Anasayfa » Röportajlar » Serkan Kökdemir » Röportaj

Serkan Kökdemir » Röportaj

Zamansız gelen ayrılıkla ebediyete uğurlasakta her daim kalbimizde yaşayan BARIŞ AKARSU‘nun Kuzeni Serkan KÖKDEMİR, sorularımızı cevapladı.

Rockistasyonu.com:

– Her ne kadar iyi niyetinle ve haklı olarak Barış Akarsu’nun ismini yaşatmak için bir mücadele içerisinde olsan da, çevrenden ya da hiç tanımadığın insanlardan bununla ilgili olumsuz tepkiler aldığın oluyor mu?

SERKAN KÖKDEMİR:

Tabii ki de oluyor. Gelen olumsuz tepkilere de saygı duymakla beraber böyle durumlarda kendimi açıklama yapma gereği hissediyorum ister istemez. Oluşabilecek bir yanlış intibanın Barış abim için yapmaya çalıştığımız çalışmaları olumsuz etkilemesinden korkuyorum. BAG ailesi olarak bizlerin tek amacı rahmetli Barış abimin ismini ve yaptığı çalışmaları yaşatmaya çalışmak. Barış severleri ben, abimin bizlere bıraktığı değerli bir miras olarak görüyorum. Barış Akarsu ailesi olarak bu güzel emanete verdiğimiz değer büyük. Bu yüzden olumsuz eleştiri yapan benim hakkımda olumsuz eleştirilerde bulunan Barış severlere kendimi anlatmaya çalışırken onlara karşı kırıcı olmamaya gayret ediyorum. Eğer bu güne kadar kırdığım, üzdüğüm herhangi bir Barış sever var ise de buradan beni affetmelerini rica ediyorum.

Rockistasyonu.com:

– Belki tek başına kalkışabileceğin bir iş değil fakat yapmak istediklerinin arasında ‘Barış Manço Müze Evi’ne benzer ‘Barış Akarsu Müze Evi’ gibi bir proje ya da aile büyüklerinin böyle bir düşüncesi var mı?

SERKAN KÖKDEMİR:

Bunu çok düşündüm. Halama ve enişteme konuyu açtım. Yapmayı planlıyoruz ama ne zaman olur bilemiyorum. Ben ışıklandırma ve raflara kırmızı bez sermekle bir müzayede havası vermeye çalıştım ama tabii ki yeterli değil. İlerleyen zamanlarda cansız mankenlere abimin en çok kullandığı sahne ve günlük hayattaki elbiselerini giydirip sergileyeceğiz. Biraz zamana ve desteğe ihtiyacımız var.

Rockistasyonu.com:

– Daha önceki yıllarda Barış Akarsu anısına festival’de düzenleniyordu; bildiğimiz kadarıyla bu festival son buldu. Bu konunun Barış Akarsu sevenleri tarafından merak edilenleri arasında olduğunu varsayarsak, bizi söz konusu festivalin akıbeti hakkında bilgilendirir misin?

SERKAN KÖKDEMİR:

Festivaller asında son bulmadı. Aklımızda çok proje var bu konuyla ilgili fakat gerekli izinleri alamıyoruz. Amasra Belediyesi sağ olsun bize bu konuda yardımcı olmuyor. Dernek için bile yer tahsis etmeyen bir belediye başkanından bu tür izinleri almak takdir edersiniz ki oldukça zor. Bizler son güne kadar izin almaya ve elimizden geldiği kadar amatör de olsa etkinlik yapmaya çalışacağız. Hiç olmadı destekçilerimiz olan Barış AKARSU fanları ve sevenler olarak sahilde ateş yakıp şarkı söyleyerek anmamıza izin verilse bile bizim için yeterli olacaktır. Zaten 29 Haziran ve 4 Temmuz tarihlerinde camide ve kabirde kuran okutulacak. Amatör gruplarca bana ulaşıldığı takdirde o gün geldiğinde Amasra’da olurlarsa ve sahne kurdurabilirsek kendi içimizde elimizden geldiği kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışırız. 

 

io

 

Rockistasyonu.com: 

– Barış Akarsu vefat ettiği zamanda küçük yaştaydın ama yine de kendisiyle sohbetiniz de sana hayallerinden, yapmak istediklerinden bahseder miydi? Ya da sana hayat ile ilgili tavsiyeleri olmuş muydu?

SERKAN KÖKDEMİR:

Hayır. Hayallerinden ve yapmak istediklerinden bana bahsetmezdi. Yani 12 yaşında bir çocuğa bahsetmesi biraz abest olurdu zaten.   Ancak halama, enişteme ve yanında bulunan samimi arkadaşlarına konusu açıldığında bahsederken yanında olduğum zaman sadece kulak misafiri olabilirdim. Bununla birlikte bana çok tavsiye ve nasihatleri olmuştur. Herkese söylediği gibi sevgi aşıladı bizlere. Sevgiyle büyümemiz gerektiğini, gülmemiz ve güldürebilmemiz gerektiğini, sıcakkanlı olmamız gerektiğini, iyi ya da kötü herkese saygı duymamız gerektiğini, herkese sevecen bir şekilde güler yüzle yaklaşmamız gerektiğini, gülemesek bile en azından tebessüm etmemiz gerektiğini, iyilik için savaşmamızı, alçak gönüllü olmamızı, doğal olmamızı, özellikle Allah’ın sessiz olan kulları olmak üzere nefes alan tüm canlılara yardımcı olmamız gerektiğini defalarca söylemiştir.  Diğer yandan bana verdiği imzalı fotoğraflarına bakarsanız göreceksiniz ki, bana  derslerimde başarılı olmamı da öğütlerdi. Derslerime önem vermemi, okuyup adam olmamı çok isterdi. İmzaladığı tüm fotoğraflarda da bunu belirtmiştir. 

Rockistasyonu.com: 

– En zor sorulardan biri ‘En sevdiğin Barış Akarsu şarkısı ve Barış Akarsu’nun coverladığı şarkı?’

SERKAN KÖKDEMİR:

Tüm parçaları ve seslendirdiği parçalar harika. Hatta muazzam derecedeki güzellikte ama illa içinden birisini seçmen gerekirse zor olsa da “Annem” derim. 

Rockistasyonu.com: 

– Barış Akarsu’nun en çok örnek aldığın yanı nedir?

SERKAN KÖKDEMİR:

Bir çok şey sayılabilir. Hatta a’dan z’ye her yanı desem yeridir. Örnek almadığım hiçbir yanı yok. Tam manasıyla idol aldığım birisi. Güler yüzlülüğü, hayvan sevgisi, çocuk sevgisi, insan sevgisi, yardım severliği, pozitif enerjisi, sempatikliği, azmi, çalışkanlığı, becerikliliği, alçak gönüllülüğü, doğal olması… Yani kısacası her zerresi ile en büyük örnek aldığım kişidir. Yani şöyle söyleyeyim. En çok örnek aldığın yanı nedir sorusuna kısaca verebileceğim cevap “Ta kendisi.” olacaktır. Tabiî ki elimden geldiğince. Onun gibi birisi olmak çok zor. Daha 40 fırın ekmek yemem lazım. Onu örnek alarak onun yolundan gitmeye çalışıyorum ama ne kadar başarılı olabiliyorum burası gerçekten tartışılır. Onun gibisi çok zor gelir dünyaya. 

io

 

Rockistasyonu.com: 

– Sana Barış Akarsu ile ilgili bugüne dek bir çok soru soruldu ve soruluyor. İnsanlar sana Barış Akarsu ile ilgili en çok neyi soruyor?

SERKAN KÖKDEMİR:

Genelde kaza sırasında alkollü olup olmadığı soruluyor. Onun haricinde siyasi görüşü çok soruluyor. İçtiği sigaranın markasına kadar soranlar oluyor. (Gençlik yıllarında kullanıyordu.) Gerisi bilindik, klasik şeyler. Ne giyerdi, nasıl konuşurdu, kaç numara ayakkabı giyerdi, boyu kaçtı, nelerden hoşlanırdı, Zeynep KOÇAK mı yoksa Ergin KORAY’ın kızı mı gibi bir çok soru. Bazı arkadaşlarımız özel hayata giriyorlar ama gene de elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışıyorum. Coca Cola’dan ne kadar kan parası alındı, filmdeki kazancı neydi, konserlerden ne kadar kazanç sağlıyordu gibi gibi sorularla da karşılaşıyorum. Şunu da söylemek istiyorum. İnsanların çoğu abim hakkında doğru olduğuna inandıkları ama aslında yanlış olan bir çok bilgiye sahipler. Mesela geçen gün bir yerde gördüm yorum olarak atmışlar, Barış AKARSU evliydi diyen var, işte ne bileyim evi vardı diyen var, işte şu kadar arabası vardı diyen var… Bunları düzeltmek de benim görevim ama yeteri kadar fan kitlesine ulaşamıyorum. Bu konuda destek bekliyorum Barış sever dostlarımızdan. Ben ne kadar çok insana ulaşabilirsem, abimi o kadar çok yaşatabilirim ve insanların aklına takılanlar konusunda yardımcı olabilirim. Tanışmak isteyen oluyor, Hatice AKARSU, Selahattin AKARSU, Nesrin AKARSU işte anneannesi olan Nazire KÖKDEMİR yani kısacası ailesiyle tanışmak isteyenler oluyor, konuşmak isteyenler oluyor, numara isteyenler oluyor.  Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Bana mesaj atan hiçbir barış severi geri çevirmiyorum ve her birine cevap vermeye çalışıyorum.  Abime karşı olan bir vefa borcumdan ötürü bu zorunluluğu kendimde hissediyorum.

Rockistasyonu.com: 

– Barış Akarsu’nun anısını yaşatmak için bir dernek kurdun, bu dernekle ilgili planın ne? İleride ne gibi çalışmaların olacak?

SERKAN KÖKDEMİR:

Dernek henüz kurmadım. Kurmak için çalışmalarım devam ediyor. Şuanda gerekli evrakları tamamlıyorum. En kısa zamanda kuruluş için adımımızı atacağız. Plan ve çalışmalara gelince aklımızda çok proje var. Haddinden fazla ama en önemlisi biz bu derneği abimin yardımlarını yaşatabilmek adına kuruyoruz. Onun adını, kendisini ve yaptığı yardımları devam ettirebilmemiz için bir resmiyete ihtiyacımız oldu. Dernek kurulduktan sonra üye toplayabildiğimiz kadar toplayacağız ve bu üyelerimizden aylık 10 TL gibi bir bağış rica edeceğiz. Toplanan bağışlar derneğin devlet denetimi altında olan banka hesabında toplanıp biriktirilerek en basit örnek olarak çeşitli yardım amaçlarında kullanılacak. Abim adına onun ruhu için yardımlar yapılacak. yani kısaca şöyle özetleyebilirim. Dernek, Amasra ile özdeşleşmiş olan ve 04.07.2007 tarihinde aramızdan ayrılan Barış abimin eserlerini, anılarını ve ismini çeşitli yardım etkinlikleri, konser ve seminerlerle yaşatmak; Barış abimin yolundan giden genç sanatçı adaylarına destek vermek, doğaya ve çevreye destekte bulunmak, sokak hayvanlarına yardımcı olmak maksadıyla kurulacak. 

Rockistasyonu.com: 

– Barış Akarsu’nun heykeli dikildiğinde, açılış töreninde ne kadar güzel bir ortam oluştuğunu hepimiz biliyoruz, o an sen neler hissettin?

SERKAN KÖKDEMİR:

O hislerin tarifi asla olmaz ama dilim döndüğünce anlatayım. Her şeyden önce bir gurur kaynağı. Akrabanız olan birisinin özellikle halam ve eniştem adına konuşmak gerekirse, insanın evladının heykelinin dikilmesi gerçekten de muazzam bir duygu. Bir deyim vardır ya hani, “Heykeli dikilecek adamsın be!” derler. İşte tam olarak bu. Barış abim, arkasından “Bir adam vardı, adam gibi adamdı.” denmesini isterdi ama o daha fazlası olan “Heykeli dikilecek adam.” deyimine layık görüldü. Elbette ki güzel bir duygu gerek annesi babası gerekse bizler için fakat aramızda olmadıktan sonra o heykel sadece cansız bir sanat eseri olarak kalıyor orda. Kısacası Amasra ilçesinin bir sembolü..!

koioio

Rockistasyonu.com:

– Barış Akarsu’nun daha önce hiç bilinmeyen bir anısını bizimle paylaşır mısın?

SERKAN KÖKDEMİR:

Doğruyu söylemek gerekirse benim anılarım küçük sayılarla sınırlı. Çünkü o zamanlar yaşım ufaktı. 12 yaşındaydım. benle ilgili olan tüm anılarını zaten sosyal medya hesaplarımda anlattım. Bununla birlikte bir çok anısına da kulak misafiri oldum. Halam anlatırken çok anısına şahit oldum ama inanın şuan hiçbirisi aklımda yok. Ama bunlar zamanı gelince herkesle paylaşılacak. Emin olun…

Rockistasyonu.com:

– Son olarak Rockistasyonu.com aracılığıyla senin ve aile büyüklerinin Barış Akarsu’nun sevenlerine ve dostlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

SERKAN KÖKDEMİR:

Barış abimin söylediklerini söylemekten daha başka anlamlı bir kapanış konuşması olamaz sanırım. “Kalbinizden sevgiyi hiç eksik etmeyin. Çünkü sevgi her şeyin anahtarıdır ve paylaştıkça çoğalır.” Evet, abimin de dediği gibi. Sevgi olan yerde engel olmaz. Lütfen gülün, güldürün, insanlara pozitif enerjinizi yansıtın. Moraliniz bozuk olsa bile bunu başkalarına yansıtmayın. İnsanlara, hayvanlara ve doğamıza sahip çıkın. Yardım edin. Bunları söylemek benim haddime kesinlikle değil. Ama sanırım olması gereken şeyler bunlar… Son olarak AKARSU ailesi olarak sizlerden destek bekliyoruz. Atacağımız her adımda yanımızda olmanızı istiyoruz. Biz bir aileyiz. Hep birlikte el ele vererek abim adına ve onun ruhu için bir çok şey başarabiliriz. Bu konuda duyarlı olmanızı istiyorum. İyi günler diler, saygılarımı sunarım…

Rockistasyonu.com:

Röportaj için tekrar teşekkür ediyor, bu röportaj vesilesiyle göğe, Barış Akarsu’ya selam göndererek, senin aracılığın ile Barış Akarsu’nun değerli anne ve babasının ellerinden öpüyoruz.

NOT: Röportajda yer alan, daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış BARIŞ AKARSU Fotoğrafları Bu Röportaja özel olarak Serkan Kökdemir tarafından bize iletilmiştir. Bunun içinde ayrıca kendisine Teşekkür Ediyoruz!

Röportaj Hatice Annemizin (Barış Akarsu’nun Annesi) bilgisi doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Hakkında Tamer Uz

Tamer Uz
Rockistasyonu.com'da Kurucu ve Yönetici

Diğer Haberler

DÖRT » Röportaj

Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle iyi bir çıkış yakalayan ‘Dört‘ grubu ile keyifli bir Röportaj gerçekleştirdik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir