Albüm Kritiği: Mert Topel – Serendipity

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzik severler.

Son günlerde Rock camiasında birbirinden değerli albümler ve çalışmalar dinleyiciyle buluşuyor.Hal böyle oluncada biz editörlere, albüm hakkında iyi kötü bir şeyler yazmak düşüyor.Büyük emek harcanarak, ticari kaygıdan bağımsız yapılan albümler için de bu tarz yazılar, kritikler yazmak zor gelmemeli.

Bu yazımda sizlere, başlıktan da anlaşılacağı gibi değerli müzisyenlerimizden Mert Topel‘in geçtiğimiz günlerde yayınladığı ilk solo albümü ‘Serendipity‘den bahsedeceğim.

Mert Topel, Fenomen, Grizu, Control Voltage Project, Nemrud ve Sekans4 gibi gruplardan tanıdığımız, pek çok grubun albümünde aranjör, konuk müzisyen olarak yer alan önemli bir isim.

Ben de kendisini Nemrud‘dan az çok bilsem de, Gür Akad, Zafer Şanlı, Bilge Candan gibi değerli isimlerin de yar aldığı Sekans4 grubu ile daha yakından tanıdığımı söyleyebilirim.

Ayrıca kendisiyle henüz yüz yüze tanışma fırsatım olmamış olsa da, başarılı müzisyen kimliğinin dışında, dürüst, mütevazi ve esprili bir kişiliğe sahip olduğuna inandığım değerli bir insan…

mt 300x196 - Albüm Kritiği: Mert Topel - Serendipity

SerendipityMert Topel‘in profesyonel kariyeri boyunca hayatına giren müzisyen dostlarının enstrümanlarıyla kendisine eşlik ettikleri albüm.

Söz konusu değerli müzisyenler: Alen Konakoğlu, Alper Meral, Altay Acar, Alpay Şalt, Anıl Çifter, Arıkan Sırakaya, Aydın Karabulut, Aydın Şeref, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Güven, Can Alper, Çağdaş Oruç, Çağlayan Yıldız, Demirhan Baylan, Gür Akad, İsmail Soyberk, İzzet Kızıl, Levent Candaş, Mert Alkaya, Sarp Maden, Serdar Barçın, Okan Ersan, Tigin Aray, Tuncer Tunceli ve Zafer Şanlı.

Mert Topel bu albümü, müzik yolunda ilk adımları birlikte attığı ve ilham kaynağı olan ağabeyi Murat Cengiz Topel‘e ithaf etmiş.

Albüm, Haziran ve Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul, Fethiye, Kaş, Bodrum ve Lefkoşa‘da kaydedilmiş.

Müzik, düzenleme ve tuşlu çalgılarda Mert Topel imzası taşıyan ‘Serendipity‘nin mix işlemi Arıkan Sırakaya ve Alen Konakoğlu, mastering’i ise Arıkan Sırakaya tarafından yapılmış.

Kapak tasarım ve ebru çalışmasını Mert Topel‘in değerli eşi Çağla Aktay Topel, Kartonet tasarımını Harun Sönmez üstlenmiş.

17800358 295381864232901 4396067451422506018 n 300x300 - Albüm Kritiği: Mert Topel - Serendipity

Murat Başer, Mert Topel‘i solo bir albüm yapma konusunda teşvik eden isim olmuş.

Mert Topel‘in kartonette yer alan ‘Teşekkürler‘ kısmında belirttiği gibi, birbirinden değerli müzisyen dostlarının emeği geçtiği, şarkıların onların ritmi, dokunuşu ve kalp atışı ile lezzetlendiği albümde 10 enstrümantal şarkı yer alıyor.

Şarkı listesi şu şekilde;

1. Malaga

2. Serendipity

3. Territories

4.Telefon

5. Atoll Blue Deep

6. Birdy

7. Bus For Adam’s Bridge

8. Ayla

9. Flamingo

10. Şeker Fabrikaları

Dipnot: Ben burada belirtmedim ama, hangi müzisyenin hangi şarkıya enstrümanıyla eşlik ettiği’nin açıklaması albüm kartonetinde mevcut.

Albümde her şarkı birbirinden güzel ve kesinlikle tüm şarkılar üzerinde büyük titizlikle çalışılmış.

Albümü dinlediğimde benim için öne çıkan şarkılar ‘Territories‘, ‘Atoll Blue Deep‘, ‘Şeker Fabrikaları‘, en beğendiğim şarkı ise ‘Bus For Adam’s Bridge‘ oldu.

Atoll Blue Deep‘, aynı zamanda Mert Topel‘in ‘Sekans4‘ ile kaydettikleri ‘Kayıp Kelimeler Krallığı‘ albümünde de yer alan ve kliplenen kendisine ait şarkı.

Mert Topel, benim de albümün en beğendiğim şarkısı olan ‘Bus For Adam’s Bridge‘ın ağabeyi merhum Murat Cengiz Topel ile ortaokul yıllarında birlikte yaptıkları ilk şarkı olması nedeniyle özel olduğunu yine albüm kartonetinde belirtmiş.

Bir rock müzik dinleyicisi olarak büyük emek harcanmış bu albümü bizlere sunduğu için öncelikle Mert Topel‘e ve albümde A’dan Z’ye emeği geçen tüm müzisyenlere teşekkürlerimi sunarım.

Ada Müzik etiketiyle yayınlanan, tüm dijital platformlarda da yerini alan ve herkesin arşivinde olması gereken ‘Serendipity‘ albümünü mutlaka edinin.

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: