Barış Manço Müzesi’ne Ziyaret!

Merhaba Değerli Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzik severler.Oldukça anlamlı olacağını düşündüğüm köşe yazımın ikincisini sizlerle buluşturmak istiyorum;

Geçtiğimiz hafta İstanbuldaydım ve güneşli, oldukça güzel bir Pazar günü’nde, çok uzun zamandır ziyaret etmek istediğim ve sonunda bu hayalimi gerçekleştirme şansı bulduğum değerli müzisyenimiz Barış Manço’nun Kadıköy/Moda’daki evini, yani şu andaki adıyla Barış Manço Müzesi’ni gezdim.

Ne kadar o hissi verebilirim bilmiyorum ama elimden geldiğince sizi de kendi çektiğim görsellerle birlikte, müzeyi ziyaret etmiş kadar olacağınızı istediğim bir yazı olsun istiyorum.Öyleyse başlayalım;

Barış Manço Müzesi Kadıköy İskelesinden yaklaşık 15-20 dk gibi bir süreyle yürüyebileceğiniz bir mesafede.Beşiktaş İskelesinin önünde, yani Kadıköy Metro İstasyonu’nun önünde olduğunuzu varsayarsak direkt yolun karşısına geçtiğinizde tramvay ve Moda tabelasını göreceksiniz ve Moda yönündeki deniz kenarına bakan en sağ yoldan dümdüz yukarıya doğru çıkarken belirli yerlerde oraya ulaşmanız için size oldukça kolaylık sağlayan Barış Manço Müzesi tabelasını göreceksiniz, farketmemiş olsanız da yol boyunca karşılaştığınız birine veya oradaki esnafa sorduğunuzda size hemen tarif ediyorlar.

Dediğim gibi ulaşım oldukça basit, dert etmeyin 🙂

Barış Manço Müzesinin evinin önüne geldiğinizde ilk dikkatimi çeken evin garajında yer alan Barış Manço’nun özel arabası…

1 2 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Dış kapıdan girdiğimde hemen sağ tarafta bahçe içerisinde sembolik domates,biber ve patlıcan figürleri gözüme çarptı.

2 1 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Ve binanın giriş kapısına yöneldiğimde sol tarafta beni Barış Manço’nun şarkısına da konu olan ‘Arkadaşım Eşşek’ heykeli karşıladı.

2 2 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Merdivenleri heyecanlı adımlarla çıktım ve kapıdan içeriye adımımı attım.İçeri girer girmez Barış Manço’nun sevilen şarkılarının müze içerisinde yankılandığını duydum.Kaldı ki sevilmeyen şarkısı yoktur diye düşünüyorum.

Öncelikle tüm ziyaretçiler gibi evi gezmeye başlamadan önce galoşlarımı giydim ve resepsiyona yöneldim.Müzeyi gezme ücreti normal 6, öğrenci ise 3 TL gibi cüzi bir miktar.Ücreti ödeyip makbuzu da aldıktan sonra ilk odaya adımımı attım.

O da ne? Barış abi? Evet evet, aynen bu hisse kapılıyorsunuz ve kalbiniz yerinden çıkacak gibi oluyor, bunun sebebi de aşağıda fotoğrafladığım ve sizi ilk oda da karşılayan Barış Manço’nun bal mumu heykeli.Bir an gerçekten kendisiyle karşılaşmış hissine kapılmamanız mümkün değil.

2 3 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

 

Söz konusu heykelin hemen yanında ise muhteşem bestelerine imza attığı piyanosu yer alıyor.

Bu ilk salonda en diikatimi çeken şeylerden biri Barış Manço’nun genelde röportajlarını verirken oturduğu koltuğu oldu.Sol tarafta duvarda çerçeve içerisinde yer alan plakları ve hemen köşede camekan bölümde sahip olduğu sayısız müzik ödülleri, plaketler ve çeşitli fotoğraflarını da incelemeden geçmedim tabii ki.

.jpg - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

.jpg - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Diğer tarafta yemek odasına geçtiğimde büyük bir tahta masa beni karşıladı ve masanın önemine gelecek olursak; Barış Manço’nun vefat ettiği 31 Ocak 1999 gecesi ajandasını, cep telefonunu ve arabasını anahtarlarının bu masanın köşesine bırakmış.

popo 1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

 

İlk kattaki son odaya girdiğimde altta da görsellerini sizlerle paylaştığım, Barış Manço’nun çeşitli kliplerinde ve konserlerinde giydiği özel kıyafetleri, üniversite diploması, asker kıyafetleri ve şapkasının sergilendiği bölümü gezdim.

popo 1 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

popo 2 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

popo 3 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

popo 4 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

popo 5 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

popo 6 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Merdivenlerden bir üst kata çıkmadan önce koridorun sağ tarafındaki duvarı Barış Manço’nun büyük bir çerçeve içerisinde yer alan bu fotoğrafı aydınlatıyor.

popo 7 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Her kattaki duvarların çoğunu ise yine dev kağıtlar üzerine basılan çeşitli şarkılarının notaları süslüyor!

popo 8 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

İkinci kata çıktığımızda koridorda bateri görünümüyle Kurtalan Ekspres yazısının yazdığı ve Barış Mançonun çeşitli takılarının yer aldığı bölüm de hayli dikkat çekici.

p - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

İki adet yatak odasının ve banyonun bulunduğu katta, yine Barış Manço’nun mücevherleri, takıları ve özel eşyaları sergileniyor.

p 1 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

p 2 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

p 3 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

p 4 1024x612 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

1024x612 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Bu katın en önemli odaları ise Barış Manço’nun yaptığı resimler ve Adam Olacak Çocuk Odası.Adam Olacak Çocuk odasına girdiğimde karşı tarafta Barış Manço’nun çocuklarla birlikte figürlerinin bulunduğu heykeller gözüme çarptı.Ve hemen arka taraftaki duvarda da o programdan görüntülerin yer aldığı bir televizyon sizi geçmişe götürüyor!

p 5 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

p 6 1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Adam Olacak Çocuk odasını da gezdikten sonra yazlık ve kışlık bahçe’nin bulunduğu zemin kata iniyorum.Kışlık bahçede beni Kurtalan Ekspres grup üyelerinin heykelleri ve o dönemde kullandıkları enstürümanlar karşılıyor.Örneğin altta paylaştığım resimde gördüğünüz davul, Kurtalan Ekspres üyelerinden Cihangir Akkuzu’nun 1992-1999 yılları arasında Türkiye ve Avrupa turnelerinde kullandığı davuldur.

p 7 1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

hhh 1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Kışlık bahçeden ayrılıp yazlık bahçeye doğru çıktım.Burada da bizleri iki adet adam olacak kartoneti karşılıyor ve Barış abimizin yanına geçip bir hatıra fotoğrafı çektirebiliyorsunuz.O an o fotoğrafı çektirirken gerçekten Barış Manço’nun mikrofonu bana uzatmış hissine de kapıldım.

1024x614 - Barış Manço Müzesi'ne Ziyaret!

Yazlık bahçede aynı zamanda oturup çay veya kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir kafetarya da mevcut.

Tabi onca Barış Manço anılarıyla dolu evi ziyaret ettikten sonra boğazınızdan geçerse…

Bir sonraki yazımda görüşene dek, kendinize iyi davranın dostlar!

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: