“Deneysel Bir Heyecana Kapılarak Loop Müziğin Peşinden Gitmekten Mutluyum” – Serkan Ferat » Röportaj

Rockistasyonu.com: Sosyal medyadan irtibatı koparmamış olsak da, en son 3 yıl önce Çanakkale’de görüşmüştük. Artık Almanya’dasın. O günden bugüne nasılsın? Umarız her şey yolundadır.

“Müzik sektörü” pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerinde başında gelse de, bu dönemde görüştüğümüz birçok sanatçı olumsuz yanların dışında “evde üretmek, kayıt yapmak anlamında süreci lehlerine çevirdiklerinden bahsetmişlerdi. Bu süreç seni nasıl etkiledi, sen nasıl değerlendirdin?

Serkan Ferat: Öncellikle herkes gibi ben de bu büyük bilinmezlik içinde nasıl devam edeceğimi sorguladım. Afalladım, kafam karıştı, gelecekten korktum. Çanakkale’de haftada 4 gün sahne alarak kendini ve ailesini geçindiren bir müzisyen olarak zor bir durumdu. Herşeyin üstünden biraz zaman geçtikten sonra üretimi önemsemem; öncellikle tekrar sağlıklı ve korkusuzca düşünmem gerekiyordu. Hayatın yeni halini kabullendikten sonra, az da olsa yavaş yavaş bir kaç satır karaladım. Her şeye rağmen devam edebilme gücünü buldum sanırım bir şekilde. Geceleri tüm şehir, herkes uyurken her zaman ki gibi enerjim varsa müzik yapmaya çalıştım. Düşündüm, düşündüm. “Dünya’da hayatta bunca ezberbozan şeyler olurken bunların içinde müzik ne kadar önemli idi?” Şimdi baktığımda bu sorular İnsanoğlu Kardeşim ve henüz yayınlamadığım bir kaç şarkımı pandemi döneminde yazmama sebep oldu.

Rockistasyonu.com: Müziğe tekrar döneceğiz ama Serkan Ferat, müzikten arda kalan zamanlarda ne yapar, sıradan bir gününü nasıl değerlendirir?

Serkan Ferat: Şu anki gündemimde öncelik 3 yaşındaki kızım ile vakit geçirmek, onunla ilgilenmek. Onun dışında bana ait kalan zamanlar gecenin geç saatlerine denk geliyor ve genellikle kulaklığımı takıp müzik dinliyor ya da yapıyorum. Müzik dışında en büyük tutkum edebiyat olduğu için kitap okumaya 10-15 dakikalık kısa ziyaretler yapıyorum. Tabi diğer asıl konu da, Almanya’ya taşınma kararı alıp sonrasında taşındığımızdan beri  almanca çalışıyor ve dışarı çıkıp yürüyüşler yapıp Almanya’yı keşfediyorum. Burası hayatımda görmediğim uçsuz bucaksız yeşilliğe sahip. Her yer ağaçlar bahçeler içinde. Her yer Karadeniz bölgesi gibi gür bir yeşillik içinde.

Rockistasyonu.com: En yakın zamanda yayınlanan yeni çalışman, yine Çanakkale’de üreten rap müzisyenlerinden Şahıs ile imza attığın “İnsanoğlu Kardeşim”. Bu güzel ve farklı çalışma nasıl ortaya çıktı?

Serkan Ferat: Beraber bir şarkı yapma önerisi Şahıs’tan geldi. Bu şarkı pandemi esnasında yazdığım bir şarkı daha önce de söylediğim gibi. İkimizin de o anki müziğe yaklaşımına uyan bir sound’u ve sözleri vardı. Şahıs kendi bölümünün sözlerini yazdı. Ben Türkiye’den ayrılmadan çok kısa bir süre önce de  şarkının kayıtlarını onun evinde yapmaya başladık. Kısa bir süre içinde hem şarkıyı hem de klibini bitirdik. Şahıs azmi ve müziği ile umarım adından çokça söz ettirecek.

Rockistasyonu.com: İki yıl önce “Berlin Girl” adlı ilk İngilizce şarkını yayınlamıştın. Hatta yanılmıyorsak klipte Berlin’den görüntüler de yer almıştı. Ufukta yeni bir İngilizce şarkı var mı?

Serkan Ferat: Yazdıklarım arasından belki zaman içinde bir şeyler şekillenip, bana heyecan verirse o zaman olabilir. Tek kıstasım bana heyecan vermesi. We will see!

Rockistasyonu.com: “Serkan Ferat” dendiğinde akla ilk gelenlerden biri şüphesiz “Birebir Performans”. “BireBir Performans”ın ne gibi artı ve eksileri var? Bu konsept bugüne dek sana neler kattı?

Serkan Ferat: Tek başıma müzik yapmanın sınırlarını özellikle sahne için daha da genişletmek istedim. Bu proje sadece evde kendime çaldığım ve video çektiğim bir proje olarak kalmamalıydı. İzleyiciler karşısında risk almalıydım. Eksiklerimi ve istediklerimi belirledim. Besteler dışında yorumlamak istediğim şarkıları belirledim. Zaman içinde tuşlu çalgılar ve davul makinası öğrenmeye başladım. Performanslarımı ve videoları izleyenler görmüştür. Bu projede aynı anda bir çok şeyi yapmak ve düşünmek durumundayım. Bu da bana tatlı bir stres veriyor. Özellikle sahnede tüm bunları kanlı canlı yapmaya çalışmayı kendime bir meydan okumak olarak görüyorum. Diğer yandan şarkıları istediğim gibi o anda düzenlemek, yorumlamak büyük bir keyif ve özgürlük. Toplamda binlerce saat tek başına prova yapmak, kafa patlatmak çok kolay işler değil. Ama sonuçta eğleniyorum, müziğe biraz da loop açısından bakarak kendi kurallarımı yıkmaktan memnunum.

Rockistasyonu.com: Gün geldiğinde gerekli şartlar oluşursa “grup” fikrine sıcak bakıyor musun?

Serkan Ferat: Proje odaklı bir grup fikrine sıcak bakabilirim ama önceliğim solo çalışmalarımda.

BRY2949 copy scaled - "Deneysel Bir Heyecana Kapılarak Loop Müziğin Peşinden Gitmekten Mutluyum" - Serkan Ferat » Röportaj

Rockistasyonu.com: Kreş’in aktif müzik hayatını sonlandıralı yıllar geçmiş olmasına rağmen, hala Kreş şarkılarının ilk günkü gibi sevilerek dinleniyor olması, rastladığın bir dinleyiciden sana Kreş ile ilgili sorular sorulması nasıl hissettiriyor?

Serkan Ferat: Şaşırıyor ve seviniyorum tabiki. İnsanların hayatında ve müzik zevki içinde bir şekilde bir yere sahip olmak çok önemsediğim bir duygu. Kreş elinden geleni yaptı ve kendi sound’unu ortaya koydu. Hala dinleniyor ve yeri geldiğinde tekrar keşfediliyor olması gurur veriyor. Sosyal medya’dan gelen içten ve samimi mesajları okurken “vay be” diyorum, iyi ki uğraşıp didinmişiz. Hepsine değdi.

Rockistasyonu.com: İstanbul, Çanakkale ve şimdi Almanya… Farklı şehirler, farklı ülke. Fakat Çanakkale’nin Serkan Ferat’da yerinin ayrı, müzik kariyeri için burasının bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilir miyiz?

Serkan Ferat: Kesinlikle. Çanakkale kendimi bulduğum ve kendimi var ettiğim çok özel bir şehir. Evim gibi. Bizim mahalle.

Rockistasyonu.com: Henüz az bir süredir Almanya’dasın fakat şu ana dek gözlemlediğin kadarıyla gerek müzik sektörü gerek insanların müziğe ilgisi konusunda ülkemizle kıyasladığında ne gibi farklar var?

Serkan Ferat: Pandemi sebebi ile müzik hiç bir yerde hayatın içinde, kendi akışında akıp var olamıyor maalesef. Ancak bir yandan Almanya’da çeşitli şehirlerde pandemi öncesi ve sonrası sahne aldım ve yakınlarda 2 performans yaptım. Buradaki izleyici ilk önce birileri dans etsin ben sonra dans eder eğlenirim kafasında değil. Hemen olayın içine giriyorlar etrafı gözlemlemeden. Almanya’da daha çok sosyal hayata ve insanlara dair gözlemler yapıyorum. Zaman içinde pandemi izin verirse daha fazlasını keşfetmek için elimden geleni yapacağım.

Rockistasyonu.com: YouTube kanalında kendi bestelerin dışında “Loop” adı altında belirli aralıklarla cover çalışmalarını da yayınlıyorsun. “Loop” tam olarak ne ifade ediyor?

Serkan Ferat: İster gitar, ister vokal ya da çeşitli enstrümanları loop pedallarına  kaydederek döngüsel ve deneysel bir müzik yapabilirsiniz. Yıllardır bu çeşit pedalları doğaçlama ya da beste yaparken kullanırım. Deneysel bir heyecana kapılarak loop müziğin peşinden gitmekten mutluyum.

IMG 20200401 WA0018 - "Deneysel Bir Heyecana Kapılarak Loop Müziğin Peşinden Gitmekten Mutluyum" - Serkan Ferat » Röportaj

Rockistasyonu.com: Söz konusu çalışmaların dışında, önümüzdeki zaman diliminde hayata geçirmeyi planladığın projelerinden biraz bahsedebilir misin? Sürprizi çok bozmadan elbette 🙂

Serkan Ferat: Süprizli bir şeylerim yok bu aralar 🙂 Ancak ileriye dönük şunu söyleyebilirim. Almanya’ya taşınmadan kısa bir süre önce müzisyen dostum Gülhan Eralp ile Çanakkale’de onun stüdyosunda kaydetme şansı bulduğum 10 sene önce yazdığım bir şarkımı yayınlayacağım ilk olarak. Gülhan ile tekrar kaydettiğimiz bir kaç şarkı daha var sırasını bekleyen.

Rockistasyonu.com: Çanakkale’deki müzikseverlerin Serkan Ferat’la “Yarım Kalan Şarap”, “Manzara”yla hüzünlenip, “Jamaica”, “Pırasa”yla coşmayı çok özlediğine eminiz. Almanya’da yaşadığınız için düzenli olarak belki olmaz ama belirli aralıklarla da olsa Çanakkale’de sahne durumu var mı?

Serkan Ferat: Çok isterim ama ufukta böyle bir durum yok. Spontane olursa bilemem tabi.

Rockistasyonu.com: Son olarak Serkan Ferat dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajın nedir?

Serkan Ferat: Serkan Ferat dinleyicilerine müziğime gösterdikleri ilgi için kocaman bir “Teşekkürler, umarım sıkılmadınız.”

Müziğim ile yeni tanışanlara “Selam ben Seko, umarım sıkılmazsınız.”

Rock istasyonu’na ise yine kocaman bir  “Teşekkürler ve iyi ki varsın”

Bu zor ve selamsız sabahsız müzik sektöründe yıllardır müzik üstüne yazmak, çizmek ve bağımsız şekilde ayakta kalmak kolay değil.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere’den Burak Soyer’in Sorularını Yanıtladı!

Kurucumuz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Emrullah Tamer Uz, Gazete Pencere‘nin bugün yayınlanan (30 Ekim 2021) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: