Ayşe Saran » Röportaj

Rockistasyonu.com: Öncelikle röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.

Rockistasyonu.com: Sosyal medya hesabınızda “Bazen” ile ilgili paylaşımınıza bakılılırsa bu MFÖ şarkısını seçmenizde Mazhar Alanson ve Özkan Uğur’un size olan desteğinin etkili olduğunu söyleyebilir miyiz?

Ayşe Saran: Evet, Mazhar abi beni aradığında ‘artık bir şeyler yapmaya başlaman lazım çok ara verdin’ dedi ve o telefon konuşmasında Bazen’i bana hediye etti. En sevdiğim MFÖ şarkısıdır zaten, büyük bir onur ve mutluluktu.

Rockistasyonu.com: “Bazen” ile ilgili size gelen tepkiler nasıl?

Ayşe Saran: Gayet güzel yorumlar alıyorum ve bu da beni çok mutlu ediyor, arada ‘abla daha sert müzik bekliyorduk’ diyenler de var 🙂 Bir müzisyen tek bir janra demir atmamalı bence. Şu an yapmak istediğim ve hissetiğim müzik bu.

Rockistasyonu.com: Şarkı kadar klip de oldukça başarılı. Kliple ilgili de söylemek istedikleriniz vardır mutlaka 🙂

Ayşe Saran: Şarkının düzenlemesi Özgen Akçetin’e ait. Klibin yönetmenliğini de Özgen yaptı. Bu konuda çok şanslıyım diyebilirim, hem bu kadar iyi bir kulağı hem de bu kadar iyi gözü olan bir insan olması bulunmaz bir nimet bence. Özgen yıllardır müzik piyasasında var olan bir müzisyen, yıllarca Sezen Aksu ile çalışmış, Ceza, Yalın, Sertap Erener gibi bir çok kıymetli sanatçıyla çalışmış. Klip son derece pozitif, içimize su serpilsin, hem de şarkıyı anlatsın istedik. Hepimizin pozitif enerjiye çok ihtiyacı var.

Rockistasyonu.com: Kendi bestelerinizle olduğu gibi, “cover” konusunda da oldukça başarılısınız. Cover şarkıları seçerken göz önünde bulundurduğunuz bir kriter var mı?

Ayşe Saran: Sahnede sık sık cover çalıyorduk ancak bir şarkıyı alıp komple değiştirip kaydetmemiştim. Bu olay biraz benim seçimimin dışında gerçekleşti. İyi ki de öyle oldu 🙂

Rockistasyonu.com: Geçtiğimiz günlerde bizim de çok beğendiğimiz, üzerine Caner Uslan ve Can Uzunallı ile bir röportaj da gerçekleştirdiğimiz “Ütopya Project” albümünde “Cold Black Days” şarkısıyla yer aldınız. Bu albümle yollarınız nasıl kesişti?

Ayşe Saran: Nefis bir albüm oldu öncelikle bunu söyleyeyim, standartların çok üzerine bir sound duyuyoruz. Can Uzunallı çok eski dostumdur, bir gün tesadüfen konuşurken ‘ya böyle bir şarkı var yollayayım bir dinle’ dedi, Burak Çelik’in şarkısını yolladı. Burak’la daha evvelden bir tanışıklığımız yok fakat ben şarkıyı dinler dinlemez çok sevdim ve hemen oturup melodi yazdım, back vokalleri kaydettim, Can da çok beğendi 🙂

2a - Ayşe Saran » Röportaj

Rockistasyonu.com: ”Bazen” ile ilgili haber yaparken, “uzun zaman sonra” yeni çalışmanızı yayınladığınız şeklinde bahsetmiştik ama aslında Ayşe Saran bunların dışında jingle, seslendirme gibi projelerle sürekli meşgul diye biliyoruz. Bizlere biraz da bu projelerinizden bahseder misiniz?

Ayşe Saran: Evet hayatımı jingle ve seslendirmeden kazanıyorum. Yaklaşık sekiz yıldır bu işin içerisindeyim. İşimi hakikaten çok severek yapıyorum, mikrofon başında olmak her daim çok güzel. Her seferinde farklı bir karakterle, farklı bir janrdan bir müziğe eşlik etmek çok geliştirici ve zevkli. Sesimin farklı renklerini keşfettim ve şarkıcılığıma çok katkısı oldu. Çok yakında ders vermeye başlayacağım ‘jingle şarkıcılığı’ adı altında. Bambaşka bir kulvar çünkü ve açıklar olduğunu düşünüyorum.

Rockistasyonu.com: Son dönemde bir çok müzisyen veya grup, albüm yerine single çalışmalar ve kliplerle yoluna devam ediyor. Bu durumu neye bağlıyorsunuz? Ayşe Saran da bundan sonra tekli şarkılarla mı ilerleyecek yoksa ufukta bir albüm var mı?

Ayşe Saran: Tüketim çağındayız, bir albüm yapmak hem maddi hem manevi çok büyük zorlayıcı bir hadise. Aynı anda on şarkıyla uğraşmaktansa, iki üç şarkıya eğilmek daha verimli oluyor. Ayrıca albümde her şarkıya klip çekemiyorsunuz dolayısıyla tekliler hem müzisyen hem de dinleyici için algılaması ve konsantre olması daha rahat. Sık aralıklarla dijital üzerinden şarkılar yayınlayacağım. Hatta iki tanesi hazır.

Rockistasyonu.com: Geldiğimiz noktada ülkemizde rock-metal müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Albümler, konserler-festivaller ve bizim gibi yayın yapan müzik siteleri hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Ayşe Saran: Ülkemizde rock-metal müzik bence hiç bir zaman hak ettiği değeri bulamıyor. Talep çok az çünkü. Bu da grupların veya şarkıcıların prodüksiyon anlamında önünü kesen bir durum. Çok kıymetli müzisyenler var, her daim üreten ve ne olursa olsun müziğini icra eden. Müzik şu an çok daha paylaşılabilir oldu, TV kanallarına mahkum değiliz bu da bence özgürlük yaratıyor.

aysbzn - Ayşe Saran » Röportaj

Rockistasyonu.com: Sizi yakından tanıyanlar, takip edenler ne derece bir Korn sevgisi beslediğinizi bilir. Bununla birlikte şu sıralarda yurt içi veya yurt dışından kimleri takip edip, dinliyorsunuz?

Ayşe Saran: Korn benim için bambaşka bir yerde. Müzikal gelişim ve özverileri muhteşem. Ben her tarz müziği dinleyen ve müziğe her daim şans veren biriyim. Bir kere dinleyip ‘bu olmamış’ demiyorum, bir kaç kez dinleyip her şeyi duymayı seviyorum. “Bring me to Horizon” son dönemlerde en beğendiğim grup.

Rockistasyonu.com: Son olarak sizi sevenlere ve Rockistasyonu.com takipçilerine mesajınız nedir?

Ayşe Saran: Yeni şarkılar yolda, takipte kalınız. Rockistasyonu.com’a en başından beri yanımda oldukları için teşekkür ve başarılarınızın devamını dilerim gençler 🙂

Rockistasyonu.com: Bu keyifli röportaj için bir kez daha teşekkür ediyor, müzik yaşantınızda başarılarınızın devamını diliyoruz. Görüşmek üzere! 🙂

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Ne de Olsa İliklerimize İşlemiş Şarkılar Bunlar…” – Whisky » Röportaj

Öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz. Ateş Suyu 2.0 plağı şimdiden hayırlı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: