Ümit Besen » Röportaj

Yılların usta müzisyeni, değerli ismi Ümit Besen ile ‘Başka’ albümünü konuştuk.Albüm hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Rockistasyonu.com:

Öncelikle Röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Sizin gibi yılların birikimi bir ustayla Röportaj yapma şansı bulmak bizim için şüphesiz büyük gurur 🙂

Rockistasyonu.com:

Karşımızda bu sefer ‘Başka’ adlı albümüyle başka bir Ümit Besen var.Her ne kadar sizi iyi takip edenler başka tarzda şarkıları yorumlamanızın yeni bir şey olmadığını bilse de, nasıl karar verdiniz Rock albümü yapmaya?

ÜMİT BESEN:

1980 yılında ilk plağımı çıkarttım ve sayısını karıştırdığım albümler ve eserlerle insanların gönlünde ne mutlu ki kalıcı bir yer edindim.Henüz albüm çıkarmadan önce 1970’li yıllardaki sahne hayatımda rock parçalarını yorumlardım.Halen sahne repertuarımda kendi parçalarım dışında, Neşet Ertaş, Erkin Koray gibi sevdiğim sanatçıların, benden önceki, beni besleyen müzisyenlerin parçalarına da yer veririm. Farklı tarzlarda parçaları yorumlayışım herkesin bilmediği bir yönüm ise, bunu beni sevenlerden saklamama arzusu, ardımda beni manen tatmin edecek başka tarzda eserler de bırakma isteği böyle ‘başka’ bir albüm teklifini kabul etme sebebim diyebilirim.Ancak ben rock albümü yaptım demiyorum, sevilen rock parçalarını kendime özgü yorumladım demek daha doğru olur.

Rockistasyonu.com: 

Özel bir GSM şirketinin festival reklamında Teoman, DUMAN gibi Rock müzisyenlerinin şarkılarını başarıyla yorumlamanız ve olumlu tepkiler almanızın böyle bir albüm yapmanızda etken olduğunu söyleyebilir miyiz?

ÜMİT BESEN:

Benimde sahne aldığım bir festivalin tanıtımı için; Teoman’ın ‘Gönülçelen’ ve Duman’ın ‘Helal Olsun’ parçalarını gitar ve davul çalarak yorumlamıştım.İnternetten yayınlanan bu tanıtım filmi kısa zamanda çok etki yarattı; hatta festival bilet satışlarını üçe katlamış.Dinleyenlerin olumlu tepkisi, özellikle gençlerin benden beklenti ve istekleri, ardından yapımcı firmalardan, DMC’den gelen bu albüm teklifi, bu albüm çalışmasına karar vermemde etkili oldu.

1024x636 - Ümit Besen » Röportaj

Rockistasyonu.com:

‘Ben böyle farklı bir albüm yapıyorum ama ya elime gözüme bulaştırırsam’ endişeniz oldu mu?

ÜMİT BESEN:

Şarkılar bana bir şey ifade ettikten, sözleri beni etkiledikten sonra onları yorumlama yönünden kaygım olmaz.Değişiklik her zaman bazı kesimlerin tepkisine de yol açar, bunun bilincinde olup bunların kaygısına kapılmadan, işince çok iyi müzisyenlerle birlikte çalışarak içimize sinen bir albüm ortaya çıkarttık.

Rockistasyonu.com:

‘Başka’ albümünde Rock müzisyenleri hepimizin hayatında yer edinmiş olan ‘Ümit Besen’ şarkılarını, siz de onların sevilen şarkılarını yorumluyorsunuz.Hangi şarkıyı hangi müzisyenin seslendireceği nasıl belirlendi?

ÜMİT BESEN:

Albümde kimlerle çalışılacağı belirlenirken, konuşulan değerli sanatçılar yorumlamak istedikleri, kendilerine en uygun buldukları şarkıyı belirtmişler.Albüm projesi kendilerine iletildiğinde Feridun Düzağaç ‘Okul Yolunda’ adlı eserimi, Cem Adrian ise 1981 yılında çıkarttığım ikinci plağımın çıkış parçası ‘Islak Mendil’i yorumlamayı istemiş.

Rockistasyonu.com:

Albümün müzik direktörlüğünü yine sevilen isimlerden Bora Duran üstlendi.Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti?

ÜMİT BESEN:

Albümün koordinasyonunu menajerim Serdar Yılmaz yürüttü.Bora Duran ile yollarımızda onun vasıtasıyla kesişti.Bora Duran, albümün müzik direktörlüğünü ve bir çok parçanın aranjörlüğünü üstlendi.

 

1 1024x683 - Ümit Besen » Röportaj

Rockistasyonu.com: 

Böylesine başarılı bir ‘Başka’ albüm yapmışken, albümde yer alan müzisyenlerin ve dostlarınızın da sahne alacağı bir lansman gecesi düşünüyor musunuz?

ÜMİT BESEN:

Teşekkürler.Albüm lansmanı hiçbir zaman benim üstünde durduğum, bizzat düşündüğüm bir konu olmadı.TV programlarının bile bir çoğuna katılmıyorum.Bu albüm için de lansman gecesi düşünmedim, ama yapılmaz da demiyorum, olabilir.

Rockistasyonu.com:

İlk defa kendi tarzınız dışında bir isimle ‘Seni Unutmaya Ömrüm Yeter Mi?’ şarkınıza klip için kamera karşısına geçtiniz, neler hissettiniz klip çekimlerinde?

ÜMİT BESEN:

İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde, güzel bir ekiple keyifli bir çekimdi.

Rockistasyonu.com:

Klip çekmenin maliyetli iş olduğunu düşünürsek gerçekleşmesi zor ama, umarız şarkıların her biri ayrı güzellikte yorumlanan bu albüme çekilebildiği kadar klip çekilir 🙂

ÜMİT BESEN:

Yakın zamanda ikinci klip çekilir, ardından üçüncü klip olabilir.

Rockistasyonu.com:

Son zamanlarda çıkan albümlere bakılırsa, Rock ve Arabesk iki farklı müzik tarzı olsa da birbirini tamamladıklarını görüyoruz.Katılıyor musunuz bu fikrimize?

ÜMİT BESEN:

Arabeskin de Rock’ın da bir derdi; çoğu zaman pop şarkılarından farklı olarak anlatmak istedikleri var.Günümüz pop şarkıları gibi çabuk tüketilmiyor.Belki bu yüzden ortak bir yerde kolay buluşuyorlar.

 

2 1024x635 - Ümit Besen » Röportaj

Rockistasyonu.com:

Son olarak Ümit Besen ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

ÜMİT BESEN:

Albüme gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyorum.Pamela ile ‘Seni Unutmaya Ömrüm Yeter mi’ düetimizin klibi üç hafta dolmadan 4 milyonu aşkın kişi tarafından izlenmiş ve çok güzel yorumlarla karşılanmış.Müzisyen de müzik de keskin çizgilerle sınırlandırılmamalı.Müziğin her türü güzeldir, içinde sevgi olsun, aşk olsun, iyi duygularımızı uyandırsın…

Röportajın gerçekleşmesinde yardımcı olan Ümit Besen’in Basın Sorumlusu ve değerli kızı Ezgi BESEN‘e ve Röportaj talebimizi kabul edip bizi onore eden Ümit BESEN‘e Teşekkür Ederiz.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Müziğimiz, Progressive Rock Müziğinin Kuzeyden Gelen Ruhu”- Gormot » Röportaj

Rockistasyonu.com: Dilerseniz klasik soruyla başlayalım; Gormot’un ismini nereden aldığını öğrenebilir miyiz? Aycan Yeter (Gormot): Kaynaklar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: