Diken’den 2 Şarkılık EP!

Türk heavy metal müziğinin en üretken gruplarından DİKEN, 2 yeni şarkıdan oluşan bir EP yayınladı.

Mart ayında CİNNET ÇAĞI adlı teklisini yayınlayan grup, pandemi döneminde zor günler geçiren müzik sektöründe her şeye rağmen üretimine devam etmekte kararlı. ELENOR etiketiyle yayınlanan EP‘de yer alan SÖZ MEZARLIĞI ve ANLADIĞIN DİLDEN isimli 2 şarkı, Taylan AYIK ve Hakan AKKAYA‘nın imzasını taşıyor. Tüm dijital platformlarda yayına giren her iki şarkı, Youtube ve Instagram’da da lirik videolarla yerini aldı.

Anladığın Dilden‘ şarkısının bestecisi ve söz yazarı olan Taylan AYIK, şarkının günümüzün zorla geçerli kılınmış dili olan ‘bireysel ve toplumsal şiddete’ bir tepki olarak yazıldığını söyledi. AYIK şarkı için şunları söyledi: 

Toplumsal yaşamı devam ettirecek iletişim uzlaşmayla sağlanabilir. Bu da tarafların birbirlerini anlayabilmeleri ile mümkündür. Dolayısıyla herkes karşı tarafın dilini az da olsa bilmelidir. Şiddet içeren bir yaklaşıma, o şiddeti frenleyebilecek bir dille karşılık vermek saldırmak değil öz savunmadır. Korunmasız, güçsüz veya muhtaç birine yapılan bilinçli şiddete çiçek uzatamazsınız. Kadınlara, çocuklara ve hayvanlara merhametsizce davrananlara, çevreye, doğaya bilinçli sekilde zarar verenlere karşı anlayacakları dilden öz savunma yapmak ve yüksek perdeden eleştirmek haktır. Kimse beni  kendi yoluna zorla çekmediği sürece kendi yolunda yürür ve önüme bakarım. Biz sadece yaşamı yok eden zihniyete öfke ve nefretle bakıyoruz ve onlarla sanatımız dahilinde anladıkları dilden konuşmaya hazırız.

TÜM DEĞERLER YALANLA DOLU

SÖZ MEZARLIĞI şarkısının bestecisi olan Hakan AKKAYA ise EP kapağında yer alan mezar taşlarında yazılı olan tüm insanlık değerlerinin gün geçtikçe anlamını yitirdiğine dikkat çekti. AKKAYA şunları söyledi:

Vicdan, özgürlük, adalet, demokrasi ve eşitlik… Bu değerler asırlar süren insanlık yolculuğunda, deneye yanıla, kanla, acıyla kazanılmış medeniyet gereksinimleridir. İnsanlığın bu değerleri benimsemekte her zaman zorlandığı dönemler olmuştu ama son 20 yıla baktığımızda hiç bu kadar ayaklar altına alındığı görülmemiştir. Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde büyük bir kriz yaşıyoruz. Ama pandemi dönemi de gösterdi ki medeniyet adına kurduğumuz ne varsa aslında temelleri o kadar da sağlam değilmiş. Aslında sıkı sıkı sarılmamız gereken tüm değerlerin içi boşaltılmış ve sözde kalmış; yalanlarla kirletilmiş. Birbirimize söylediğimiz o kadar çok yalan var ki… Çıkar adına söylenen her yalan da vicdana, adalete, özgürlüğe, demokrasiye ve eşitliğe saplanan bir bıçak gibi. İşte hem şarkıda hem de EP kapağında anlatmaya çalıştığımız tam olarak bu.

Üretimleriyle Rock müziğinin protest dilini yoğun olarak kullanan DİKEN, “Daha sert, daha hızlı” sloganıyla 2021 yılında yayınlamayı planladıkları 6. stüdyo albümü için çalışmalarına da başladı.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Deli Gömleği’nin Veda Şarkısı: “Hoşçakal”

Bu sene 25. yılını kutlayan ve 1999’dan bu yana Türkçe rock dünyasında kendine özgü karakterini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: