“Bâkî Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ İmiş” – Pitch Black Process » Röportaj

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Pitch Black Process: Desteğiniz ve ilginiz için biz teşekkür ederiz.

Rockistasyonu.com: Yaptığınız her çalışma, beste elbette çok kıymetli fakat son yayınladığınız “Heroes of 2020” bu dönemde ortaya çıkan önemi işlerden biri. Dilerseniz “Aramızdaki Kahramanlar”a ithaf ettiğiniz bu şarkının hikayesini sizden dinleyerek başlayalım?

Pitch Black Process: Teşekkürler. “Heroes of 2020”nin hikayesi, sokağa çıkma yasaklarının en yoğun olduğu günlerde ekranlara yansıyanlar, duyduklarımız ve okuduklarımız sebebiyle biriken öfke ve minnet karşımı duyguların kağıda dökülmesi ile başladı. Aslında her zaman önce müziği yapar, ardından üzerine sözleri yazarız. Ancak bu sefer sürece sözler önderlik edince ve şarkının ortaya çıkış sebebi sözler olunca, şarkıyı sözlere göre kurgulama gereği ortaya çıktı. Bu kadar çok sözle “alışıldık bir PBP şarkısı” yapamayacağımız ortadaydı; biz de, her zaman yaptığımız gibi, sınırlarımızı zorlamaya ve şarkı bizi nereye götürürse oraya gitmeye karar verdik ve ortaya rap benzeri bir anlatı çıktı. Aslında “Derin” albümündeki “Into the Void / Derinlere” şarkısında da benzer bir anlatı var. Bizim için “Heroes of 2020”, insanlar ve insanlık için mücadele veren, dünyadaki tüm kahramanlara karşı hissettiğimiz minnetin bildiğimiz en iyi şekildeki ifadesi.

Rockistasyonu.com: 2019 yılında grupta bir yol ayrımınız oldu. Son yayınladığınız Heroes of 2020” çalışmasında davul’da Cengiz Tural’ın PBP’e eşlik etmesi “Cengiz Tural PBP ekibine dahil mi oldu?” sorusunu da akıllara getirdi. Grubun şu anki mevcut kadrosunu öğrenebilir miyiz?

Pitch Black Process: Evet, örneği dünyada çok çok az olan, kurulduğu günden beri eleman değiştirmemiş gruplardan biriydik, ama 10 yılı aşkın bir süredir uğraştığımız kişisel sorunlar ve artık bunları çözebileceğimize olan inancımızı kaybettiğimiz için, bir buçuk yıl kadar önce eski davulcumuzdan gruptan ayrılmasını istedik. Hayır, Cengiz gruba dahil olmadı. Cengiz ile birkaç yıl önce sahne aldığı bir festivalde tanıştık, ama bundan çok daha uzun bir süredir davulculuğunu çok beğeniyorduk. Zaten bu konularla ilgilenen herkesin de bildiği gibi, Türkiye’deki en iyi, en yetenekli  davulculardan biri. Tarzının ve tavrının bu şarkıya çok uyacağını düşündük ve bizi yanıltmadı 🙂 Onunla çalışmak büyük bir zevkti ve ortaya çıkan sonuçtan çok mutluyuz. Şu anda “resmi” bir davulcumuz yok; gelecek neler getirecek, göreceğiz.

Rockistasyonu.com: Sizi Necati Karadayı’nın bağlamayla eşlik ettiği “Halil İbrahim Sofrası” yorumunuzla tanıyanlardan biriyim. “Bağlama”, “Kanun” veya “Ney” gibi enstrümanların rock, metal müziğe tıpkı bu şarkıda olduğu gibi ayrı bir hava kattığını düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Pitch Black Process: “Doğu” ya da “Batı” her enstrümanın kendine has bir tınısı, yarattığı bir etki var ve her iki kültürden de bizi çok etkileyen, dinlemeyi çok sevdiğimiz enstrümanlar var. Bu iki dünyayı birleştirmeyi, bu iki dünya enstrümanlarının bir araya gelmesiyle oluşan tınıları çok seviyoruz. ”Halil İbrahim Sofrası” ve ”Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz”da bağlama kullanarak başlayan yolculuğumuz, “Zahid Bizi Tan Eyleme”deki çeşitliliğe ulaştı. Bu durum ilerideki üretimlerimize nasıl yansır şu an bilemiyorum, ama sanırım ifade etmek istediğimiz duyguların daha iyi bir tercümanı olamayacağını düşündüğümüz durumlarda, kendine has ve çok etkileyici ifade araçları olarak her zaman yolculuğumuza eşlik edecek unsurlar olacaklar.

Rockistasyonu.com: Hayko Cepkin ile de kıymetli bir dostluğunuz var ve bunu iki yıl önce “Zahid Bizi Tan Eyleme” gibi farklı ve yine dikkat çekici bir çalışmayla taçlandırmıştınız. Hayko Cepkin ile yeni projeleriniz olacak mı?

Pitch Black Process: Evet, Yozgatlılık bağları 🙂 Şaka bir yana Hayko çok kıymetli bizim için. Tanıştığımız ilk andan itibaren çok sıcak ve samimi bir ilişki oluştu aramızda ve bu dostluğu böyle bir eserle ölümsüzleştirmiş olmaktan çok mutluyuz. Şu an öyle bir plan yok, ama kim bilir… 🙂

51133964 2057592024288459 416607549924573184 o - "Bâkî Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ İmiş" - Pitch Black Process » Röportaj

Rockistasyonu.com: Kendi bestelerinizin yanı sıra farklı ve başarılı cover çalışmalara imza attığınız bir gerçek. Peki PBP olarak cover yapmak istediğiniz şarkıları seçerken bir kriteriniz oluyor mu?

Pitch Black Process: Tabii. Geçmişten bugüne müzikal yolculuğumuzda etkisi olan, insanlara, olaylara; dünyaya bakışımıza uyan, yaşadığımız ya da geçmiş dönemdeki his ve tecrübelerimizi yansıtan; kendi şarkılarımızla vermek istediğimiz mesajları destekleyecek ya da güçlendirecek eserler olması gerekiyor yorumlayacağımız eserlerin. Zaten biz yorumladığımız eserlere, yaklaşımımız, ele alış biçimimiz ve yorumlama şeklimiz sebebiyle “bizim” diye bakıyoruz; o eserleri, şarkıları “bizleştirdiğimizi” düşünüyoruz.

Rockistasyonu.com: Yayınladığınız çalışmalarla sadece ülkemizde değil, yabancı ülkelerde de adınızdan söz ettiren bir grup olmak oldukça gurur verici olsa gerek?

Pitch Black Process: Sanırım gurur; bizi takip eden, destekleyen, seven; bizimle beraber bu yolda yürüyenlerin payına düşer. Biz, duygularımızı ve düşüncelerimizi en samimi şekilde aktarmaya, sevdiğimiz şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz; yurt dışında ya da içinde bir karşılık buluyorsa, ne mutlu bize.

Rockistasyonu.com: İzmir’de neredeyse grubunuzun geçmişi kadar uzun bir geçmişe sahip bir müzik stüdyonuz var. Müzisyenler ve gruplar bu stüdyoda ne gibi imkanlardan faydalanabiliyor? Stüdyo Frekansı diğer stüdyolardan farklı kılan özellikler neler?

Pitch Black Process: Evet, bu sene grubun 22, Frekans’ın 17. yılı. Frekans’ın geçmişini, grup geçmişinden ayrı düşünemeyiz. Frekans; kendimize, mezun olduğumuz meslek kollarında çalışmak zorunda kalmayacağımız bir ekonomik zemin oluşturabilmek, hayallerimizin peşinden koşmaya olanak yaratabilmek adına kuruldu. Grup olmasaydı, Frekans olmazdı. Tabii zaman içinde Frekans’ın hikayesi grup üyeleriyle sınırlı kalmadı; tabiri caizse, Frekans’ın tedrisatından geçerek müzik piyasasında çok başarılı işler yapan ya da akademik alanda kariyerine devam eden pek çok “aile üyemiz” oldu. Frekans kurulduğu günden beri; enstrüman dersleri, backline, prova, hücum ve kanal kayıt alanlarında hizmet veriyor. Bu sorunun cevabını “Frekans reklamına’’ çevirmek istemem, ancak samimiyetle şunu söyleyebilirim; dünyanın en iyi prodüktörlerinden biriyle, üç yurt dışı kayıt tecrübesine sahip Kerem İnci ile çalışma olanağı, kendi işlerimizde gösterdiğimiz özeni misafirlerimize de sunuyor olmak ve müzik için olan sonsuz sevgi ve tükenmez heyecanımız Frekans’ın alameti farikaları sanırım. Teknik ve fiziksel imkanları merak edenler Frekans’ın sitesi ve sosyal medya kanallarından bilgi edinebilirler.

123600582 3467120650002249 6465285777507357636 o - "Bâkî Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ İmiş" - Pitch Black Process » Röportaj

Rockistasyonu.com: Pandemi sonrası dünyada birçok şeyin eskisi gibi olmayacağı öngörülmekte. Size göre bu durumdan oldukça etkilenen müzik sektöründe ne gibi değişiklikler olabilir?

Pitch Black Process: Açıkçası her şeyin en kısa sürede eski haline dönmesini umuyorum, çünkü, en azından yaşı bize yakın bireyler için, hiçbir şey “organik’’ konser deneyiminin yerini tutmayacak. Tabii çok yakın bir zamanda sanal gerçeklik bilim-kurgulardaki seviyelere gelmezse 🙂

Rockistasyonu.com: Pandemi sonrasında Pitch Black Process’in ne gibi hedefleri var? Metal müzik severleri heyecanlandıracak sürprizler var mı?

Pitch Black Process: Sürpriz bizim işimiz 🙂 Üzerinde, alternatifleriyle birlikte, düşündüğümüz birkaç planımız var; ama zamanlaması, ölçekleri ve teknik detayları nasıl şekillenir bilemiyorum. Her şey pandemiye ve onun etkilediği koşullara bağlı.

Rockistasyonu.com: Ve son olarak PBP dinleyicilerine ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Pitch Black Process: “Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”; bize kulak veren, değer veren, gönül veren herkese bin selam olsun! Bu fırsat için size de çok teşekkür ederiz!

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Deneysel Bir Heyecana Kapılarak Loop Müziğin Peşinden Gitmekten Mutluyum” – Serkan Ferat » Röportaj

Rockistasyonu.com: Sosyal medyadan irtibatı koparmamış olsak da, en son 3 yıl önce Çanakkale’de görüşmüştük. Artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: