Alper Kayman: Aynı Şey Çalıyor!

Evet arkadaşlar aynı şey çalıyor, satıyor ve kandırılıyoruz. Müzik adına hem de; göz göre göre. Nasıl mı?

Burada isimlerle örneklemeyi çok isterim ama biraz düşünme fırsatı yaratmak adına çok popüler (erkek kadın farketmez) şarkıcılarımıza bakmanızı öneririm. Hangi tarz derseniz pek söylememe gerek kalmadı gibi ? Çıkış parçaları tuttuğu vakit, ardı sıra takip eden eserleri de aynı makam – dizi – tempo seyrinde devam eden, birkaç melodik oyunla ve farklı sözlerle yeniden çıkaran sanatçılarımız bunlar. Ver 120’yi babacım! Akorlar zaten sabit. Kopyala yapıştır ve kazan (Aranjörler de olaya maalesef böyle dahil olmak zorunda. Sistemi çoğunuz biliyorsunuz) Ama ilginçtir arkadaş: Bunlar hep en çok izlenen ve tıklanan şarkılar. (Ki ben de takip ediyorum bu düzeni. Severek dinlediğim eserler de çıkıyor özgün olmak kaydıyla) Kıskanıyor muyum? Asla… Açıkça üzülüyorum. Neden seçici davranamıyoruz?

Efsane olmakla çok dinlenmek arasında benim için baba bir fark var ki muhakkak bu yazıyı okumaya değer gören sizler de öyle düşünüyorsunuz. Daha önce de söylediğim gibi memlekette sanat satmıyor. Satma sözcüğünün yakışmadığı tek yer. Varsın sanat satmasın. Kendi dilimizde ele alırsak Cem Karaca’nın, Barış Manço’nun, Moğollar’ın, Kurtalan Ekspres’in toplumun dilini konuştuğu şarkılar; Şebnem Ferah’ın, Feridun Düzağaç’ın, Haluk Levent’in, Teoman’ın, Bülent Ortaçgil’in, Mfö’nün, Zuhal Olcay’ın ve daha adına satırların yetmeyeceği nicesinin sevmeyi, sevilmeyi, ağlamayı, gülmeyi kısaca yaşamayı anlattığı şarkılar bize yeter de artar bile. Biz onların da yenileriyle yaşayıp gidiyoruz. Lakin gönül istiyor ki yeni şeyler duymak… İçinde bulunduğum genç nesilde süper adamlar var süphesiz (Bir sonra ki yazımda buraya dalıyorum)

Gönül istiyor ki popüler olan da sanat koksun… Olmuyor ya da olamıyor, sebepleri biliniyor ama bilinmiyor. Çözümler var mı? Elbette var şüphesiz. Ancak bu mevcut sistemin akışını bozar sayın okuyucu… Bunu neden istesin ki kontrolör?

Ama deveye sormuşlar ve cevabını almışlar timsali, yazacak çok şey varken ben de son eleştirel yazımı yazma kararı almışken; (Bundan sonra pozitif yazılar yazacağım ki zaten ayda yılda bir yazıyorum ?)

Hepinize kandırılmadığınızdan emin olduğunuz müzikli günler diliyorum.

Hakkında Alper Kayman

Rockistasyonu.com'da Yazar - Necati ve Saykolar'da Elektro Gitarist

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: