Dilan Balkay’ın Debut Albümü Kuyu’nun İlk Teklisi “KDG” Yayında!

Trompet çalmaya 9 yaşında başlayan 1995 doğumlu Dilan Balkay, 2013 yılından beri profesyonel olarak müzik yapıyor. 2018 yılında kendi bestelerine ağırlık vermeye başlayan Dilan, 2019’da “Bizi Bir Ettim” ve “Derken”, 2020’de ise “Hepsi Kafamda” ve “Parçalanmadan” isimli teklilerini yayınlamıştı.

Dolu Kadehi Ters Tut, Evrencan Gündüz, Canozan, Sedef Sebüktekin, Ozbi, Suha, Gaye Su Akyol gibi isimlerin sahne performansları, tekli, EP ve albümlerine trompeti ve geri vokaliyle eşlik etti. 2021’in Eylül ayında Dolu Kadehi Ters Tut ile birlikte yaptıkları “Zor” adlı parça yayınlandı.

2020 Ekim ayında çalışmalarına başladığı, prodüktörlüğünü Onur Güney Kumaş’ın üstlendiği debut albümü KUYU’nun ilk teklisi olan “KDG” aslında Dilan’ın ilk bestesi. 2016 yılında yazdığı şarkı o dönemlerde içinde bulunduğu buhranın bir yansıması. Albümdeki diğer parçalar da bir anlamda “KDG”nin kapılarını açtığı dünyanın birbirine benzer ama ayrı odaları niteliğinde.

Üzerinden geçen 6 yıla rağmen, yazıldığı anki hissiyatını korumuş olması ‘Karanlığa Döndüğüm Gün’ü benim için çok özel kılıyor. Bir anlamda şarkı yazarlığı hikayemin de başlangıcı olduğundan 9 şarkılık ilk albümümün çıkış parçası olmaya çok uygun olduğunu düşündüm. Janr olgusunun iyice bulanıklaştığı bu dönemde, ‘KUYU’ da birden fazla rengin ve türün birbirine karıştığı bir albüm oldu, ‘KDG’ de bu sentezin görülebildiği bir parça.” -Dilan

Aranjesi Dilan Balkay ve Onur Güney Kumaş’a ait olan “KDG”nin prodüksiyonu albümün geri kalanı gibi “bedroom production” yaklaşımıyla yapıldı. Dilan, parçanın trompet ve vokalleri evinin salonunda kaydetti. Gitarları Onur Güney Kumaş’a, basları Eren Turgut’a ait. Berke Köymen’in çaldığı davulların kayıtları Erekli-Tunç Stüdyoları’nda Mert Kasap tarafından alındı.

Parçanın miks mastering’ini ise Çağan Tunalı üstlendi. Teklinin kapak tasarımı Serçin Çabuk’a, tanıtım için çekilen fotoğraflarsa Ogün Akgül’e ait.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Umut Kaya ‘Hicran’la Bahar Ayına Hızlı Bir Giriş Yaptı!

Alternatif sahnenin güçlü isimlerinden UMUT KAYA, yoğun geçecek yaz aylarını selamladığı yeni teklisi ‘Hicran’ Garaj …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: