DÖRT » Röportaj

Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle iyi bir çıkış yakalayan ‘Dört‘ grubu ile keyifli bir Röportaj gerçekleştirdik.

Rockistasyonu.com: Muhtemelen cevaplamaktan bıktığınız bir soruyla başlayacağız ama; yine de bizim için grubun adını nereden aldığından bahsedebilir misiniz?

DÖRT: “Dört” isminin hikayesi katıldığımız bir yarışma sonucu ismimizin yanlış okunmasına dayanıyor. Eskiden farklı bir isim kullanıyorduk. Derece aldığımız o yarışmada ismimiz “Dört” diye okununca biz de benimsedik.

 

17190775 1487346607944522 1193639679589938339 n 300x230 - DÖRT » Röportaj

Rockistasyonu.com: Kendi adınızı taşıyan ‘Dört’ albümünün prodüktörlüğünü yapan isim olarak Alen Konakoğlu’nu görüyoruz.Kendisiyle çalışmış olmak ‘Dört’ için büyük bir şans olsa gerek?

Yasin: Alen abi gerçekten iyi bulduğumuz ve takip ettiğimiz bir müzisyen. İstanbul’a kayıt için gittiğimizde parçaların birçoğunun arenjesi hazırdı. Fakat yine de güzel dokunuşlar gerçekleştirdi parçalar üzerinde. Albümden iki parçamıza da davul çaldı. Gerçekten minnettarız.

Rockistasyonu.com: Özellikle güçlü soundlar ve güçlü vokalinizi göz önüne aldığımızda, bir zamanların sevilen grubu Çilekeş ruhunu geri getirdiğinizi düşünüyoruz.Bestelerinizi oluştururken Çilekeş’ten esinlendiğinizi söyleyebilir miyiz, yoksa tamamen tesadüf mü oldu?

Yasin: Aslında o dönem hepimizin dinlediği ve sevdiği gruplardan biriydi Çilekeş. Mutlaka izleri vardır müziğimizde. Ancak ben kendimize ait bir müzik formumuzun olduğunu söyleyebilirim. Günden güne bunu geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. O dönem dinlediğimiz bütün alternatif gruplar bizi müzik yapmaya itti. Bu nedenle hem yerli hem yabancı birçok gruptan etkilendiğimizi söyleyebilirim. Mesela o dönem ben Korn, Deftones falan severek dinliyordum. Aynı şekilde yerli grupları da.

grup dort album kapak 300x300 - DÖRT » Röportaj

Rockistasyonu.com: Sizi daha önce Zeytinli Rock Festivali’nde iki kez dinleme şansı bulmuştum.Biraz da konsept gereği ağırlıklı olarak cover şarkılar çalmıştınız.Albümde hiç cover yer almamasının, tamamen kendi bestelerinizden oluşmasının özel bir nedeni var mı?

Murat: Albümde aslında 1 tane cover parçamız mevcuttu. Çeşitli zorunlu nedenlerden dolayı parçamızı yayından kaldırmak zorunda kaldık. Fakat konserlerimizde bu covera mümkün olabildiği kadar yer vermeye çalışıyoruz.

Rockistasyonu.com: Albümün ilk klibini ‘Gelmedin’ şarkısına çektiniz.Klip olayının masraflı iş olduğunu biliyoruz ama umarız her bir şarkının birbirinden kaliteli olduğu albümdeki tüm şarkılar kliplenir 🙂

Bilgesu: Albümdeki parçalarımızdan olabildiğince çok şarkiyi kliplendirmek istiyoruz biz de. İkinci klipi hangi şarkıya çekeceğimizi kendi aramızda konuşmaya başladık bile.  Yakın zamanda bu konuyu daha da netleştireceğimizi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda göreceğiz 🙂

Rockistasyonu.com: Ankaralı gruplarla yaptığımız Röportajlarda genelde es geçmediğimiz bir soruyu size de soralım; Son yıllarda Ankara’dan çok fazla başarılı müzisyen ve grup çıkıyor.Katılıyor musunuz bu fikrimize?

Murat: Katılıyoruz çünkü Ankara’daki rock kültürünün diğer illerdeki rock kültüründen biraz daha farklı ve daha oturmuş olduğuna inanıyoruz. Yıllar geçse de Ankara’daki doğal rock dokusu hiçbir zaman bozulmuyor. Böyle bir şehirde müzik yapmak bize hep umut veriyor.

Rockistasyonu.com: Bu sorumuz Bilgesu ve Bengisu kardeşlere 🙂 İkiz kardeşler olarak bir müzik grubunda enstrüman çalmak nasıl bir duygu? Aynı zamanda grup ile ilgili projelerinizde kardeş olarak fikir ayrılıkları yaşadığınız oluyor mu?

Bengisu: Gerçekten garip bir his, grup arkadaşınızla anne karnında tanışmışsınız gibi bir durum oluyor aslında. Aramızda fikir ayrılıkları çok fazla oluyor hem de. Sonucunda da ufak tartışmalar çıkıyor bazen, durum böyle olunca bizimkiler de tartışmayın diye bize kızıyorlar, ortam iyice hararetli bir hal alıyor. 🙂

14500192 1309901409022377 1601862601543198978 o 300x188 - DÖRT » Röportaj

Rockistasyonu.com: ‘Bir çok yarışmada başarılı sonuçlar’, ‘Zeytinli Rock Festivali’nde sahne almak’ derken şimdi albüm…Albümle birlikte farklı şehirleri kapsayan bir turne hazırlığınız var mı?

Bengisu: En çok istediğimiz şeylerden biri de elimizden geldiği kadar farklı yerlerde çalmak. Turneye çıkmayı merakla bekliyoruz ve bunun için de çalışmalarımız bir yandan hızlıca devam ediyor.

Rockistasyonu.com: İlk albümünüzü yayınlamanızla birlikte büyük hayallerinizden birini gerçekleştirdiğinizi düşünüyoruz.Peki Dört’ün bundan sonraki hedeflerinde neler var?

Bilgesu: Evet, ilk albümümüzü çıkartarak en büyük hayallerimizden birini gerçekleştirdik beraber. Çok heyecanlı ve tecrübe verici bir süreçti bizim için. Bir turne hayalimiz var aslında, olabildiğince çok çalmak istiyoruz. Yeni besteler de kaydetmek istiyoruz ve demolar çıkmaya başladı. İlerleyen zamanlarda İngilizce şarkılar da yapmaya başlayıp Dünya’ya açılmak istiyoruz.

Rockistasyonu.com: Son olarak Dört ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Yasin: Dinleyicileri konsere gitmeye davet ediyoruz. Sadece kendi konserlerimiz için konuşmuyorum. Özellikle şu sıralar buna çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka hiçbir yerde paylaşamayacağımız duyguları konserlerde paylaşabiliyoruz ve bu çok özel bir his hem sanatçı hem dinleyici için. Müzikle kalın.

Rockistasyonu.com: Röportaj için tekrar çok teşekkür ediyor, bundan sonraki müzik yaşantınızda başarılarınızın devamını diliyoruz.Görüşmek üzere 🙂 

DÖRT: Görüşmek üzere biz teşekkür ederiz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: