Astrahan’dan Yeni Tekli: “Manyak Herif”

Astrahan’ın unutulmaz şarkılarının yeniden ele alınması projesi kapsamındaki 5. şarkı olan “Manyak Herif” yayımlandı.

Grubun en bilinen şarkısı olan Manyak Herif ilk kez 1997 yılında yayınlanan ‘Zor Olanı Yenmek’ EP’si ile Türk Metal dinleyicilerinin karşısına çıkmıştı. Daha sonra 1999 yılında yayınlanan albüm ‘Yedi Ateş’te yer alan şarkı, grubun kurucusu olan ve 2016 yılında kaybettiğimiz Osman Metin Dikkaş’ın imzasını taşıyor. Yaşanmış bir olaydan yola çıkarak hayatta yaşanan haksızlıklara pasif agresif bir yakarış olan Manyak Herif, punk öğelerinden etkilenmiş 90’ların thrash altyapısının bugünlere uzanan bir örneği olarak yeniden karşımızda.

Grubun eski üyesi Hakan Akkaya, prodüktörlüğü ile yeniden dinleyicilerin beğenisine sunduğu şarkıyla ilgili şunları söyledi:

“Manyak Herif rahmetli Metin’in en agresif şarkısıydı. Şarkı aslında 90’ların ortalarında gerici kesimin iyiden iyiye ayrıştırıcı ve baskıcı tavrının, kendi gibi olmayan ve görünmeyene duyduğu nefretin sokaktaki yansımalarının sonucu yazılmıştı. Metin aslında mütedeyyin bir hayat yaşıyordu ama uzun saçı, giyinimi ve sırtında gitarıyla aynı mahalleden olduğu halde farklı göründüğü için baskı görmesine neden oluyordu. İşte faşizm, günlük hayatımıza önce şekilcilikle girdi. Metin de o dönem yükselen ve bugün bizi bu noktaya getiren bu faşizme tepki olarak Manyak Herif’i yazmıştı. Bugün hala sözlere konu olan ‘Manyak Herif’lerle yaşamaya mecbur bırakıldığımız ve bir arpa boyu yol almadığımız aşikar. Hatta daha da çekilmez hale gelen bir hayatı ve onun acı sonuçlarını zorla bize dayatmaya devam ediyorlar. O yüzden ne yazık ki Manyak Herif daha çok seneler bu topraklarda anlam bulacak bir şarkı olarak sürüp gidecek. Umarım bir gün bu şarkıyı dinleyenler, konu edilen özneye yabancılaşmış bir kültürde yaşamaya ve bu şarkının nasıl bir insan tipolojisini anlattığını anlayamayacak standartlara erişmiş olur.”

Proje 999 etiketiyle tüm platformlarda yerini alan şarkının vokallerini Hanok grubundan Özer Türkgeldi üstlendi.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur”a Klip!

Geçtiğimiz günlerde dinleyiciden tam not alan “Git” adlı EP çalışmasını yayınlayan Ogün Sanlısoy’dan “Daha Dur” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: