Erhan Karaca ‘Worlds Fastest Drummer’ » Röportaj

Rockistasyonu.com: Merhaba.Öncelikle Erhan Karaca’yı tanıyabilir miyiz? Biraz kendinizden bahsedermisiniz?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Merhaba. 29 yaşındayım. 17 yaşımdan beri de davul başındayım. Şimdiye kadar 15 ülkede yüzlerce şehirde konser verdim. Kendi gruplarım dışında İspanya’dan, Almanya’dan gruplarla çalıştım ve şimdi de Norveç’li grup Kraanium ile çalıyorum. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda müzik öğretmeniyim. Çeşitli okullarda ve Kadıköy’de de kendi stüdyomda özel dersler ve projelerimle ilgileniyorum. ABD’de yapılan World’s Fastest Drummer 2014 yarışması katılımcısıyım ve yarışmanın Türkiye temsilcisiyim.

Rockistasyonu.com:  Worlds Fastest Drummer yani ‘Dünyanın En Hızlı Davulcusu’ yarışması ilk olarak hangi ülkede başladı ve Türkiye’ye nasıl geldi?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Yarışma ABD kökenli. Yarışmanın kurucusu Boo McAfee’nin bir sayaç ve ona bağladığı bir ped icadı ile ortaya çıkmış ve günümüze kadar pek çok ünlü davulcuyu ağırlamış eğlenceli bir etkinlik. Ben de bir süredir takip ediyordum ve 2014’te yarışmaya katılmaya karar verdim. Orada yaptığım görüşmeler sonucu yarışmayı Türkiye’ye taşıdım.

Rockistasyonu.com:  Yarışmanın konsepti nedir ve davul çalan, kendine güvenen herkes yarışmaya katılabilir mi?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Asıl amaç yarışmada kullanılan davul pedine 1 dakika içinde belirli kurallar çerçevesinde en fazla vuruşu yapmak. Davulcu çalan veya çalmayan herkes katılabilir, izleyici olarak da katılım yapabilir.

Rockistasyonu.com:  Nasıl haberdar oldunuz bu projeden?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): ABD’deki Yarışmaya pek çok ünlü davulcu katılıyor. Dream Theater davulcusu Mike Mangini örneğin eski rekortmenlerden. Ellerle dakikada 1203 vuruş gibi bir rekoru var. Aynı zamanda ayaklarda Tim Yeung katılımcılardan. Rock, metal türü dışında da pek çok farklı tarzda çalan davulcular da katılım sağlıyor.

Rockistasyonu.com:  ‘Hızlı davul çalmak’ ve ‘İyi davul çalmak’ ikisi farklı şeyler mi?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Tam olarak farklı şeyler sayılmaz. Hızlı olmak için teknik gerekir. Çünkü hızlı olmak kontrollü olmakla başlıyor. İyi bir kontrole sahip bir davulcu nasıl hızlanacağını da bilir. Tabi her hızlı davulcu iyi davulcu demek olmuyor. Bu tamamen müzisyenin kendisini nasıl ifade etmek istediğiyle alakalı. Bu arada sanılanın aksine davulda hız hızlı çalışarak değil yavaş çalışarak kazanılıyor.

Rockistasyonu.com:  Yarışma ile ilgili üniversitelerde workshoplar ve çeşitli etkinlikler yapılıyor.Söz konusu workshop ve etkinliklere ilgi nasıl?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Yarışmanın 3. yılı ve şimdiye kadar pek çok okulda etkinlik yaptım ve ilgi giderek artıyor.

Rockistasyonu.com:  Şu ana dek düzenlenen yarışmalarda elde edilen bir dünya rekoru var mı, varsa kime ait? 

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Tabi ellerde dünya rekoru 1203 vuruşla Mike Mangini’deydi ancak Kanada’lı davulcu Tom Grosset 1208 vuruşla onu geçti.

Rockistasyonu.com:  Türk davulcuların veya müzisyenlerin bu yarışmaya bakış açısı nasıl? Bu projeye destek olan Türk davulcular var mı?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Her zaman %50. Bir kısım çok ilgi gösteriyor ve sürekli takip ediyor. Bir kısım ise genelde saçma buluyor. Ben yarışmanın rekabet yönünden çok, eğlenceli yönüne dikkat çekmeye çalışıyorum. Ayrıca harika ödüller var. Destek olan ve her yıl takip eden önemli isimler de var onlara çok teşekkür ediyorum. Alpay Şalt, Özgür Can Öney, Melih Yüzer ve diğer değerli arkadaşlar.

Rockistasyonu.com:  Ülkemizde Worlds Fastest Drummer’ın 3.üncüsünün Mayıs ayında yapılması planlanıyor.Bununla ilgili çalışmalar başladı mı?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Okullarda workshoplar Mart ayında başlıyor. Bu yıl pek çok şehirde üniversite ve diğer okullarda performans ve yarışma yapıyorum. Nisan’da da İstanbul’da yarışmayla ilgili bir davul kampı planım var.

Rockistasyonu.com:  Erhan Karaca’nın ülkemizde ve dünyada kendine idol olarak gördüğü davulcular kim?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Türkiye’den Cengiz Baysal. Benim için her tarzda mükemmel çalan bir hoca.

Bir de Derek Roddy. Metal davulculuğunun ansiklopedisi.

Rockistasyonu.com:  Röportajımızın sonlarına yaklaşırken Worlds Fastest Drummer ile ilgili eklemek istediğiniz bir şey varsa buyrun söz sizde 🙂 

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Biraz da olsa davulculukla alakanız varsa yarışma tarihinde başkasına söz vermeyin. Katılımcı veya izleyici olarak ilgisi olan herkesi bekliyorum. Etkinlikle ilgili her konuda bilgi paylaşımı yarışma facebook sayfasından yapılabilir ve tüm sorularınızı cevaplayabilirim.

facebook.com/wfdturkey

facebook.com/ekdavulatolyesi

Rockistasyonu.com:  Son olarak Rockistasyonu.com takipçilerine ve davul meraklılarına mesajınız nedir?

Erhan Karaca (WFD Türkiye Temsilcisi): Tüm ekibe selamlar ve yer verdiğiniz için teşekkürler! Ülkemizde maalesef çok fazla davul etkinliği yapılmıyor. Kaçırmayın!

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: