2016 bir geldi, pir geldi!

Yeni bir yıldan tüm Rockistasyonu.com takipçilerine ve Rock müzik severlere Merhaba!

Öncelikle yeni yılın ülkemiz ve dünya için huzur, sağlık, barış getirmesini temenni ediyor ve 2016’nın yine bol konserli, bol albümlü geçeceği bir yıl diliyorum. Ki görünene bakılırsa da bu sene de Türk Rock Müziği adına epey hareketli bir yıl olacak.

Her ne kadar grupların veya müzisyenlerin yeni albüm çalışmalarından takipçilerimizi sitemizde bilgilendirsek de bir başlık altında gelin hep birlikte 2015’in son zamanlarında çıkan albümlerine ve 2016’nın ilk zamanlarında çıkacak albümlere, albüm hazırlığında olan gruplara bir göz atalım;

2015 Kasım ayının son günlerinde Begüm TARAKO, 2012’de yayınladığı ilk albümü ‘Aklımın Oyunları’nın ardından ikinci albümü ‘7’yi yayınladı.

Yapısıyla farklı bir deneyim sunmayı amaçlayan albüm aynı zamanda şarkıların formlara uyma çabasıyla seyreltilen yaratım süreçlerini keşfetme olanağı sağlarken, ‘sessiz’ cümlelerin seslerini aktaran bir dinleti niteliğinde.Editörlüğünü Serkan Murat Kırıkçı’nın yaptığı ‘7’ nin hikaye kitabının kapak ve tema illüstrasyon çalışmaları ise Merve Özyılmaz’a ait.

bt - 2016 bir geldi, pir geldi!

Yine Kasım ayının son günlerinde 12 yıl verdikleri molaya dur diyen İhtiyaç Molası üçüncü albümleri ‘Kapılar’ı yayınladı.

Albümde daha evvel seslendirilen ancak kayda alınmayan parçalar bulunuyor.

Kompliman, Bir Gül Yeter, Gafil, Ölmüş ve Topla Kendini gibi şarkılar ise şimdiden ‘Kapılar’ albümünün iddaalı şarkıları arasında yerini almışa benziyor.

Gitar vokal’de Taner Sarf, Keman-Keyboard ve Vokal’de Tolga Çebi, Bas gitar-Vokal’de Sinan Gürsoy, Davul-Vokal’de Murat Güllü’nün oluşturduğuİhtiyaç Molası’na albümde Meriç Demirkol Saksafon ile eşlik ediyor.

Albümün Kayıt ve mixleri ise Nekropsi grubundan tanınan Cem Ömeroğlu tarafından yapılmış.

bt 1 - 2016 bir geldi, pir geldi!

Düşlerin Ressamı olarak anılan Murat YILMAZYILDIRIM‘ın, 1993 öncesi yapılan şarkılardan oluşan yeni albümü Düş ÖncesiGAR Müzik etiketiyle yayınlandı.

Tamamen akustik  ve 15 şarkıının yer aldığı albümde sanatçıya kemanda Tolga Çebi eşlik etti.Diğer bütün enstrümanları sanatçı kendisi çaldı.

Murat Yılmazyıldırım, Düş Sokağı Sakinleri günlerinden efsane şarkıları ‘Kan Revan İçindeyim’i bu albümde yeniden yorumladı.

bt 2 - 2016 bir geldi, pir geldi!

2015’in son günlerinde ise Vokal’de Zeynel Tolga GÜRER, Lead Gitar’da Gür AKAD, Bass Gitar’da Önder AYAN, Ritim Gitar-Back Vokal’de Emir SAYGAN, Davulda ise Bilge CANDAN’ın oluşturduğu YoğunBakım ilk albümlerini yayınladı.

YoğunBakım, asla pes etmeyen savaşçıların evrensel hikayelerini anlatan sarsıcı bir grup olarak karşımıza çıkıyor.

Üyeleri zaman içinde tesadüflerle bir araya gelen grup, dinleyicilerine alışılmadık yeni bir hikaye sunuyor.Grubun söylemlerinde bu birlikteliğin de büyük payı var.

Masalsı ama sert tınıları, albümün ve parçaların hikayelerini daha da farklı kılıyor.

bt 3 - 2016 bir geldi, pir geldi!

Yazının başında da belirttiğim gibi 2016’nın ilk ayından başlayarak devamında da rock müzik severleri bir çok yeni albüm bekliyor.

Son zamanların iddaalı rock gruplarından Büyük Birader, 10 şarkıdan oluşan ilk albümleri ‘Yol’u ve ilk video klipleri aynı zamanda albümün çıkış şarkısı olan ‘İki Teker Bir Ruh’OnAir müzik etiketiyle bu ay içerisinde yayınlamayı planlıyor.

bt 4 - 2016 bir geldi, pir geldi!

2013 Aralık ayında “Giz” isimli ikinci stüdyo albümlerini Dokuzsekiz Müzik Yapım etiketiyle piyasaya çıkartan PERA, aralarında Toygar Işıklı ile yaptıkları“Unut” adlı düet çalışmasının da yer aldığı 14 şarkıyı dinleyiciyle buluşturmuştu.

PERA, bu ay ise ‘En Güzel Mevsimim’ adını verdikleri 3.stüdyo albümlerini yayınlama telaşı içerisinde.

Bir zamanların sevilen gençlik dizisi Kavak Yelleri’nin müziklerini yaparak adından söz ettiren,Pinhani, 13 şarkıdan oluşan beşinci stüdyo albümleri‘Kediköy’ün 15 Ocak’ta raflarda yer alacağını duyurdu.

bt 5 1024x920 - 2016 bir geldi, pir geldi!

 

Bu ayın merakla beklenen albümlerinden biri de şüphesiz Hayko Cepkin’den…

Hayko Cepkin, geçtiğimiz günlerde, yeni yayınlanacak albümü ‘Beni Büyüten Şarkılar Vol.1’ dahil olmak üzere bugüne kadar kendisinin albümlerinde ses teknisyeni olarak yer alan ve 2015’in son aylarında yaşamını yitiren Evrim İşbilir anısına İstanbul ve İzmir’de Akustik Konser serisi gerçekleştirmişti.

Şimdi ise yeni albümünü yayınlayacak olmanın telaşını yaşayan ünlü rock müzisyeni, tamamı eski şarkılardan oluşan bir cover albümü sevenleriyle paylaşmaya hazırlanıyor.

bt 6 1024x696 - 2016 bir geldi, pir geldi!

Bu ay içerisinde yeni albümlerini yayınlayacaklarını düşündüğümüz ve uzun süredir bu yönde çalışmalarını sürdüren diğer bir isim ise Zakkum.

Grup geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından ‘Bir Gece Yarası’ adını verdikleri aşağıda da yer verdiğim albüm kapak görselini paylaştılar.

En son dördüncü stüdyo albümleri ‘Her Gün Sonbahar’ı 2013’te yayınlayan Zakkum’un yeni albümde yer alacak şarkıları ise şu an için tam bir sır.

bt 7 - 2016 bir geldi, pir geldi!

Bir aksilik olmazsa bu ay içerisinde yayınlanmasını beklediğimiz albümler bunlar…

Bahsettiğimiz isimler dışında tabi bir de albüm hazırlığında olanlar var;

‘Gürültü Kirliliği’ adlı ilk stüdyo albümleriyle büyük ilgi gören Murder King üyeleri geçtiğimiz günlerde ikinci albüm hazırlıklarını değerlendirmek üzere bir araya geldi.Grubun vokali Can Uzunallı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Murder King’in ikinci albümü için ana kayıt sürecinin kısa süre içerisinde başlayacağını ve albüm demosunu bitirip planlamalarını yaptıklarını belirtti.

Albüm kayıtlarına başladıklarını yine sosyal medya hesaplarından duyuran gruplardan bir diğeri ise MODEL.

‘İlkbaharda Kıyamet’ hastagiyle paylaştıkları kayıtlara ait fotoğrafta Demir DEMİRKAN’ında yer aldığı görülüyor.

bt 8 - 2016 bir geldi, pir geldi!

Yeni yıla dakikalar kala bir albüm müjdesi de GECE grubundan geldi.Grup üyeleri Harun Tekin prodüktörlüğünde kaydettikleri yeni albümleri için geri sayımın başladığını belirtti.

Şuanda takip ettiğimiz kadarıyla yeni albüm çalışmalarını sürdüren diğer isimler arasında ise Manuş Baba, Kargo ve Aslı Gökyokuş gibi önemli isimler var.

Bu yazımda yıl sonlarında yayınlanan ve bu yıl yayınlanacak albümleri, albüm hazırlıklarını ele almaya çalıştım.Birbirinden değerli müzisyenlerimizden ve gruplarımızdan yine şahane albümler geleceğinden şüphem yok.

Kendinize iyi davranın dostlar, Rock’la Kalın! Görüşmek üzere…

Hakkında Emrullah Tamer Uz

Rockistasyonu.com Genel Yayın Yönetmeni Uz Multimedya Kurucu

Diğer Haberler

“Sonsuz Döngü’nün İçine Davet” » Albüm Kritiği: Can Uzunallı – Sonsuz Döngü

Merhaba Rockistasyonu.com takipçileri ve Rock müzikseverler. Bilindiği üzere; Makine, Murder King başta olmak üzere; ülkemizin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: