Başak Yavuz ile Ali Murat Karaaslan’dan Beklenmedik Bir Düet!

Caz dünyasının renkli ve üretken ismi Başak Yavuz, metal dünyasının yeni soluklarından Ali Murat Karaaslan ile yaptığı düetle karşımızda. Sanatçılar, Başak Yavuz‘un yazdığı ve Cansun Küçüktürk‘ün yapımcılığını üstlendiği “Her Şey Yolunda” isimli parçayı birlikte yorumladılar.
Bir cazcı ve bir metalciyi bir araya getiren “Her Şey Yolunda“, özgün ve butik işleri ile bilinen things&records etiketiyle yayımlandı.

Şarkı Yazımı Dersinden Rock Düetine

Üniversitede Başak Yavuz’un yıllardır yürüttüğü şarkı yazımı dersinde tanışan ikili, zaman içinde öğretmen-öğrenci ilişkisini profesyonel bir boyuta taşıdılar ve birlikte üretmeye başladılar.

Telkin etmeye çalışırken çığlık çığlığa

Başak Yavuz, kendini her şeyin yolunda olduğu konusunda telkin etmek için gitarını eline aldığında aslında umutlu bir şarkı yazmayı hedeflediğini ancak parmaklarının yanlışlıkla bir alt tele kaymasıyla kendini çığlık çığlığa bu şarkıyı yazarken bulduğunu ifade ediyor.

Kendi sözleriyle:

Ali Murat Karaaslan şarkı yazımı dersinde öğrencim olmuştu. Sesini ilk duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Yıllar içinde yüzlerce öğrencim oldu ama ilk defa söylediği stile bu kadar yakışan bu kadar özel bir ses duydum. “Her Şey Yolunda”yı yazdığımda bu şarkıyı caz stilinde düzenlemek şarkının kendini anlatmasına yetmeyecekti. Şarkının rock stilinde yorumlanması gerektiğine karar verdiğim an Ali Murat’la düet yapmak istediğimden emindim. Ali Murat, önümüzdeki dönemin en sağlam seslerinden biri olarak tarihe geçecek.
 
Kişisel tarihimde ise dinleyenlerimi şaşırtacak bir yapım olduğu kesin. Cansun Küçüktürk bu yapımın şüphesiz prodüktörü olmalıydı. Ortaya çıkan sonuçtan çok mutluyum. 

Ali Murat Karaaslan ise şöyle diyor:

Başak Yavuz ile Bilgi Üniversitesi şarkı yazımı dersinde tanıştım. İfade açlığı içerisinde bulunduğum bu dönemde ders ilaç gibi geldi. Hem yeni teknikler öğrendim hem de inanılmaz bir vokal arkadaş edinmiş oldum. İşlerinde genelde caz başlığı altında tanıdığımız Başak bu sefer sınırları zorlayarak bir rock aranjmanı ile karşınıza geliyor. Kadifemsi sesi ile duymaya alıştığımız Başak, birlikte yorumladığımız “Her Şey Yolunda” şarkısında hiç duyulmamış bir performans sundu. İnanılmaz derecede dik notalar ve farklı tutumları ile çok şaşıracağınız bir şarkı olacağına eminim.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Deli Gömleği’nin Veda Şarkısı: “Hoşçakal”

Bu sene 25. yılını kutlayan ve 1999’dan bu yana Türkçe rock dünyasında kendine özgü karakterini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: