“Bayhan’ın Akustik Performansları Üzerine…”

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzik severler! Yazının başlığına baktığınızda “bunlar da bozmuş” veya “yanlış yere mi geldim?” diyebilirsiniz. Ama merak etmeyin, doğru yerde yani Rock İstasyonu‘ndasınız.

Benim yaşımdaki nesiller Bayhan‘ı bir döneme damgasını vurduğu “Popstar” yarışmasıyla tanınan ve kendine has yorumladığı, Metin Özülkü şarkısı “Seninle Olmak Var Ya” performansıyla bilirler. Bugüne dek de “Kısa Veda” ve “Hayal Edemiyorum” adlı iki albüm yayınlamıştı. Bayhan hakkında birkaç satır yazmaya az önce tesadüfen rastladığım ve izleyip/dinlediğim üç akustik performans videosu vesile oldu diyebilirim. “Seninle Olmak Var Ya” başta olmak üzere, Teoman‘dan aşina olduğumuz “Napim Tabiatım Böyle” ve sözleri Ahmet Selçuk İlkan‘a ait olan farklı sanatçılardan dinlediğimiz “Sarhoş Gibiyim” rock soundlarıyla ve Bayhan’ın kendine has yorumuyla karşımıza çıkıyor. Videolardaki açıklamalara bakılırsa meraklıları için belirtmiş olayım; Bayhan’dan her hafta Cuma günü 19:00’da bu akustik performansların yenileri gelecek.

Bu akustik performanslardan biri Bayhan‘ın kendi tarzıyla yorumladığı “Seninle Olmak Var Ya“. Bu performans videosu özellikle şarkının son bölümünde nakaratta Bayhan’ın çıkışıyla level atlamış. Tabi bu ve diğer videolar’da olduğu gibi, orkestrada bas, elektro gitar, davul, perküsyon, klavye ve yaylıları çalan müzisyenlerin hakkını da yememek lazım.

Bayhan bir diğer akustik performans videosu’nda Teoman‘ın 2015 yılında yayınladığı “Eski Bir Rüya” albümünün hafızalara kazınan şarkılarından “Napim Tabiatım Böyle“yi yorumlamış. Ne yalan söyleyeyim, her ne kadar bu performans’ta “Teoman” faktörünü göz önünde bulundursak da, Bayhan bu şarkının da hakkını vermiş. Meraklılarının bu bahsettiğim videolar dışında “Sarhoş Gibiyim” performansını es geçmemesini öneriyorum.

Bayhan‘ın tarzını, yorumunu sevebilir, sevmeyebilirsiniz, beğenir beğenmeyebilirsiniz. Şayet kendi adıma konuşacak olursam, kendisini ne kadar yakından takip etmesem de bu akustik performans serisi bende merak uyandırdı diyebilirim. Elbette bu söz konusu performans videolarında rock soundlarının öne çıkması da bunda etken…

Bir rock müzik dinleyicisi olarak Bayhan‘ı tarzını, duruşunu bozmamış olmamasından ve özellikle hakkını verdiğini düşündüğüm bu başarılı akustik performanslarından dolayı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: