Danimarkalı Grup AySay’dan İlk Albüm ve Yeni Tekli!

Danimarkalı grup AySay, Kasım ayında yayınlayacağı ilk uzun soluklu albümü Su Akar‘ı, Ben Beklemem adlı teklisiyle duyuruyor.

Daha önce, yaptıkları Türkçe, Kürtçe ve Danca çalışmalarıyla ses getiren grup, Danimarka’da bir çok ödüle aday gösterilmiş, bir çok önemli sahnede de yer almışlardır. Ben beklemem, grubun, günümüzde Hollanda çıkışlı Altın Gün’ün bayrağının taşıdığı, zamanında Selda Bağcan ve Barış Manço gibi efsanelerin zirveye götürdüğü 70’lerin psych-rock dalgasından esintiler sunuyor.

Şarkıyla ilgili ise vokalist Luna;

”Ben beklemem bir ayrılık şarkısı da olsa konserlerimizdeki enerjinin bir yansıması. Şarkı, kalbin galip geldiği savaştan sonra nihayet kendine duyduğu değerin ve geri gelen özgüvenin göklere haykırılması gerektiğini anlatıyor.” diyor.

Gitarda Carl West Hosbond, dijital ve analog perküsyonlarda Aske Døssing Bendixen, vokallerde ve bağlamada ise Luna Erşahin‘in yer aldığı grubun Anadolu müziğini temelinde barındırmasının sebebi ise, Luna Erşahin’in köklerinin Türkiye’ye dayanmasından ve multi kültürel bir çevrede büyümesinden kaynaklanıyor. Ayrıca bu şarkıda gruba, Ozan Demir zurnasıyla eşlik ediyor.

Daha önce aynı şarkıda 3 dile bile yer verebilmiş olan grup, yaklaşık 4 sene önce  Danimarka Devlet kanalı DR’de canlı yayınlanan konserde, bir halk türkümüz olan ”Kuş Dili” şarkısını kendi tarzında uyarlayarak, Danimarka Kraliçesi ve Başbakan’ı huzurunda konser vermiştir.

Ben beklemem teklisinin de bulunacağı albüm ”Su akar”, Nordic Notes isimli Alman yapım şirketi etiketli olacak. Grubun ilk albümlerinin tanıtım konserlerini vereceği başlıca sahneler ise şöyle;

Oslo World Festival (Oslo – NO),

Huset (Kopenhag – DK), ve Atlas (Århus – DK) gibi önemli sahnelerde de yapacak.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Can Gox’dan “Deli Eylül” Yorumu!

Sevilen, başarılı besteci ve yorumculardan Can Gox, yeni albümü “Dem”in ikinci teklisi “Deli Eylül”ü yayınladı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: