarkının hikayesini ve şiirin telifi ile ilgili geçen süreci şu şekilde açıklıyor:

“Behçet Necatigil’in Henüz 19 yaşındayken kaleme aldığı basılmış ilk şiiri Gece ve Yas’ı okuduğum ilk andan bu yana üzerinden neredeyse yedi yıl geçmiş. Kalbimin bir köşesinde bu müthiş, yalın ve sahici şiiri birgün sesimle bir araya getireceğimi biliyordum. Sevgili Behçet Necatigil kimileri için “Kırık İnceliklerin Şairi” kimilerine göre ise “Evler Şairi” olarak benimsenmiştir. Necatigil’i her okuduğumda bana hissettirdiği duygular kendi dizelerinde de yazdığı gibi, “Çekingen, tutuk, saygılı” üçgeninde birleşmiştir. Bıraktığı mirasın bir parçası olabildiğim için fazlasıyla mutlu hissediyorum. Şarkının bitiminden sonra telif hakkı ile ilgili Necatigil ailesinden çok değerli Selma Necatigil’e ulaştım. Rızasını aldıktan sonra, Behçet Necatigil’in tüm haklarını koruyan Yapı Kredi Yayınları ile de bir dizi mailleşme süreci yaşadık. Tüm bu süreçte Selma Hanım ve Yapı Kredi Yayınları ailesine sonsuz şükranlarımı iletiyorum.

Şarkının prodüktörlüğünü dostum Şenol Coşkun üstlendi. Aranje ve beste aşamalarını birlikte yürüttük. Vokal kaydı için değerli müzisyen Çağıl Nuhut’un koçluğunda kayıtları tamamladık. Yıllar önce bir şiir bestesiyle müzikal yolculuğum başlamıştı. Bu yolculuğa yeni bir şiir bestesi ile devam etmek beni fazlasıyla mutlu ediyor. Şu sıralar çok sorguluyorum. Müzik olmasaydı ne yapardım diye. Sanırım fazlasıyla eksik hissederdim. Umarım hayat bana biçtiği süre boyunca daima şarkı söylemeyi nasip eder. Sevgilerimle.”

Şarkının Künyesi:

Gece ve Yas
Şiir: Behçet Necatigil
Müzik: Şenol Coşkun & Fatih Çölgeçen
Mix/Mastering: Şenol Coşkun
Aranje: Şenol Coşkun & Fatih Çölgeçen
Vokal Kayıt: Çağıl Nuhut

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Feridun Düzağaç’dan Yeni Şarkı: “Kötü Adam”

Rock müziğin önde gelen ve sevilen isimlerinden Feridun Düzağaç “Kötü Adam” adlı yeni şarkısını dinleyiciyle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: