Caner Uslan & Can Uzunallı | ÜTOPYA Project » Röportaj

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Caner Uslan: Asıl biz röportaj teklifiniz için teşekkür ederiz.

Rockistasyonu.com: Ütopya Project ile ilgili sorulara geçmeden önce Caner Uslan’ı kısaca tanıyabilir miyiz? 🙂

Caner Uslan: 1984 İzmir doğumlu bir metal müzik tutkunuyum. 2001 yılından beri underground metal müzik piyasasında farklı gruplarla sürekli kendi müziğimi yaptım. 13 yıl Prime Object ile 2,5 yıl da Meta ile çaldım. 2 yıla yakın bir süredir de One More Page ile çalıyorum. Bu zaman zarfı içerisinde pek çok önemli konserlerde ve festivallerde kendi müziğimi çalma fırsatı buldum. Şu an ise Ütopya Project – Ütopya albümünün heyecanını yaşıyorum.

Rockistasyonu.com: Ütopya Project nasıl ortaya çıktı? Proje tamamen sizin fikriniz miydi?

Caner Uslan: Proje tamamen benim fikrimdi. Ortaya çıkması Meta grubumun son dönemlerinde tüm grup üyelerinin kendi kişisel projelerine yönlenmeleri ve benim de bu vesile ile kendi müziğime odaklanma fırsatı bulmam ile oldu. Uzun süredir aklımda olan ve kendi bestelerim ile yapmak istediğim 3-4 şarkılık bir ep fikri ile başladı her şey. Gitarist olarak kendimi bildim bileli solo ve teknik çalımdan ziyade beste yapmaya önem vermiş biri olarak enstrümental bir EP’nin vokal olmadığından ötürü insanlar tarafından teknik sololar duymak isteyeceğini düşündüğümden EP’deki şarkıların her birini beğendiğim vokalistlere söyletmek istedim. Çok fazla beğendiğim vokal olduğunu görünce de EP albüme dönüştü. İlk olarak daha kadrosuna dahil olmadığım One More Page grubundan Onur Çobanoğlu ile konuştum ve Onur ‘un tetikleyici enerjisi ile ilk beste olan Güce Tapan ‘ı yapmaya başladık. Projenin bu noktaya gelmesindeki en büyük etkense tabi ki Can Uzunallı ‘nın ilk önce projede söylemeyi kabul etmesi ve ardından da müzik prodüktörlüğü ve aranjörlüğü üstlenmesi ile oldu.

Rockistasyonu.com: Son zamanlarda bir çok sanatçı veya grup albüm yapmak yerine çalışmalarını single olarak yayınlamayı tercih ediyor. Sizi böyle başarılı olduğu kadar, zor bir albüm yapmaya karar verdiren etken ne oldu?

Caner Uslan: Aslında bu sorunun cevabını bir nevi önceki soruda vermiş oldum ama şunları da ekleyim. Bu proje 4-5 kişilik bir grup işi olmadığı ve birçok müzisyenin dahil olduğu bir proje olduğu için single veya EP bu projeyi dahil olan müzisyenler açısından çok kısıtlardı. İnanın bu proje içerisinde bulunmasını arzu ettiğim daha birçok sanatçı var ama her albüm gibi bu albümün de tadında bitmesi gerekiyordu.

Rockistasyonu.com: Albümde yer alan vokaller gerçekten farklı tarzlarda olmasına rağmen, birbirinden başarılı ve güçlü vokaller. Söz konusu vokallere bu projede yer verirken belli bir kriteriniz var mıydı?

Caner Uslan: Beğendiğim ve tarzlarında başarılı vokalistler olmaları benim için önemliydi. Tabii ki söz yazmak gibi bir kabiliyetim olmadığı için söyleyecekleri şarkıların sözlerini de yazabilmeleri gerekiyordu 🙂

CanerUslan UtopyaPromo - Caner Uslan & Can Uzunallı | ÜTOPYA Project » Röportaj

Rockistasyonu.com: Bazen karma albümler başarılı, oldukça emek harcanmış olmalarına rağmen çabuk tüketilmeye müsait olabiliyor. Ütopya Project albümünü ayakta tutacak, daha fazla insana ulaşmayı sağlayacak lansman konseri, turne, video klip gibi fikirleriniz var mı?..

Caner Uslan: Bu yola çıkarken planladığım; böylesi güzel bir ekiple ileride arkamıza dönüp baktığımızda güzel bir iş yapmışızdan öte bir şey değildi. Fakat sürecin işleyişi, Can Uzunallı ‘nın bestelere dokunuşu ortaya çıkacak albüm için hepimizi daha çok heyecanlandırmaya başladı. Zaman içerisinde de ‘bu işe bir klip veya klipler çekmeliyiz , bu şarkıları sahnede çalmalıyız’ı bize düşündürtmeye başladı. Klip ve konserler ile alakalı kafamızda bazı fikirler ve planlar var. Yakında da bu planları duyurabilmeyi umuyorum.

Rockistasyonu.com: Albüme gelen tepkileri nasıl buluyorsunuz? Kim bilir, belki Ütopya Project-2’nin hazırlıklarına başlamışsınızdır bile 🙂

Caner Uslan: Tepkiler şu an için çok güzel ve olumlu. Bilgisayarımdaki taslak bestelerin bir gün çöp olup gitmeden gün yüzüne çıkmalarını hayal ediyorken gelinen şu noktada tepkileri ve yorumları görünce şahsen çok gurur duyuyorum. Ütopya Project-2 ile alakalı ise beste yapım sürecinde kafamda ‘acaba bu işin devamını yapar mıyız?’ soruları oluşmaya başlamıştı fakat şu an için çıkan bu albümün tadını çıkartmak istiyoruz.

Rockistasyonu.com: Albüm tüm dijital platformlarda yerini aldı. Fiziksel olarak da satışa sunuldu mu ya da sunulacak mı?

Caner Uslan: Albüm sınırlı sayıda basıldı ve kendilerine bir jest olması için ilk olarak 4 Nisan’da albüm tanıtım gecemize gelen dinleyicilerimiz temin edebildiler. Yakında sosyal medya hesaplarımızdan tüm dinleyicilerimizin albümü CD olarak nerelerden temin edebileceklerini duyurucaz.

Rockistasyonu.com: Geldiğimiz noktada ülkemizde rock-metal piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Gerek albümler, konserler-festivaller ve bizim gibi yayın yapan müzik siteleri hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Caner Uslan: Aslında sırf şu soru üzerine uzun uzun konuşulacak çok şey var ama kısaca toparlamaya çalışırsam; son zamanlarda tekrar toplanan eski gruplar, yeni kurulan gruplar ve yeni çıkan albümleri görünce bir hareketlenme olduğunu söylemek yanlış olmaz. Teknoloji ile birlikte underground piyasadaki grupların bile ürettikleri müzikleri daha iyi ve dinlenebilir soundlarda sunmalarının müzikaliteyi geliştirdiğini düşünüyorum. Eskiye göre daha fazla dünya standartlarında işler duymaya başladık ve başlayacağız. Festivaller ile alakalı aynı olumlu düşüncelerim maalesef yok. Organizatörlere kızmak da ne kadar doğru olur bilemiyorum. Eskiye göre konser ve festivallere olan ilgi ve destek ciddi şekilde azaldı. Ülkemizdeki ekonomik durum ve bu döviz kurları dünya çapındaki grupları getirmeyi ciddi manada zorlaştırıyor. Umarız eskiden olduğu gibi sırtımıza çadırımızı alıp gidebileceğimiz ve baştan sona bangır bangır metal müzik dinleyebileceğimiz festivaller tekrardan olur. Sizler gibi yayın yapan sitelere ise underground piyasadaki tüm grupların ciddi manada ihtiyacı var. Sınırlı bir dinleyici kitlesine sahip bu müziğin herkese ulaşmasında ciddi rol oynadığınızı düşünüyorum. Fakat bazı sitelerin şu dönemde bile hala canının istediğini övüp istemediğini gömdüğünü görmek de can sıkıcı. Umuyorum onlar da bu müziğe gönül vermiş herkesin emeğine eşit şekilde yaklaşıp objektif bir şekilde tanıtımını yapabilirler.

Rockistasyonu.com: Son olarak Ütopya Project dinleyicilerine, rock-metal müzik dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Caner Uslan: Tanıtımlarımızda da bahsettiğimiz üzere bu proje 1,5 yıllık bir emeğin ürünü. Projeye dahil olan tüm arkadaşlarım ciddi emek ve özveri sarfetti. 14-15 kişilik bir ekibi bir araya getirip bir şeyler üretmenin ne denli zor olduğunu gördük bu süreç içerisinde. Umarız dinleyen herkes albümümüzü beğenmiştir. Sizlerin beğenileri ve enerjisi bize bu müziği yapma gücü veriyor. Başta tüm dinleyenlere, albümümüzü yayınlayan Big Fat Mama Records’a ve Rockistasyonu.com ekibine desteğiniz için tüm proje adına teşekkür ediyorum.

UTOPYATanitimGecesi Onur Caner Can - Caner Uslan & Can Uzunallı | ÜTOPYA Project » Röportaj

Rockistasyonu.com: Rock İstasyonu olarak en son sizi 2014’te ROCKEN programımızda konuk etmiştik. Bağlarımız kopmadı elbet ama bu süreci göz önünde bulundurursak görüşmeyeli nasılsınız, umarız her şey yolundadır 🙂

Can Uzunallı: Her şey olabildiğince yolunda. Hayat sonuçta, sürekli raydan çıkacakmış gibi giden bir treni rayda tutmaya çalışıyoruz 🙂 Süreç içerisinde değişen şeyler oldu tabi, ama devam ediyoruz.

Rockistasyonu.com: Sadece vokal olarak değil, prodüktör ve aranjör kimliğinizle de yer aldığınız Ütopya Project albümüne nasıl dahil oldunuz?

Can Uzunallı: Ek olarak besteci, söz yazarı ve (eski tabirle) tuşlu çalıgılar performansında da yer aldığım bir proje bu. “ÜTOPYA Project”teki tüm vokalist arkadaşlar zaten söz yazarı olarak da yer almakta.  Projeye dahil olma sürecim Temmuz 2017’de Caner Uslan’dan gelen davetle başladı. Ne yapabiliriz diye konuştuk ve 2 gün içerisinde “Daha Umut Var” ortaya çıktı. Synth ve efekt kullanımını sevdiğim için bu şarkıda da kullandım. Genel sounda da bu kullanımı yansıtma düşüncesi sonrası projenin aranjesi ve müzik prodüktörlüğü kısmını da üstlendim. Derken olaylar gelişti.

Rockistasyonu.com: Sizi tanıdığımız kadarıyla bugüne dek içinize sinmeyen hiçbir projede bulunmadınız ve bu albüm de herkulade başarılı. Can Uzunallı’yı bu albümde yer almaya iten en önemli etken neydi?

Can Uzunallı: Caner ile çok uzun zaman önceden tanışıyoruz. O dönemler ben Makine ile sahnedeyken Caner de izlemeye gelirdi. Prime Object ile çaldığı konserlerde de ben izlemeye giderdim. Ama sınırlı muhabbetimiz vardı. Bana bu projeden bahsettiğinde, proje dahilinde yer alan isimler bildiğim, birbirimizin işlerini dinlediğimiz ve ne yapmak istediğini bilen isimlerdi. Bazı isimler ile çok eskiye dayanan tanışıklıklarımız var. Misal, “Step In Hell” ve “Ütopya”da solo gitarist olarak yer alan Abdurrahman Şimşek ile üniversitede aynı bölümdeydik. “Güce Tapan”ın solo gitaristi Özgür Türkekul ile ortaokul, lise çağlarımızda Bostanlı’da basketbol oynuyorduk. Tabi ki proje süreci içerisinde de daha çok tanıdığım isimler oldu, daha çok tanıştık. Ancak en önemli etkenler ortaya bir şey çıkartmak istenmesi ve bunu yolu İzmir’den geçmiş ya da hep burada olmuş isimlerle yapma durumuydu. Aslında en başta “bu bir İzmir projesi olacak” diye bir düşünce olduğunu sanmıyorum ama süreç içerisinde bir baktık ki böyle bir ortak yön var.

Rockistasyonu.com: Ütopya Project albümüyle ilgili size gelen tepkiler nasıl?

Can Uzunallı: Müzik zevkine güvendiğim isimler olsun, daha önce birlikte müzik yaptığımız arkadaşlarım olsun olumsuz bir yaklaşımda bulunmadılar ki olumsuz bir şey diyeceklerinde duymak istemeyeceğiniz netlikte söyleyen yapılara sahip olanlar dahil. Gelen tepkiler de genelde pozitif. Olumsuz da olsa olumsuz eleştiri bence faydalı bir şey ama içi dolu olduğu sürece. İçi doludan kastım teknik bir bilgi ve donanıma sahip eleştiri değil. Sadece “bu ne be öööğk” gibi yorumlar. Yani bu eleştiriden ne anlamamız gerekiyor? “Kötü olmuş”, “beğenmemiş”. Peki. Ama bu tarz eleştirilerin eleştirilen kişiye, inanın ki pek faydası olmaz. Tabi eleştiriyi yapanın faydalı olma gibi bir düşüncesi varsa.

Rockistasyonu.com: Ütopya Project dışında gündemde solo bir albüm veya başka bir grupla müzik yapma gibi projeleriniz var mı? Varsa biraz bu projelerinizden ipucu alabilir miyiz? 🙂

Can Uzunallı: Beğenilir – beğenilmez, beklentiyi karşılar – karşılamaz diye düşünmeden üretmeye çalışmayı hep sürdürdüm. Bu konuda hiç durmadım, kimisini kaydettim kenara koydum, kimisini unuttum 🙂 Ancak bir şekilde yayınlanmadığı sürece üretimde ne kadar aktif de olsanız durmuş sayılıyorsunuz. Bu yüzden yıllar içerisinde birikenleri yayınlama düşüncesindeyim. Vokal olarak daha clean bir düşüncem var diyeyim ve ipin ucunu daha da kaçırmayayım. 

CanUzunallı UtopyaKayıt - Caner Uslan & Can Uzunallı | ÜTOPYA Project » Röportaj

Rockistasyonu.com: Caner Uslan’a da aynı soruyu sorduk; geldiğimiz noktada ülkemizde rock-metal piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Gerek albümler, konserler-festivaller ve bizim gibi yayın yapan müzik siteleri hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Can Uzunallı: Yıllardır aktif bir piyasa aslında ama o kadar underground kaıyor ki kendi halinde takılan bir durumda. İnternetin bu kadar aktif olarak kullanıldığı bir dönemde bu müzikleri dinlemeyi seven insanlar bile geçelim ülkeyi, yaşadığı şehirde aktif olan bir çok gruptan bihaber. Gruplar da müziklerini tanıtma kısmında zorluk yaşıyor. Dinleyenler şarkıları çabuk tükettiği için video klip daha etkili ama klip çekmek masraflı bir iş. Bir albümde her şarkıya klip çekmek gerçekten hiç kolay değil. 2 şarkı belki. Bunun dışında bu müziğin tanıtımını, muhabbetini, eleştirisini yapan mecralara ulaşma durumu da var ki bu noktada Rockistasyonu.com’a teşekkürler, yer verdiğiniz için. Evet, “yer almak” da kolay olmayabiliyor.

Rockistasyonu.com: Müzik anlamında yollarınız ayrılsa da her zaman ailenin üyesi olduğunuz Murder King de kısa bir süre önce “Fiyasko” albümünü yayınladı ve olumlu tepkiler aldı. “Fiyasko” albümüyle ve Murder King ile ilgili duygu, düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Can Uzunallı: Murder King yaptığı işe son derece özenen, önem veren ve müzisyen olarak çok hakim ve başarılı isimlerden oluşan güçlü bir grup. “Fiyasko”da da bu tabloyu çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Albümü daha önce ben söylediğim ve o haline alışık olduğum için dinlerken biraz alışma sürecim oldu ama çabuk alıştım. Birlikte çalarken Fırat Öz’ün o kadar gitar performansının yanında geri vokallerde neler yaptığını duyuyordum, şimdi ana vokalde daha da zorunu yapabileceğini gösteriyor. Yürü be Fırat 🙂

Rockistasyonu.com: Son İzmir konserinde Murder King sahnesine konuk oldunuz. Dinleyiciden de çok güzel tepkiler almıştınız. Biraz zor bir soru olacak ama merak edildiğini düşündüğümüz için soralım; Can Uzunallı’nın bir gün Murder King ile müzikal anlamda da tekrar yollarının birleşme ihtimali yüzde kaç? 🙂

Can Uzunallı: Öncelikle çok güzel bir duyguydu. Ne zamandır söylemediğim şarkıların yanında benim için canlı olarak ilk defa “İnsanlar”ı da söylemek ve bunu İzmir’de yapmak muhteşemdi. Senin de belirttiğin gibi, sadece Murder King ile müzikal anlamda birlikte değiliz yoksa hala görüşüyoruz. Hayat sürprizlerle dolu. O yüzden bir oran vermek pek mantıklı gelmiyor.

Rockistasyonu.com: Ve son olarak Can Uzunallı’yı sevenlere, Ütopya Project dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Can Uzunallı: Müzik yapıyorsanız bırakmayın, besteleyin, kaydedin, çalın, söyleyin. Dinleyiciler için de Robert Plant’ten gelsin: “stop living in the past and hear new bands”.

Rockistasyonu.com: Röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için bir kez daha teşekkür ediyor, müzik yaşantınızda başarılarınızın devamını diliyoruz. Görüşmek üzere!

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: